Vysvědčení pro děti s Aspergerovým syndromem 1

Vysvědčení pro děti s Aspergerovým syndromem

Vysvědčení se blíží. Nejlepší by bylo, kdyby učitelé všem napsali prospěl/prospěla a šlo by se dál, píší někteří učitelé na sociálních sítích a mnozí rodiče to s radostí přijímají. Jenže jsou školy, které hodnotí, přihlížejí k účasti na on-line hodinách v koronadobě a na to, zda bylo vše vypracováno, co zadali e-mailem. Děti z individuálního vzdělávání půjdou k přezkoušení. A my jako rodiče vědomě či nevědomě hodnotíme každý den. I když jsme vědomí rodiče, tak přesto víme, jak naše dítě s autismem normám ostatních nedostačuje.

„Vždyť já jsem ji nic nenaučila,“ povzdychla si moje známá na adresu dospívající dcery a sama pro sebe poslala svoji výchovu „do kopru“. „Jakým právem píšete tyhle články?“ se mě zeptala jedna čtenářka na FB a ve mně vyvolala potřebu rekapitulovat, jaká jsem máma.

Současná společnost je zaměřená na výsledek. Pokud je výsledek dobrý, tak je dobrá i provedená práce a dotyčný si zaslouží ocenění a možná i pochvalu. Ale jak je to u výchovy? Dá se hodnotit úspěšnost výchovy podle schopností dítěte? Za mě nedá. Je nesmysl posuzovat jednoho na základě druhého. Ale stejně mi tímhle směrem myšlenky putují. Když se podívám na moji rodinu a zaměřím se na syna, který je „na spektru“, z pohledu výsledků, tak se poplácat po rameni netroufnu. Syn je studentem třetího ročníku průmyslovky oboru informatika, ale obavy, zda školu zvládne dokončit, mě stále pronásledují. Celé dny sice řeší projekty z oblasti informatiky, ale vůbec nejsou podle zadání od učitelů. Vytváří si je sám podle toho, co ho zrovna zajímá. Podle toho, jaký zrovna přečetl článek. Podle informací, na které narazil. Je to způsob vzdělávání, který mu vyhovuje.

Syn je spokojený, a to mě těší. Na druhou stranu vím, že všechno má svůj rub a líc, všude je chleba o dvou kůrkách. Že sice je skvělé dělat to, co člověka baví, ale nikdy to není jenom růžové, protože i v té nejúžasnější práci jsou činnosti, které nás otravují nebo nějak obtěžují. Přicházejí otázky, zda jsem svoje dítě dostatečně připravila na budoucnost, zda jsem ho „dobře“ vychovala?

V inzerátech personalistů nacházíme požadavky na schopnost týmové práce, komunikaci a spolehlivost. Ačkoli je každý Asperger jiný, tak v těchto vlastnostech žádný nevyniká. Když přidáme společností hodnocené schopnosti, často považované za indikátory kvality života, jako je množství přátel, tak výsledné vysvědčení by vypadalo asi takto:

  • Vztahy s ostatními – neuspokojivé
  • Spolehlivost – občasná
  • Komunikace – vachrlatá
  • Schopnost dodržení termínu – plovoucí
  • Týmový duch – neklasifikováno

Když bychom ale zařadili předměty podporující kreativitu a výjimečnost v oblasti, která naše dítě zajímá, tak dostaneme skóre zásadně odlišné:

  • Touha poznávat – velká
  • Náročnost na zdroje – minimální
  • Nadšení zkoumat – obrovské
  • Vytrvalost v projektu – nekonečná
  • Schopnost prožít přítomnost – inspirativní

Před pár dny mi syn radostně oznámil: „Představ si, mami, pro ten můj projekt jsem využil programovací příkazy, které jsme se loni učili ve škole a vůbec jsem si je nemohl zapamatovat. Teď už přesně vím, jaký dávají výsledek.“ A zářily mu u toho oči.

—–

V jakých vlastnostech by vaše děti dostaly výtečné hodnocení?

Až někdy budete na pochybách, zda jste „dobří“ rodiče pro svoje Aspergery, tak vzpomeňte na Toltéckou dohodu – Za všech okolností dělejme vše, jak nejlépe dovedeme, ne více a ne méně.

A naše děti, přestože nezapadají do měřítek společnosti, jsou SKVĚLÉ.

Přeji krásné červnové dny.

_______________________

text a úvodní foto Ing. Věra Nováčková, průvodkyně osobním rozvojem pro rodiče dětí s autismem, autorka FB stránky Ze života s Aspíkem

 

ATYP magazín je závislý na vás čtenářích. Pokud se Vám článek líbil, prosím, pomozte nám uskutečnit další. Za každou finanční částku jsme vděční. Číslo účtu najdete na webu Nadační fond ATYP. Vážíme si Vaší podpory. Honoráře z Vašich darů platíme autorům, editorce, korektorce, u některých rozhovorů fotografovi. za Váš dar můžeme na vyžádání vystavit potvrzení k odeštu z daňového základu. 

Aktuálně je možné si zakoupit předplatné s bonusem od firmy Famtoys „Všechno dobře dopadne“. Některé články a živá vysílání budou časem uzamčené jen pro předplatitele. Možnosti předplatného.

 

 

 

 

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

Přihlášení