Představení sdružení ADAM z Havířova

Mnoho z nás nevíme, kolik organizací pomáhá dětem s PAS a ADHD. Některé jsme zmínili v přehledu událostí za rok 2016. Dnes přinášíme krátký text o spolku ADAM – autistické děti a my z Havířova. Poprosili jsme je o malou bilanci a plány.

Největším úspěchem v roce 2016 bylo v ADAMovi otevření pracovny psychologa Mgr. Přemysla Mikoláše, kde rodiče děti s autismem, ale také i mladí lidé s autismem mají možnost individuálních a krizových intervenci. O tom, že tyto konzultace s odborníkem, jsou rodiči vyhledávané svědčí fakt, že termíny jsou ihned obsazené a rodiče dojíždějí nejen z celého Moravskoslezského kraje. (Pozn. redakce: s terapeutem P. Mikolášem brzy uveřejníme velký rozhovor.)

Důležitá je okamžitá pomoc rodinám, čehož se nám podařilo dosáhnout, ale proces začlenění rodin s dětmi s autismem do společnosti vyžaduje také i aktivní zapojení samotných rodin. Proto těmto odvážným rodinám, které se rozhodnou svou situaci řešit, nabízíme další aktivity.

  • Pro děti s autismem tři druhy terapeutických aktivit Sportovní kroužek, Dramatický kroužek a Klub náctiletých, které v roce 2016 navštěvovalo 97 děti. (další aktivity najdete na webu ADAMa)
  • Pro rodiče těchto dětí organizujeme rodičovské skupiny, kde rodiče společně sdílejí své zkušenosti a obavy z výchovy dětí s autismem. V této komunitě je obrovská síla, rodiče nacházejí zpět svou sebedůvěru, která posiluje jejich rodičovské kompetence. Také máme skupiny Chlapi sobě a druhou zase Ženy sobě.

V neposlední řadě je pro nás důležité všechny tyto nabyté zkušenosti převést do běžného života, proto organizujeme pro rodiny s dětmi s autismem výlety, společenské akce a sportovní zážitky. V této vizi chceme pokračovat i v roce 2017.

Předsedkyně ADAMa Marie Gerdová na benefičním plesu AUT není OUT, který proběhl dne 26.2.2016 v Music bar GARAGE Ostrava.

text Marie Gerdová, předsedkyně spolku ADAM – autistické děti a my, z.s.

foto archiv spolku ADAM (1. snímek společnou fotografie v modrém, která vznikla v prostorách VŠB – technické univerzity Ostrava k 2. dubnu, který je Mezinárodním dnem porozumění autismu)

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášení