Předplatné magazínu ATYP

Předplatné na měsíc online ATYP magazínu

150 Kč / měsíčně

Předplatné 6 měsíců online ATYP magazínu

700 Kč / půl roku

Ke čtení získáte půl roku přístup ke všemu v ATYP magazínu.

Předplatné 12 měsíců online ATYP magazínu

1200 Kč / rok

Ke čtení získáte na rok vše v ATYP magazínu.

Daruj předplatné – Roční 1 + 1

2050 Kč / rok

Pro dárce i pro obdarovaného platí vstup do placené sekce ATYP magazínu na rok. Seznam rodin a lidí na spektru autismu, kteří by potřebovali pomoci se zaplacením předplatného Vám budeme moci poskytnout.

Prémiové články

Jsou sociální nácviky užitečné?

Představte si autistického člověka. Do kolektivu často nezapadá, možná ani nemá kamarády, je šikanovaný a trápí se. Jak z toho ven? Nejlepším řešením by mohly být právě sociální nácviky. Naučit se různé konverzační scénáře, aby člověk zapadl. Ale je toho opravdu zapotřebí? Nemělo by se v těchto nácvicích spíše učit, jak poslouchat vlastní potřeby a učit se pracovat sami se sebou místo snahy zapadnout a potlačit vlastní identitu? Berte tento článek jako zamyšlení nad mými vlastními zkušenostmi s touto službou.

Sociální nácviky jsem začala navštěvovat, když mi bylo 12 let. Byla jsem v šesté třídě a vrstevníků jsem se bála. Moc si nepamatuju, proč jsem s nácviky začala, ale asi to bylo kvůli tomu, že jsem chtěla mít kamarády, a aby mě přijali spolužáci. Také to v tomto věku po mně chtěla mamka. Chodilo nás tam více dětí a celý kroužek vedly dvě pracovnice. Bylo to poprvé, co jsem potkala ostatní lidi na spektru, takže tam panovala rozpačitá atmosféra. Pracovnice s tím počítaly, takže nás hodně vedly a určovaly nám třeba témata konverzací, což byl dobrý krok, protože nejsme ten typ lidí, co začne první. Bohužel tyto konverzace byly docela skriptované, takže jsme si nevytvořili autentický vztah, což mi zpětně přijde absurdní, jelikož nám to mělo pomoci s komunikací a vztahy. 

Pokračování článku je pouze pro předplatitele s placeným přístupem.
Chcete-li pokračovat ve čtení, vyberte si jednu z variant předplatného zde.
Celý článek

Je hypersenzitivní detektiv Sorjonen autista?

Známe už mnoho filmů, kde je jasně řečena diagnóza některé z postav. Mnohdy se na ně diváci dívají právě kvůli tomu, aby pochopili člověka s onou diagnózou. Není ale lepší film, kde to není explicitně řečeno a ukazuje to realitu ztracené generace dospělých lidí na spektru autismu? Mezi námi jich žije více, než si myslíme.

Mnozí lidé na spektru autismu si až v dospělosti dojdou k odborníkovi na diagnostiku, pro odpověď na to, proč jsou celý život jiní, divní… Například herec Anthony Hopkins se dozvěděl o svém autismu až v sedmdesáti letech. V tomto textu to ale bude o jiném herci, respektive o filmové postavě. Řeč je o prvotřídním detektivovi Sorjonenovi z finského stejnojmenného krimi seriálu. Jako každý dobrý detektiv je “správně divnej”. Vyšetřovatel Kari Sorjonen je ale také hypersenzitivní a navíc vykazuje mnohé známky autismu, kterých si lze všimnout, pokud o autismu víte více a nemyslíte si, že autista rovná se pouze Rain Man nebo Sheldon Cooper.

