Tisková zpráva k zahájení ČESKO BĚŽÍ MODŘE v hotelu Marriott

AVÍZO: Za sklem o. s., Praha, 12.3.2024

Česko Běží Modře představuje nové pojetí osvětové akce u příležitosti Světového dne zvýšení povědomí o autismu v České republice. Akce je pořádána formou zážitkového charitativního běhu, který společnost EVENT media s.r.o. (organizátor akce) koncipovala v modré barvě, symbolizující komunikaci, jednu ze zásadních bariér vzájemného porozumění lidí na spektru autismu s okolím.

Na výraz respektu a přijetí lidí na spektru autismu jsou v noci z 2. na 3. dubna významné světové objekty nasvíceny modře, lidé nosí modré prvky oblečení, pořádají různé akce vzdělávacího, benefičního i kulturního charakteru. Charitativní běh představuje vyjádření morální i hmatatelné podpory ve formě výtěžku ze startovného, který v plné výši pomůže lidem na spektru autismu a jejich rodinám prostřednictvím organizace Za sklem o.s. „Běh přináší všem účastníků, bez rozdílu zlepšení fyzického i duševního zdraví a současně osvětu veřejnosti“, říká Martin Koukal, mistr světa v klasickém lyžování a ambasador akce Česko Běží Modře.

„Význam akcí podporujících fyzické a duševní zdraví lidí na spektru autismu je zásadní pro jejich rozvoj, eliminaci nadměrného stresu a možnost uplatnění v běžném životě. Vlivem jinakého nastavení vnímání, porozumění a komunikace čelí permanentně výzvám téměř ve všech běžných životních situacích, které okolí zvládá bezděčně“ dodává předsedkyně neziskové organizace Za sklem o. s. Marta Pečeňová.

2. dubna na Letné proběhne křest českého vydání knihy britského pedagoga na spektru autismu Peta Wharmbyho ATYPICKÝ na téma „Jak svět není stvořen pro autistické lidi a co bychom s tím mohli my všichni dělat.“ Na knihu pořádá Nadační fond ATYP sbírku na webu Donio.cz. Se sbírky budou pokryty náklady na tisk a honoráře pro všechny, kteří na knize pracují. Jsou to lidé na spektru autismu.

Doprovodný program nabídne veřejnosti možnost vyzkoušet si jinakost vnímání reality „očima“ lidí na spektru autismu, a to prostřednictvím 3D brýlí – Simulátoru autismu. Představeny budou pomůcky, edukační materiály, odborná i populární literatura, současně bude zájemcům přiblížen obsah a význam Komunikačního
souboru, Průkazu osoby s PAS i možnosti včasné diagnostiky, práce speciálních pedagogů a sociálních pracovníků.

Akce probíhá v dubnu u příležitosti Světového dne zvýšení povědomí o autismu. Startuje v úterý 2. 4. 2024 v Praze na Letné, končí 28. 4. 2024 ve Zlíně na náměstí Míru.
Záštitu nad akcí převzal v Praze Magistrát hlavního města Prahy, ve Zlíně Zlínský kraj a Magistrát města Zlín. Akci podporují Anička Slováčková, Josef Vágner, David Uličník a mnoho dalších významných osobností. Aktuality sledujte na události na FB Česko běží modře nebo Instagramu Za Sklem.

Hlavní mediální partner: ČESKÁ TELEVIZE, ČESKÝ ROZHLAS.

POMÁHÁME LIDEM NA SPEKTRU AUTISMU A JEJICH RODINÁM
Posláním nestátní neziskové organizace Za sklem o. s. je poskytovat individualizovanou podporu a pomoc
dětem i dospělým lidem s poruchou autistického spektra (PAS) na základě jejich potřeb. Cílem organizace
je zajistit seberealizaci lidí na spektru autismu a zvládání nároků běžného života prostřednictvím podpory jejich
rozvoje v oblastech komunikace, sociálních dovedností, kompetencí v rámci běžných denních činností,
vzdělávání, uplatnění na běžném nebo chráněním trhu práce a dalších. Organizace Za sklem o. s. vznikla v roce
2011 transformací občanské iniciativy PAS klub s pětiletou historií. V současnosti poskytuje čtyři registrované
sociální služby, a to Odborné sociální poradenství, Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, Sociální
rehabilitaci a Centra denních služeb. Pomáhá potřebným žít s autismem život v obdobné kvalitě jako jejich
vrstevníci v celé řadě regionů. Většinu služeb poskytuje bez úhrady. Více informací na www.zasklem.com
S některou z poruch autistického spektra žije každé 36. narozené dítě, kolem 2,7 % lidí Země, na 270 000
obyvatel České republiky.
Kontakt pro média: Halina Trsková, e-mail: trskova@zasklem.com, tel.: +420 608 627 346

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

Přihlášení