Satira: Platýs převychovává leváky

Satira: Platýs převychovává leváky

Oni by neměli držet nůžky, jsou velmi nešikovní a mohli by si ublížit.“ „Je velmi nepravděpodobné, že by se levák mohl uchytit v nějaké řídící funkci, či dejme tomu spustit studentské stávky. Většina leváků má snížený intelekt, a proto je na místě se v podobných případech ptát, kdo za tím stojí.“ „Pokud vím, ona se veřejně přiznala, že je levák. To ale normální člověk neudělá.“

Pedopsychiatr Jan Platýs musel po rozhovoru, který jsme na INFO.CZ publikovali před rokem, opustit pod tlakem kritiky funkci předsedy dětské psychiatrie. Jeho slova o levácích a aktivistce Gretě Thunbergové byla pro mnoho lidí kontroverzní a nepřijatelná.

Ale proč vlastně? Platýs se problematikou leváků odborně zabývá už řadu let. Podle kritiků prý šíří „dávno přežité bludy o levácích.“ Většina těchto kritiků přitom na rozdíl od Platýse nemá žádné vzdělání ani v psychiatrii, ani v psychologii. Řada z nich tvrdí, že to není třeba, že prý největším odborníkem na leváky jsou leváci sami.

Platýs nezpochybňuje, že i mezi leváky mohou být hodní lidé. Jak ale dále uvedl: „Leváci, pokud nejsou správně vychováni, trpí silnou frustrací kvůli své neobratnosti, která jim způsobuje řadu zranění a v dospělosti mnohem častěji končí jako alkoholici, nebo drogově závislí.“

Platýs dále prohlásil, že i na Gretě z jejích projevů poznal, že „kvůli své přirozené neobratnosti velmi trpí“. Podle Platýse je třeba, aby kolem sebe měli leváci takové sociální okolí, které je udrží v nějakých mantinelech, což podle něj Greta nemá, a dodal, že se velmi těžce napravuje, co se u malého leváka zanedbá a v čem se mu nedají hranice.

A byť se od Platýse řada psychiatrů distancovala, je třeba říct, že se našla i řada odborníků, která se naopak postavila na jeho stranu. Jedna z těchto novodobých disidentek nám před rokem řekla: „V tomto případě jen na rovinu řekl, co si stejně polovina psychiatrů myslíme – že se kolem leváků dělá zbytečně velký cirkus a že za ním stojí velký byznys. Akorát to nikdo z nás neřekne nahlas, protože je to profesní sebevražda.“

Naštěstí ještě nejsme tak daleko jako dekadentní Západ, který již definitivně ovládla politická korektnost. Náš prezident se stále statečně bije za práva normálních heterosexuálních praváků, a proto se rozhodl Platýsovo hrdinství náležitě ocenit a udělit mu medaili Za zásluhy v oblasti výchovy. Bohužel se na podzim znovu ve velkém rozjela hra Zažij autismus, a tak prezidentovi nezbývá než počkat s oceněním Platýse až do příštího roku, kdy se již snad hrát nebude.

______________

text Matěj K. / kresba Kateřina Š.

(Vzhledem k velké stigmatizaci lidí na autistickém spektru, neuvádíme příjmení u těch, kteří si přejí zůstat v anonymitě.)

Satira: Platýs převychovává leváky 1

 

 

 

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

Přihlášení