Fakta o seriálu Sorjonen

Nejprve pár informací o nejslavnějším finském televizním krimi seriálu o třech řadách a s jedenatřiceti epizodami. Vytvořil ho Miikko Oikkonen mezi lety 2016 až 2019 a detektiva Kariho Sorjonena hraje Ville Virtanen. Pro ty, kteří neznají děj, první série začíná tím, že se Kari Sorjonen, detektivní inspektor Národního úřadu pro vyšetřování (NBI) ve Finsku, stěhuje se svou ženou (Matleena Kuusniemi) a dospívající dcerou (Olivia Ainali) z Helsinek do finsko-ruského pohraničního města Lappeenranty v naději na klidnější životní styl, protože jeho žena se zotavuje po chemoterapii. Zdánlivě idylické pohraniční město se brzy ukáže jako vřící semeniště zločinů brutálnějších než cokoli, co kdy předtím viděl. Kari se připojí k týmu vyšetřovatelů, z nichž někteří jsou zpočátku skeptičtí k jeho schopnostem, o kterých už tolik slyšeli. Sorjonen pokračuje ve vyšetřování nejen místních zločinů, ale také zločinů, které zahrnují jiné jurisdikce a země. „Podsvětí není moje věc. Mnohem raději píšu o zločinech obyčejných lidí. Chtěl jsem vykreslit reakce postav a nabídnout jemná vodítka. Použili jsme skutečné kriminální případy a zamaskovali je smyšlenými prvky. Také jsem chtěl vrhnout jiný druh světla na sousední Rusko. V první sérii nebyli žádní ruští zločinci,“ prozrazuje režisér Oikkonen pro UPM.com.

Pohyby Sorjonena

Pojďme se zaměřit na rysy hlavní postavy, kterou hraje jedenašedesátiletý Ville Virtanen. Upoutá vás například jeho hrubá motorika. Má neřízené pohyby rukou, potřepává jimi, má zvláštní chůzi, stále stejný výraz… Lidé na spektru autismu mají často hrubou motoriku trochu jinou než neurotypičtí lidé. Mohou být atlety, přesto jejich chůze či pohyby jsou mírně jiné. Někteří jsou pohybově strnulejší, jiní mají pohyby nekoordinované, mohou mít pohyby patřící ke stimmingu – opakující se, které je zklidňují. Obličejové svaly jsou u lidí na spektru také jiné a často způsobují, že jim okolí tvrdí, že se tváří arogantně, neusmějí se nebo mají naopak neustálý úsměv (jakoby masku). Sorjonen se tváří stále stejně. V pozdějších epizodách se občas pousměje, ale jeho úsměv jako by na jeho tvář nepatřil a působí téměř dětsky.

„Ville Virtanen jako Sorjonen dělá spoustu podivínských, nemotorných pohybů rukama, když „přemýšlí“ (např. mává rukama nad hlavou, drží si často hlavu zezadu dopředu, aniž by se ve skutečnosti dotkl hlavy, aby „zahnal negativní myšlenky“). Když jsem ho sledoval, jak dělá tyto pohyby, říkal jsem si, že scenárista nebo režisér si mysleli, že tyto pohyby posílí podivnost postavy, ale ve velmi krátké době se z nich staly super otravné manýry,“ rozčiluje se jeden z diváků v komentářích pod recenzí filmu. Přesně tak často neurotypičtí lidé komentují pohyby neurodivergentních lidí, kritizují je za to, zakazují jim je, čímž ale znemožní jejich zklidňování se. Autorce této recenze nepřišly vůbec otravné, naopak jsem viděla, jak ho uklidňovaly, a také to byl jasný signál pro okolí, že se v Karim něco odehrává a potřebuje klid a čas. Dokonce jsem si všimla, že ve třetí řadě děla těchto pohybů více, a domnívám se, že právě z toho důvodu, že se mu zhoršoval psychický stav po smrti manželky a skrze jeden případ řešil trauma z dětství. Autoři a sám herec tedy zobrazili věrohodně to, že se mohou zhoršit i projevy těla, když je člověk ve stresu nebo dokonce po traumatu.

Pokračování článku je pouze pro předplatitele s placeným přístupem.
Chcete-li pokračovat ve čtení, vyberte si jednu z variant předplatného zde.
Celý článek
Neviditelní autisté - statistiky uvádí jen 300 Pražáků s autismem

Kolik autistů je na světě? Kolik neautistických lidí má problémové chování?

