Na co byste se zeptali Josefa Schovance? 1

Na co byste se zeptali Josefa Schovance?

Vždycky mám tak trochu trému, když mám někoho jít naživo vyzpovídat. Poslední dobou si vždy vzpomenu na slova některých autistů, že vůbec nevědí, co to tréma je. Když jim někdo položí otázku: Máte trému? Měl jste trému, než jste sem přišel?, tak nevědí, co mají odpovědět. Možná je pocit trémy spojený s egem. Co když selžu, co když budu trapná, co když se budu ptát blbě, co když budu blbě vypadat? Není to vlastně jedno, došlo mi. Jdu si přeci popovídat se zajímavým člověkem a o to jde.

Na začátku příštího týdne je domluvený rozhovor pro ATYP magazín s Josefem Schovancem. Když se podíváte pod jeho videa do komentářů, tak je svými fanoušky adorován. Je také proč! Je nesmírně vtipný, milý, pokorný. Jestli je takový i doma, to nevíme, ale rozhodně na videu tak působí. Ale trochu trému mám, protože už si v hlavě připravuji otázky, což většinou dělám až cestou na rozhovor a ne čtyři dny předem.

Od přátel z Francie vím, že v dospívání byl rád jen doma. Vytáhnout ho na výlet do přírody bylo zřejmě stejně těžké jako vytáhnout mého syna, který má také Aspergerův syndrom. Možná stejně jako můj syn křičel: stromy smrdí, příroda je nudáá a když v ní kráčel tak pořvával s adekvátním výrazem: „booring!!!!“. Kdo ví. Zeptám se ho. Dnes cestuje. Jeho nová již druhá kniha Vítej v Autistánu je právě o jeho cestovatelských zážitcích. Musím ji během víkendu přečíst. Nechtěla bych se ho ptát jen na cestování, to je zase pro mě nuda. Chtěla bych pro něj mít otázky tzv. na tělo. A co vy? Na co byste se chtěli zeptat úžasného autisty z Autistánu Josefa Schovance, kdybyste se s ním mohli sejít naživo? Vaše otázky, které mi napíšete do komentářů, mu ráda předám a za vás je vyslovím.

text Dagmar Edith Holá

27. 6. 2017 se můžete od 17h zúčastnit besedy s Josefem Schovancem v pražské Městské knihovně na Mariánském náměstí. Na přednášku se můžete přihlásit na  FB Nakladatelství Pasparta.

Na co byste se zeptali Josefa Schovance?

 

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

2 komentáře

  1. Dobry den chcela by som sa vas opytat zijeme v ang a moj vnucik ma diagnuzu autizmus medium laijt ma 5 rokov ,nerozprava inac na vsetko reaguje len nevieme ho naucit na wc.Neviem ci bi nebolo ist snim domov na SK lebo citam stale pribehi ludi na ake vysetrenia boli a ake lieky beru ale on nebere ziadne lieky ani vysetrenia poradte dakujem.

  2. Dobrý den, toto je otázka spíše na odborníka, než na pana Schovance:-). V Anglii nejsou odborníci a terapeutické metody pro děti s autismem? Budu ráda za Vaši odpověď. Dagmar Holá

Přihlášení