Tištěný ATYPICKÝ MEGAZÍN PŘINÁŠÍ KOMPLEXNÍ POHLED NA ŽIVOT AUTISTŮ V ČECHÁCH

Tištěný ATYPICKÝ MEGAZÍN PŘINÁŠÍ KOMPLEXNÍ POHLED NA ŽIVOT AUTISTŮ V ČECHÁCH

2. dubna, u příležitosti Světového dne zvýšení povědomí o autismu, vydává Nadační fond ATYP spolu s vydavatelstvím ATYP Press první TIŠTĚNÉ SPECIÁLní vydání ATYP magazínu. „Dlouho jsme přemýšleli, jak SPECIÁL nazvat, protože nejde o klasický časopis, knihu ani sborník. Líbí se nám název MEGAzín, který vymyslela autistka s talentem na hraní si se slovy. Megazín jako označení pro něj naprosto „sedí“,  protože je skutečně VELIKÝ, a to nejen formátem a obsahem, ale i faktem, že se na jeho tvorbě autorsky podíleli především sami lidé na spektru autismu – jako redaktoři, ilustrátoři, korektoři i supervizoři textů. Pro mnohé z nich to byla nová a významná zkušenost,“ říká šéfredaktorka Dagmar Edith Holá. Komunita lidí s autismem a jejich blízkých v České republice na takové tištěné periodikum zatím čekala, na rozdíl od obdobných komunit v zahraničí.

MEGAzín na svých 130 stranách přináší čtenářům náhled na život lidí na spektru autismu především jejich optikou. MEGAzín je plný skutečně obsáhlých rozhovorů jak s lidmi na spektru autismu z řad úspěšných lidí, odborníků i sebeobhájců, tak odborníků a pomáhajících profesionálů. „Obrovskou radost nám udělala ve světě i u nás asi nejznámější autistická aktivistka, vědkyně Temple Grandin, která nám poskytla interview, stejně jako motoristická závodnice na spektru autismu Aliyyah Koloc. Nevím, zda si vůbec dokážete představit radost a nadšení mladých redaktorů, když jim kývnou na rozhovor tak úspěšní lidé, kteří jsou navíc, stejně jako oni, na spektru autismu,“ dělí se o radost šéfredaktorka ATYPu. Ale hned dodává: „Přesto takto úspěšných autistů je skutečně zlomek. Je to jen jeden pól velice širokého spektra, na kterém se lidé s autismem nacházejí. Proto přinášíme rozhovory i s jinými lidmi na spektru. Se sebeobhájci – autisty, kteří usilují o osvětu a veřejně mluví o své jinakosti, o svých specifických potřebách a obtížích.“ Dva z nich také zastupují autistickou komunitu v Poradním orgánu ombudsmana, a to Ing. Sylva Šuláková a za mladé lidi s autismem Kateřina Dodo Doudová. Ředitel komunitní organizace Adventor v interview vypráví o svém vyhoření, kterým jsou lidé na spektru ohrožení časteji než neurotypičtí lidé, a jak je možné se z něj dostat. Velký rozhovor je s bylinkářem Petrem Lukešem, který je na spektru. Ing. Vít Štěpánek zase povypráví o svém speciálním zájmu. Závěrečný rozhovor je s ředitelkou Famtoys Janou Adolfovou Pastelkovou, která se stává ambasadorkou megazínu ATYP Speciál, o tom, jak její život je „learning by doing“, a to ji zavedlo do Indie a poté ještě na terapii tmou, kam se rozhodla na týden jít, aby se zeptala tmy na to, zda je autistka. Odpověď se dozvíte v ATYP Speciálu.

Tištěný ATYPICKÝ MEGAZÍN PŘINÁŠÍ KOMPLEXNÍ POHLED NA ŽIVOT AUTISTŮ V ČECHÁCH 1Z dotazovaných odborníků, kteří lidi na spektru a jejich blízké podporují a pomáhají jim, zmiňme například psychiatričku MUDr. Janu Schmidtovou a klinickou psycholožku Mgr. Adrianu Rieglovou, které se věnují diagnostice dětí i dospělých lidí. Psycholog Mgr. David Havelka poradí rodičům, jak podpořit sourozence dětí s PAS a psycholog Mgr. et Mgr. Adam Táborský zase představí, jak i lidem na spektru a pečujícím může prospět nyní tak oblíbený mindfulness. Kamila a Petr Kopsovi mají návod na komunikaci a prozradí něco více o svých Životních mapách.

Redaktoři vyzpovídali také některé zástupce neziskovek z ČR i ze Slovenska. Přečíst si budete moci také rozhovor s Ing. Miroslavou Jelínkovou, která založila v ČR první spolek rodičů na pomoc rodinám s dětmi s PAS, AUTISTIK, nebo s Martou Pečeňovou, která už 10 let vede organizaci Za sklem a je od roku 2016 předsedkyní Odborné skupiny pro koncepční řešení problematiky osob s PAS při VVOZP. V rubrice školství vás zasáhne Mgr. Viera Hincová svým vyprávěním, jak jsou děti s autismem ve školství šikanovány nejen spolužáky, ale někdy i učiteli, a rovněž tak jejich rodiče zažívají tzv. institucionální šikanu. Terénní učitelka Mgr. Petra Dočkalová nehodnotí, neznámkuje a přesto má pozitivní výsledky. Za Studentský spolek AGORA při pražské pedagogické fakultě jsme vyzpovídali Veroniku Müllerovou. Studenti fakulty vzali do svých rukou vzdělávání učitelů i sebe samých o inkluzi, a vytvořili nový web EDU-OUT?. Zástupci Centra Pyramida při Ostravské univerzitě vám řeknou, jakou podporu u nich mají vysokoškolští studenti se specifickými potřebami.