Lidí na autistickém spektru jsou přibližně 2,24 %, uvádí NAUTIS. Statistiky nejsou samozřejmě přesné, a to z důvodu toho, že se mnoho soběstačných autistů nikdy na diagnostiku ke klinickému psychologovi nebo psychiatrovi nedostane. Někdo odhaduje i vyšší číslo, ale to by se musela diagnostická kritéria velmi zmírnit, už teď nejsou striktní.
Prevalence autismu
Národní ústav pro autismus /NAUTIS/ uvádí, že osob na autistickém spektru jsou přibližně 2,24 %. “Dvě nezávislé studie publikované v roce 2019, „Pediatrics“ a „JAMA Pediatrics“ odhalují, že jedno ze 40 dětí má poruchu autistického spektra (ASD, česky PAS). Obě studie čerpaly údaje z Národního průzkumu zdraví dětí z roku 2016. Studie sledovaly více než 43 000 dětí ve věku od 3 do 17 let. Respondenti průzkumu se účastnili online nebo poštou a uvedli, zda dítě v jejich domácnosti někdy dostalo diagnózu autismu a zda v současné době “trpí tímto onemocněním”. Obě skupiny výzkumníků vypočítaly prevalenci na 2,5 procenta amerických dětí, které v současnosti trpí ASD.” Každý 40. člověk je tedy podle New studies estimate autism prevalence at 1 in 40 na spektru autismu. Tento nový odhad je vyšší než míra prevalence autismu, kterou v současnosti uvádí Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), jedno z 44 dětí.

“Nedávná zjištění ze sítě ADDM zjistila, že odhadem 1 ze 44 osmiletých dětí bylo v roce 2018 identifikováno s ASD, na základě sledování v 11 komunitách po celých Spojených státech. Toto číslo je vyšší než odhady z naší poslední zprávy, která zjistila že 1 z 54 osmiletých dětí bylo identifikováno s ASD na základě údajů z roku 2016. ASD se vyskytuje u všech rasových, etnických a socioekonomických skupin.” Vzhledem k tomu, že CDS ale uvádí zastaralé informace o tom, že ASD je více než čtyřikrát častější u chlapců než u dívek, pak možná jejich údaje jsou zavádějící.
Od roku 2011 se ale také objevují i studie, že každé 38. dítě má autismus. “V první rozsáhlé studii svého druhu američtí a jihokorejští vědci uvádějí, že míra poruch autistického spektra (ASD) může být výrazně vyšší, než se dříve myslelo, a postihuje až 1 z 38 dětí. Zjištění naznačují, že u mnoha mladých lidí může být vývojová porucha nediagnostikována. V ATYP magazínu jsme o tom psali již v roce 2019 v textu “Neviditelní autisté – statistiky uvádí jen 300 Pražáků s autismem”.

Průzkum ve školách v některých státech z let 2020 až 2021 mluví o 4,4 až 4,7 procentech žáků s autismem. To by znamenalo 4 až 5 žáků ze sta.


Dvě procenta neurotypiků s mentálním postižením
Diagnózu mentálního postižení (zastarale retardace) a autismu dostává 0,8 % z celkové populace. V populaci jsou 3,203 % lidí s mentální retardací, což znamená, že tu máme minimálně 2 % lidí s mentálním postižením, kteří ale nejsou autisté. A možná, že někteří autisté dostali diagnózu mentální retardace nesprávně, existují takové případy, kdy se z autistické slečny s údajným IQ 50 rázem stala samostatná slečna, které v testech vyšlo IQ 120 (tato slečna má i konkrétní jméno, z důvodu ochrany ho ale nebudeme uvádět). Ještě nedávno bylo běžné, že psychologové automaticky autistům přidělovali i diagnózu mentálního postižení jen kvůli samotnému autismu, aniž by inteligenci autisty skutečně otestovali. IQ testy u psychologa jsou často špatně koncipované, může na nich snadno selhat i budoucí držitel Nobelovy ceny za fyziku, který je jen např. barvoslepý, špatně slyší či má nějakou specifickou poruchu učení. Koneckonců, i o Einsteinovi si lidé v dětství mysleli, že je mentálně retardovaný.

