Chlad, mlha, tma. To jsou první tři slova, která napadnou většinu lidí, když se řekne „podzim“. Ač je toto období vlastně plné barev, máme ho spojené převážně jen s šedou oblohou. V našich končinách totiž sluníčko opravdu moc často nevidíme a jelikož v zimě to není o moc lepší, začátek podzimu většinou snášíme opravdu špatně. Zvláště, pokud máme nějaké duševní onemocnění.
I když se touto problematikou ještě žádný výzkum pořádně nezabýval, spousta lidí na spektru během zimních měsíců hlásí zvýšené problémy s psychikou. Dali jsme pro vás dohromady pár tipů, jak toto „období temna“ zvládnout.
Proč má na nás podzim negativní efekt
Slunce je základ pro správné fungování našeho těla. Dodává nám totiž vitamin D, který potřebujeme na podporu imunity a posílení zubů a kostí. Sluneční záření má ale také kladný vliv na kardiovaskulární systém, protože zahřátím kůže se nám rozšíří cévy a kapiláry a může tak klesnout zvýšený krevní tlak. A v neposlední řadě hřejivé paprsky snižují stres a únavu. Není tedy divu, že na podzim, kdy se kvůli chladu držíme více ve vnitřních prostorách a teplých slunečních paprsků je minimum, se cítíme špatně. Redaktor Eric má hypersenzitivitu a v případě slunce popsal v textu, jak moc mu pomáhá: Když jsem na letním slunci opravdu dlouho, cítím dotek tepelné energie na všech vnitřních orgánech. Jako by mi je hladila. Je to nekonečně příjemné, v tu chvíli se cítím být objímán nejen zvenčí, ale i zevnitř, jako celek. Na podzim a v zimě tedy spíše jen přežívá: Jak přežít zimu, nevím. Co dělat kromě houpání se u topení? V zimě trpím zalezlý doma a nevím si s tím rady, není zimní aktivita, která by mě bavila. Krátké dny, dlouhé večery a zima mají u mě na svědomí nepohodu fyzickou i psychickou. V čím větší nepohodě jsem, tím horší jsou moje senzorické potíže.
Mezi autisty jsou ale i tací, kteří naopak podzimní pošmourno vítají. „Miluju podzim. Konečně je více tmy, bývají takové ty šedé dny, kdy prší a lidi moc nejsou venku, …“ svěřuje se autistka Stáňa v jedné autistické skupině. A není sama. Někteří autisté totiž mají zvýšenou citlivost na světlo, a tak si letní sluneční paprsky moc neužívají.
Jak se na nás podzim projevuje
„Na podzim mám deprese. Esteticky se mi podzim líbí, listí, barvy, mlhy – ty miluju, je to takové tajemno a klid, romantika. Ale nesnesu ten nedostatek světla a určitý pocit zmaru,“ říká naše redaktorka Sylva. Nedostatek světla má vliv na náš biologický rytmus, kdy tělo začne produkovat větší množství melatoninu, který je důležitý pro regulaci spánku. Ač nás podzimní počasí během dne uspává a máme neustálý pocit únavy, ve skutečnosti můžeme mít v tomto období spánku nedostatek. (S čímž lidé na spektru bojují mnohem častěji než jiní.) A právě to vede k rozvoji deprese, úzkostných stavů, problémů s pozorností a pamětí a celkovému oslabení imunity.
Mezi nejčastější projevy podzimního splínu patří: nedostatek energie, pocity smutku a beznaděje, neschopnost vidět smysl života, přibírání na váze a touha být o samotě. U autistů se navíc ještě přidává panická hrůza z blížících se Vánoc (davy lidí, hluk, vůně). Hypersenzitivní jedinci mohou mít problém se změnami vůně ovzduší spojenými s topením či podzimními biologickými procesy.
„Babí léto mívám rád, jelikož ještě působí do jisté míry zbytky léta, je slunečno, někdy i teplo přes den, i když v noci je kosa, a ještě ty barvy nejsou až tak moc, barví se to, ale netleje to tolik, nejhorší je vrcholná fáze podzimu, která se kryje s obdobím štíra, dny se zkracují, do Vánoc ještě daleko a tlející listí mi strašně smrdí, navíc vše kvasí, padá to do bláta a je to panoptikum hnusu,“ řekl jeden z našich respondentů na spektru Jakub.