Dočtete se ale třeba také o zaměstnávání, vzdělávání nebo specifickém mentoringovém programu pro autisty v oblasti IT. Přečtete si zkušenosti mentorů z Avastu s lidmi na spektru. Organizace SPOSA vám představí mimo jiné simulátor autismu. PhDr. Zuzana Oravcová zase povypráví o tom, jak chodí jako terapeutka a koučka supervidovat pracovní týmy, kde mají kolegu na spektru autismu. Neopomínáme ani dubnovou kampaň „Česko svítí modře”, kterou již poosmé pořádá platforma Naděje pro autismus.

Tištěný ATYPICKÝ MEGAZÍN PŘINÁŠÍ KOMPLEXNÍ POHLED NA ŽIVOT AUTISTŮ V ČECHÁCH 2

ATYP spolupracuje i s lidmi na spektru, kteří se věnují umění. Díky nim mají reportáže bohatý obrazový doprovod (např. komiksy, kreslené portréty osobností v oblasti autismu a redaktorů ATYPu). Jedná se o skutečně výpravnou publikaci, na kterou snad v budoucnu naváží další Speciály. „Jsem rád, že vychází ATYP megazín, 130 stran čtení o autismu. A nejlepší na tom je, že celý megazín vytvořili autisté,“ říká Mgr. Šimon Hlinovský, redaktor ATYP magazínu už od roku 2019. S ním rovněž nejdete v ATYP Speciálu rozhovor v rámci mega rozhovoru se sebeobhájci v ČR. Pro Ing. Sylvu Šulákovou, která zastupuje lidi s autismem v Poradním orgánu ombudsmana, byla redaktorská práce uplně něco nového. „Můžu říci, že i když mně trvalo dlouho, než jsem překonala nějaké strachy z psaní, tak odměnou mi byl dobrý pocit, že jsem zdolala nějakou svoji horu. A taky od té doby se mi prošťouchly mozkové závity a když mám něco psát, jde to mnohem snadněji. Když jsem viděla náhledy stránek ATYP Speciálu a četla některé rozhovory od ostatních, tak jsem byla dojatá, protože se na tom vlastně podíleli amatéři a k tomu na spektru autismu. A vysledek je skvělý.“

ATYP magazín se jako první periodikum v ČR věnuje systematickému mapování života lidí s autismem, ADHD nebo duševním onemocněním ze všech úhlů pohledu. Vychází v elektronické podobě od listopadu 2016. Na kontě má přes 500 článků, 220 velkých rozhovorů, na 350 osvětových a edukativních materiálů. A NF ATYP loni uspořádal 1. Autistickou konferenci v ČR

___________________________________
K měsíci dubnu – zvýšení povědomí o autismu máme připravený nejen ATYP Speciál, ale na sociálních sítích ATYP magazínu a Nadačního fondu ATYP budeme publikovat kresby dvou autistek Hany Rosenthal a Dodo, které ke svým komiksům o autismu přidaly citace autistů ze Speciálu, také jsme připravili dvě omalovánky s osvětovou tematikou. Ty nakreslila autistka Anežka.

Text: Mgr. Gabriela Böhmová

Vytištění a vytvoření megazínu ATYP Speciál podpořili:Tištěný ATYPICKÝ MEGAZÍN PŘINÁŠÍ KOMPLEXNÍ POHLED NA ŽIVOT AUTISTŮ V ČECHÁCH 3
Avast Software s.r.o., D&O Consulting s.r.o., Evropský sbor solidarity, Famtoys s.r.o., Magistrát hlavního města Prahy, Mužský kruh Jurta Čelákovice, Nadace AGROFERT, Nakladatelství Galén, Nakladatelství Portál, Nakladatelství TRITON, Nadační fond AutTalk Kateřiny Sokolové, Ofico.cz, Tiskárna Daniel, TIVO s.r.o., Za sklem o.s. a mnoho soukromých dárců jmenovitě Mgr. et Mgr. Josef Fiřt, Matěj Dereck Hard, Lucie Rothman, Ing. Ivan Špirakus a Michal Tiller.

DĚKUJEME

Limitovanou edici megazínu ATYP Speciál 1/2021 můžete objednat na e-shopu vydavatelství ATYP Press.

Pro zahraniční zájemce je k objednání přes e-shop Famtoys.

Firma Famtoys spolupracuje s vydavatelstvím ATYP Press a Nadačním fondem ATYP, který vydává od roku 2016 online ATYP magazín, již dva roky. E-shop Famtoys má platby a dopravu uzpůsobenou lépe pro zahraniční zákazníky. Ředitelka Famtoys Jana Adolfová – Pastelková je ambasadorkou megazínu ATYP Speciál.

 

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

Jedna odpověď

  1. A co ta reklama na Zinzino? Otom jsem slysela, ze to je akorat predrazene omega 3 a byznys…

Přihlášení