Pokračování článku je pouze pro předplatitele s placeným přístupem.
Chcete-li pokračovat ve čtení, vyberte si jednu z variant předplatného zde.
Celý článek
Jaké problémy se čtením mohou mít lidé na spektru autismu a zároveň s ADHD

Jaké problémy se čtením mohou mít lidé na spektru autismu a zároveň s ADHD

Jaké to je mít autismus a zároveň ADHD? Vylučuje se to? Jak se cítí člověk, když jeho mozek bojuje mezi tím, jak by chtěl mít neměnnost a zároveň ho ADHD nutí do neustálé minimálně do myšlenkové změny? Jaké to je třeba si s takhle “rozhádaným” mozkem číst? Text nám připravila ambasadorka ATYP magazínu Ellen Makumbirofa. Popsala, jak s tím celý život bojuje, jak jí čtení bolí, ale také co jí dnes pomáhá přečíst texty a knihy, i když to kvůli kombinaci AS a ADHD nebylo skoro možné. Velký rozhovor s básnířkou a tvůrkyní slam poetry Ellen Makumbirofa jsme již publikovali v tištěném ATYP Speciálu, který si můžete zakoupit na e-shopu ATYP Press

Za život jsem přečetla opravdu jen pár knih (dokonce se bojím, že by šly spočítat na prstech mých rukou) a vždycky mě to stálo takové přemáhání, úsilí a bolest, že jsem absolutně nechápala, jak někdo může číst pravidelně nebo větší objem textu. Knihy na čtenářský deník jsem často opisovala z internetu, a to i přesto, že jsem cítila vzrušení a fascinace po celém těle, když jsme se o těchto knihách učili v hodině. Můj sen byl si všechny tyto knihy jednou přečíst a nesmírně jsem se styděla za to, že toho nejsem schopna. Samozřejmě jsem si myslela, že kdybych se snažila jen o trochu víc, mohu číst stejně jako všichni ostatní.

Není to bohužel pravda. Když jsem zjistila, že mám autismus a ADHD, došlo mi, proč konkrétně pro mě je tak náročné číst, soustředit se a text si pamatovat. ADHD i autismus se projevují u každého trochu jinak, ale většinou tato kombinace způsobuje velký problém se čtením či pamatováním si obsahu. ADHD je neklidné, hyperaktivní (u mě zejména vnitřně), přepíná mezi aktivitami, potřebuje interakci, dynamiku, tempo. To mi ale při čtení můj autistický mozek, který velmi pomalu zpracovává informace a je přecitlivělý na znaky, významy či texturu textu, neumožňuje. Kdykoli tedy čtu, mám pocit, že bych mohla vyletět z kůže. Že každou chvíli exploduji. Jsem bez sebe. Časovaná bomba. Nejde to.

Pokračování článku je pouze pro předplatitele s placeným přístupem.
Chcete-li pokračovat ve čtení, vyberte si jednu z variant předplatného zde.
Celý článek
Psychologická fakulta a umělecká škola se omluvily studentkám s autismem 1

Psychologická fakulta a umělecká škola se omluvily studentkám s autismem

Traduje se, že psychologii jdou většinou studovat lidé, kteří sami potřebují zjistit, co mají za problémy a kým jsou. Také se říká, že mezi umělci je hodně podivínů, a kdo není nějak praštěný, není vlastně umělec. Problém nastane, když se v obou oborech, zejména školách, objeví podivín, který má na to papír. Získaný od klinického psychologa, který se kdysi na vysoké škole pro studium psychologie našel a vystudoval ji.

Takové štěstí neměly dvě studentky s autismem. Jedna skončila před státnicemi, protože psychologická fakulta jí nemohla dát při zhoršeném psychickém stavu žádnou speciální podporu, protože lékařská zpráva od klinické psycholožky byla nedostačující. Druhá studentka na spektru autismu byla teprve na střední umělecké škole a musela ji ukončit, protože i jí byla rozporována diagnóza. Pedagogové této školy se domnívají to, co se tradovalo v minulém století – že Aspergerův syndrom mají pouze chlapci. Tudíž podporu může získat pouze student s AS.