Jak si podzim zpříjemnit
I když jsou věci, které prostě nemůžeme ovlivnit – množství denního světla nebo podzimní pachy, existují přeci jen osvědčené triky, jak se v tomto období cítit lépe.
„Když je podzim a blíží se zima, tak nějak vnímám mezi lidmi větší pokoru nebo co… Takže s tím vlastně ani moc nebojuji, jedině když mám chmury, tak si připomenu ty dobré aspekty podzimu, osvědčená kombinace jídlo-teplo-zábava, plus jsem letos začala chodit do solária, to asi není pro každého, ale mě to prohřeje, a i zlepší psychiku, trochu to supluje slunko,“ radí naše redaktorka Viki. Sylva zase doporučuje vyrazit do lázní. „Vše je krásně barevné, listí voní a v kombinaci s léčivými zábaly a koupelemi si na zimu nějaký čas nevzpomenete a pořádně zrelaxujete.”
Pomoci si můžete i procházkou do parku či do lesa. I když slunce kvůli mrakům nevidíte, pořád na vás bude mít pozitivní vliv. To samé platí o protáhnutí těla, díky kterému se vám do oběhu uvolní endorfiny – hormony štěstí a budete se celkově cítit méně unaveni. Ideální je dopřát si procházku alespoň 40 minut každý den, říkají psychologové. Nemáte-li čas, nebo vám procházky venku vadí (například kvůli vůni listí), zkuste třeba místo výtahu jít do bytu po schodech či častěji doma pořádně vyluxovat a vytřít podlahu. Každý pohyb se počítá!
„Nejvíc mi na podzim asi pomáhá hodně se zaměřit na jiné věci, které dělám rád i v jiných obdobích,“ radí další z našich respondentů Matěj. Čtete rádi? Není přece nic lepšího než si uvařit šálek čaje, zachumlat se do deky a přečíst si oblíbenou knížku! Malujete? Pusťte se do podzimního zátiší či naopak zavzpomínejte na léto a namalujte svou vysněnou pláž (či jiné místo, které máte rádi).
Podzim je také čas, kdy lidé rádi přemítají o životě a vzpomínají na své blízké. I když se to obvykle děje na Dušičky, což vám na dobré náladě moc nepřidá, můžete se přece jen tímto zvykem trochu inspirovat. Psychologové totiž radí, abychom se neustále obklopovali dobrými vzpomínkami a navozovali si tím lepší náladu. Máte-li tedy nějaké fotografie s lidmi, ke kterým máte blízko nebo z výletů, kde vám bylo dobře, rozmístěte je po bytě. Uvidíte, že vždycky, když půjdete kolem, vám bude líp! (Pokud nemáte rodinné fotografie a ani nemáte zážitky, na které chcete vzpomínat, můžete si najít na internetu či v časopise obrázky, které se vám líbí. Je jedno, zda to bude hezká krajina nebo oblíbený herec…)
Dobrá nálada prochází žaludkem
Stejně jako v létě tak nějak sami od sebe vyhledáváme spíše studené pokrmy, na podzim a v zimě se potřebujeme zahřát. Zapomeňte tedy na chvíli na letní saláty! Zelenina je sice zdraví prospěšná a chutná v jakémkoliv období, přesto se doporučuje syrovou zeleninu nahradit teplou. Připravit si tak můžete například mrkvový či dýňový krém, pečený květák apod. Nejlepší je, když váš jídelníček bude obsahovat zeleninu a ovoce, které rostou na podzim. Ty totiž obsahují všechny pro tělo potřebné látky. Dále energii a teplo načerpáte konzumací poctivých vývarů.
A pozor – i když podzim přímo svádí ke konzumaci sladkého, raději se mu vyhněte. Rafinovaný cukr vaše tělo zatíží a když z vás vyprchá jeho energie, vaše nálada se ještě zhorší. Máte-li ale na sladké neovladatelnou chuť, dejte si kousek kvalitní hořké čokolády. Ta vám opět dodá endorfiny a v malém množství je tedy zdraví prospěšná.
