23 myšlenek z 1. konference o vysoké citlivosti

V neděli 8. října 2023 se uskutečnila 1. konference o vysoké citlivosti. Pořádal ji Institut pro vysokou citlivost v Národním zemědělském muzeu v Praze. Institut založili koučka Jitka Háková, pedagožka Ivana Bibzová a psycholog Ondřej Fafejta. První část konference vyplnila česká premiéra 63-minutového filmu „Sensitive. The Untold Story. (V překladu: Neznámý příběh citlivých), za nímž stojí tým americké psycholožky a průkopnice ve výzkumu vysoké citlivosti Elaine Aron a The Global Touch Group. Ve filmu kromě Elaine Aron vystupují další přední světoví odborníci na vysokou citlivost a také hudební hvězda Alanis Morissette, která se k vysoké citlivosti hlásí.

V setmělém sále jsem se pro vás pokusila zapsat si do sešitu myšlenky jak z filmu, tak poté z následujících přednášek psychologa Ondřeje Fafejty a Alice Kavkové, autorky dvou knih a zakladatelky firmy deskových her 4 Kavky. Oba se vnímají jako lidé s vysokou citlivostí.

Film Sensitive: The Untold Story natočil v roce 2015 režisér Will Harper, který se hlásí k vysoké citlivosti. Scénář napsala psycholožka a průkopnice ve výzkumu vysoké citlivosti Elaine Aron.

„Lidí s vysokou citlivostí je 20 až 30 %. To nemůže být porucha ani odchylka.“ (z filmu)

„Vysoká citlivost je zjištěná u 1 z 5 lidí a u více než 100 dalších druhů zvířat.“ (z filmu)

„Citliví mají co nabídnout, ale také potřebují lépe rozumět sobě a ostatním 80 procentům. Vytvoření tohoto porozumění je naším úkolem.“ (Elaine Aron ve filmu)

„Vysoce citliví lidé jsou pro společnost důležití svou hloubkou myšlení, propojováním detailů, uvědomováním si toho, co může něco přinést do budoucna… Vnímají, co potřebují druzí.“ (Elaine Aron ve filmu)

„Potřebujeme různé jedince, potřebujeme různé citlivosti (hasiči, strojaři, řezníci, ale také orchideje). Člověk orchidej hluboce myslí. Záhy vnímá, že není něco v pořádku, že něco bude mít špatný dopad, pečuje o druhé a navnímá je. Potřebujeme lidi, kteří přemýšlejí do hloubky a cítí.“ (ve filmu)

„Lidé přijímali a chtěli plody mé vysoké citlivosti, ale už ne mou osobnost. Z pódia hned vidím, kdo je z těch pod ním vysoce citlivý. Prožíváme společně fyzickou katarzi.“ (Alanis Morissette)

„Vysoce citlivým nic neujde a zároveň stojí stranou. 80 % ne.“ (Elaine Aron ve filmu)

Elaine Aron a Alanis Morissette ve filmu Sensitive: The Untold Story
Elaine Aron a Alanis Morissette ve filmu Sensitive: The Untold Story.

„Lidé s VC zapojují více částí mozku na pozorování a uvědomování si, aby mohli vhodně reagovat.“ (ve filmu)

„Snaha existovat ve vnějším světě je pro nás jako chůze po laně.“ (ve filmu)

„Vysokou citlivost mají často umělci. Když píšu, pomáhá mi to být anténou světa.“ (ve filmu)

Umělci, kteří se sami hlásí k vysoké citlivosti. Vyhledáno z různých textů na internetu. Grafika ATYP magazín.

„Na vašem vedení těchto dětí s vysokou citlivostí bude záležet více než u ostatních dětí. Ve špatném prostředí budou hůře prospívat než ostatní, v podporujícím prostředí budou prospívat lépe a budou dávat více plodů než ostatní děti. Je důležité zabránit u nich přestimulování a naučit je s vysokou citlivostí u sebe pracovat.“ (ve filmu)

„Vysoce citliví jedinci mají častěji deprese a úzkosti, jsou ale tvární, vysoce prosperující z terapií a podpůrných sociálních služeb.“ (Ondřej Fafejta)

„Člověk s vysokou citlivostí se může při přestimulování chovat necitlivě. Je dobré se naučit s vysokou citlivostí zacházet, abych se nedostával do těchto stavů.“ (Ondřej Fafejta)

„’Ty seš nějaká přecitlivělá, na to už jsou dnes prášky.‘ Nepotřebuju antidepresiva, potřebuju respekt.“ (Alice Kavková)

„Moc vjemů je jako energetické pouštění žilou.“ (Alice Kavková)

„Držím zážitkovou dietu. Poslouchám své břicho, abych zase neonemocněla. Pocity v břiše vám nejvíce řeknou, co ano a co už ne.“ (Alice Kavková)

„Světlo i stín musí být tým.“ (Alice Kavková)

„Už se učím radikální laskavost vůči sobě.“ (Alice Kavková)

Alice Kavková na 1. konferenci o vysoké citlivosti.

„Žít bez rolí/masek je umění, buďte autentičtí, buďte sví, ať jste zdraví.“ (Alice Kavková)

„Vysoká citlivost není projev poruchy, důsledek traumatu, ale rys temperamentu.“ (Ondřej Fafejta)

„Je v pořádku, že jsou lidé s vysokou citlivostí i necitliví, učíme se žít spolu.“ (Ondřej Fafejta)

„Hodný psychopat řeší sebe, takže nepohoršovat se nad druhým, ale zjistit, co já potřebuju, a to udělat.“ (Ondřej Fafejta odkazuje na knihu Trénink hodného psychopata)

Ondřej Fafejta přednáší na 1. konferenci o vysoké citlivosti.

„Líbilo se mi, jak říkali ve filmu, že vysoká citlivost je duchovní cesta.“ (Alice Kavková)

Reportáž z konference bude publikována v nejbližších dnech.  

_____________

text Dagmar Edith Holá / foto a grafika ATYP magazín / na první fotografii Alice Kavková a design konference Lenky Blažejové.

Text a grafika vznikly v rámci projektu ATYP magazín 2023, který je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy.

 

 

 

 

 

O vysoké citlivosti jsme také psali ve 2. tištěném ATYP Speciálu (k zakoupení na ATYPpress.cz). Mnoho knih k tématu vysoké citlivosti vydalo Nakladatelství Portál.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

Přihlášení