Příběhy obou žen na spektru si můžete přečíst dále. Díky ATYP magazínu, kde jsme se nyní přes měsíc zabývali tématem diagnostiky PAS v ČR pro velký text do ATYP Speciálu, který vyjde 2. dubna na Světový den zvýšení povědomí o autismu, a díky intervenci vedoucí Poradního orgánu veřejného ochránce nakonec dopadlo vše dobře.

Do tří týdnů přineste potvrzení o autismu, jinak nemáte na nic nárok.

Citujeme z odůvodnění psychologické fakulty k žádosti studentky o podporu na základě stanovení diagnózy: “Žádosti nemůžeme vyhovět z důvodu nedodání lékařské zprávy se stanovením diagnózy poruch PAS. Doložené vyjádření je pouze vyjádřením klinického psychologa, který není oprávněn ke stanovení příslušné diagnózy z oblasti duševních a behaviorálních poruch, zvláště pak není-li uvedená dg. součástí platného klasifikačního systému ve zdravotnickém systému ČR.”

Psychologická fakulta nakonec učinila vstřícný krok a nabídla studentce, že když dodá do tří týdnů zprávu od odborníka, který je oprávněn v ČR stanovit diagnózu PAS, bude zařazena mezi studenty se SVP s nárokem na podporu. Do tří týdnů! Byli opravdu velkorysí, protože v ČR máme oproti zahraničí velké množství erudovaných odborníků na diagnostiku PAS, takže už po týdnu mohla studentka vysoké školy psychologické donést zprávu od odborníka, kterého psychologická fakulta schválila…

Bohužel poslední věty jsou nonsens a vzhledem ke stavu, jaký v ČR je, by studentka nejspíše další potvrzení toho, že má Aspergerův syndrom, mohla přinést až za dva roky a musela by na novou diagnostiku šetřit každý měsíc 300 Kč, aby dosáhla sumy, která se za ni platí, i když Úmluva OSN říká v článku 25, že lidé se zdravotním postižením mají mít včasnou a bezplatnou diagnostiku. Sankce za porušení nejsou, jen jednou za pár let má ČR díky monitorování dodržování práv lidí se ZP, které monitoruje institut veřejného ochránce, ostudu a Organizace spojených národů následně České republice doporučila, aby se to řešilo.

Zeptali jsme se klinického psychologa, který diagnostiku PAS studentce udělil a který se diagnostikou neurovývojových poruch zabývá přes 15 let, jaký má na to názor.

Pokračování článku je pouze pro předplatitele s placeným přístupem.
Chcete-li pokračovat ve čtení, vyberte si jednu z variant předplatného zde.
Celý článek
Nezakazujte svým dětem focus na jejich specifický zájem 6

Nezakazujte svým dětem focus na jejich specifický zájem

Pokud si jdou autisté za svým speciálním zájmem, za svým snem, mohou dokázat velké věci a zlepšit svět,“ říká v jedné z odpovědí Dodo, sebeobhájce roku 2020. Některým vadí, když se v rámci osvěty dávají fotografie slavných autistů, jako byl nejspíše na spektru Einstein, Jobs, Sylvie Plath, Virginie Woolf, Tesla,… žijících slavných jako Gates, Eminem, Musk, Hopkins, Wentworth Miller, Susan Boyle…, protože to prý frustruje ty, kteří nemají na nic talent, nevymyslí žádný patent, nic nevynaleznou… O tom to ale není. Možná že jim jejich zájem byl vzat, možná se ještě nenašli, protože se příliš snažili přizpůsobit a přežít…, až „zmizeli“. Jděte za svými sny, nezaměřujte se u dětí na to, co jim nejde, ale naopak rozvíjejte to, v čem jsou dobří, co je baví. Nezakazujte dětem s neurodiverzitami soustředění na jejich zájmy, možná je jednou budou živit, jako třeba dětský zájem o brouky dovedl Satoshi Tajiriho k vytvoření Pokémonů.

Máš specifický zájem a jaký? Měl/a jsi v dětství jiný?

Pokračování článku je pouze pro předplatitele s placeným přístupem.
Chcete-li pokračovat ve čtení, vyberte si jednu z variant předplatného zde.
Celý článek

Přihlášení