Matěj Hošek a jeho svět jako dopravní mapa 7

Matěj Hošek a jeho svět jako dopravní mapa

Jedním z hostů prosincového pořadu Přicházíme v míru v Divadle Kampa byl třináctiletý Matěj Hošek, jehož velkou vášní je kreslení map městské hromadné dopravy, především metra. Hromadná doprava ho zajímala vždy, i když se velkých strojů zpočátku bál. Sám zmínil, jak mu jako malému přijíždějící metro připadalo jako ďábel. Mapy začal kreslit v 9letech a má jich zpracovaných zhruba 800. Jako schéma dopravních tras je schopný velmi nápaditě zakreslit téměř cokoliv, například mapu světa, mapu ZOO, protože ta stávající se mu nelíbila nebo seznam nejbohatších lidí světa pro magazín Forbes.

Matěj vždy krásně ožil, když se konkrétně mluvilo o jeho zájmu, kterým jsou mapy. Miluje je od útlého dětství a jak jeho matka Míša Hošková vyprávěla, přišli na jeho zájem náhodou. Když ho jednou potřebovali uklidnit v MHD, už nevěděli, co mu dát v kočárku do rukou, tak mu dali mapu, kterou předtím někde vzali v metru. A Matěj ztichl. Přesné obrazy dopravních schémat má Matěj v paměti, na požádání si dokáže vybavit přesný počet linek metra v některých metropolích, svým odhadem se prý i trefil do záměrů dostavby pražského metra. Matějovou nejoblíbenější stanicí je stanice Střížkov pro moderní velkorysou architekturu a připomíná mu vesmírnou stanici. Také má oblíbené londýnské a pařížské metro, na kterém se nachází přestup až na pět linek, právě pro jejich složitost. Naopak kritizoval vídeňské metro: „Některé stanice jsou odfláknuté, vypadají stejně jako tunel, protože nemají obklady,“ říká plaše Matěj. Rád by nakreslil mapu metra pro Brno.

Mapy jako módní značka

Matka Matěje Michaela Hošková dříve působila jako módní novinářka. Díky její vnímavosti k možnostem využití synova neobyčejného a speciálního nadání vznikla značka Maappi. Design dopravních tras, které Matěj kreslí, nyní zdobí sukně, mikiny, ponožky, povlečení, batohy, pouzdra na mobily a další věci. Zvědavcům v Divadle Kampa byl dokonce zapůjčen mobil v pouzdře s Matějovým designem a po celou dobu vyprávění koloval mezi diváky.
Prostředky potřebné na rozjezd značky byly vybrány formou fundrisingu za necelý jeden měsíc.

Matěj Hošek a jeho svět jako dopravní mapa 6
Matěj se svou sestrou Sofií a batohem značky Maappi.

Toto podnikání je pro rodinu především nadějí na Matějovu lepší budoucnost. „Přeci jen bude ještě dlouho trvat, než společnost přijme jinakost těchto dětí,“ povzdechla si Michaela Hošková a zároveň dodala, že se synem ukazují kampaní Jde to! a značkou Maappi, že to skutečně jde, aby autista pomáhal jiným autistům, protože část výtěžku z prodeje jde na aktivity pro rodiny dětí s autismem. „Pořád všichni tvrdí, jak autista stojí všechny peníze. My chceme ukázat, že autista vydělává na autisty“ a připomněla charitativní módní přehlídku Autista pro autisty v rámci Mercedes-Benz Prague Fashion Week na podzim roku 2016. Na kolekci módního oblečení s potiskem Matějových map se podílela také v zahraničí nejuznávanější česká módní návrhářka Kateřina Geislerová.

Matěj Hošek a jeho svět jako dopravní mapa
Charitativní módní přehlídku Autista pro autisty

Jak se z dětí vybírá šaman

Matěj Hošek a jeho svět jako dopravní mapa 3„Matěj je integrován v běžné základní škole s asistentem pedagoga. Bez asistenta by školu nezvládl,“ poznamenala Michaela Hošková a dodala, že je velmi důležité vybrat pro konkrétní dítě tu správnou osobu. Matěj prý dobře cítí, co z lidí vyzařuje, a tak sám vybíral ty vhodné chůvy pro svou mladší sestřičku. Pokud jsou lidé neupřímní, často to dobře pozná, a odmítá je. Nemá rád, když lidé lžou nebo něco předstírají. Když to z nich vycítí, zcela odmítne s nimi komunikovat. K tomu Jaroslav Dušek poznamenal, že autisté učí lidi mluvit pravdu. I svého asistenta si Matěj vybral. Rád se ve škole bavil s kuchařem, svěřoval se mu a utíkal za ním, když potřeboval bezpečí, tkaže rodiče nakonec zažádali, aby byl právě on asistentem a od té doby Matěj chodí do školy spokojený.  A víte, jak šaman mezi dětmi pozná svého nástupce? vstoupil otázkou do vyprávění Jaroslav Dušek. Ukáže na to dítě, které sedí mimo a jen tiše pozoruje… To je nový šaman.

Na závěr Michaela Hošková připustila, že období dospívání je pro Matěje velmi těžkým obdobím bojů například s depresemi. Kdy cítíš štěstí? zeptal se Jaroslav Dušek. Matěj se nevyjádřil a maminka smutně dodala, že moc štěstí v sobě nemá.

Tak nezbývá než Matějovi přát, aby ho cestou k dospělosti nalezl, ať už prostřednictvím projektu Maappi nebo jinak.

_________________

text Markéta Velebová, asistentka pedagoga a redaktorka ATYP magazínu (reportáž z Přicházíme v míru: Angel Chuecos a Matěj Hošek v Přicházíme v míru) / fotografie Matěje zapůjčila rodina Hoškových, mobil archiv Maappi, ostatní foto ATYP magazín

 

Anchel Chuecos a Matěj Hošek v Přicházíme v míru
Matěj Hošek a jeho Maappi v Přicházíme v míru.
Matěj Hošek a jeho svět jako dopravní mapa 4
Maappi také pomáhají. Tyto polštářky značky Maappi byly věnovány chlapcům z Těrlicka po té, co získali ocenění Gratias Tibi 2017. Tito mladí muži díky vedení dětského domova a psychologovi Přemyslu Mikolášovi vědí, jaké to je být pro někoho potřebný, protože pomáhají dětem a dospívajícím s autismem. Foto archiv značky Maappi.
Matěj Hošek a jeho svět jako dopravní mapa 1
ATYP magazín byl u šití povlečení s potiskem Matějových map a přípravy balení do krabic v o.p.s. Borůvka.
Matěj Hošek a jeho svět jako dopravní mapa 8
Šití povlečení s Matějovými mapami v o.p.s Borůvka.

 

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

Přihlášení