Návod na šťastnější podzim
Abyste podzim zvládli bez problémů, dodržujte následující body:
- Choďte spát a vstávejte každý den přibližně ve stejnou dobu. Vaše tělo se naučí dobře hospodařit s energií. Máte-li problém usnout, vyzkoušejte bylinné čaje obsahující meduňku nebo kozlík lékařský.
- Dbejte na to, aby vaše snídaně byla vydatná, ale ne příliš těžká. Vhodné je snídat ovoce a potraviny s vyšším obsahem vlákniny. Snažte se vyhnout kupovaným směsím müsli! Ty obsahují obrovské množství cukru a konzervantů, ze kterých vám nebude dobře.
- Dopřejte si každý den alespoň nějaký pohyb. Jděte na procházku, vyzkoušet jógu, pilates nebo se na chvilku jít proběhnout. Pokud vám vadí běhání, zakupte nordic walkingové hůlky a vyražte s nimi.
- Zahřívejte své tělo i duši bylinkovými čaji. Do svého jídelníčku zahrňte zeleninové polévky a snažte se jíst teplé potraviny. Dopřejte si čas od času horkou lázeň. „Dobrý fígl je pustit si zvuk praskajícího ohně či krbu, případně si k tomu na obrazovce nějaký ten krb nastavte,“ říká autistka Edita. Nebo si zapalte svíčku na zahřátí duše. Do aromalampy přikápněte silice, které navozují pocit tepla a útulnosti. Hřejivou podzimní vůni umí vykouzlit teplé koření, jemná vanilka, skořice…
- Pijte dostatek vody a občas si dejte minerálku, díky které doplníte hořčík. Nezapomeňte také zvýšit svůj příjem vitaminů. Spíše než jako doplňky stravy je ale raději konzumujte v potravinách. Dopřát si tedy můžete například avokádo, banán, kustovnici, rakytník a jiné superpotraviny. A opravdu by neměla chybět jedna lžíce rybího tuku. (O vitamínu D a jak ho bezpečně doplnit jsme měli webinář a vzniklo video.)
- Trénujte mindfulness techniky. Třeba se inspirujte slajdem 17 na videu Buďme vědomě off, který jsme připravili pro organizaci Za Sklem. Jsou to rady profíka na techniky mindfulness, psychologa Mgr. et Mgr. Adama Táborského.
- Udělejte si seznam aktivit, které vás baví a lze je provozovat na podzim. Snažte se toto období spojit s něčím, co máte rádi.
- Když to počasí dovolí, vydejte se někam na výlet a nechte se vyfotografovat. Ať máte hezké vzpomínky!
„Také je možné si zaplatit nějaký online kurz seberozvoje nebo cvičení. Často lektoři nabízí velké slevy. Kurzy bývají třeba na 21 dní a každý den vás čeká zajímavý úkol pro váš osobní růst, pro změnu ve vzorcích myšlení… Je to hravá výzva a ani nebudete vědět, že další sychravý měsíc je za vámi,“ říká 45letá autistka Dagmar.
Možná by vám mohly pomoci rady z našeho dalšího “videa” “Buďme vědomě off”. Najdete na něm i zajímavé rady některých známých psychologů a psychiatrů.
Nebo si dočtěte články v ATYP magazínu nebo v tištěném ATYP Speciálu, které jste si chtěli přečíst a pořád nebyl čas.
Při dlouhodobé depresi, se nestyďte a vyhledejte odbornou pomoc nebo zkuste vystoupit ze své komfortní zóny, jak radí mnozí autisté. Například po vzoru autistky Vladimíry Rychlík vyzkoušejte terapii chladem. Paradoxně vás to zahřeje. Přečtěte si její zkušenosti v článku Vysoce citlivým lidem pomáhá studená voda.
Každý člověk je jiný a funguje na něj něco jiného, ale jsme si jistí, že alespoň některá z našich rad vám může přispět k lepší náladě. Máte-li vy sami nějakou osvědčenou metodu, jak se poprat s podzimními chmurami, neváhejte a napište nám do komentáře.
Pokud považujete podzim za nejlepší roční období jako básník na spektru autismu Vojta, pak se vnořte do jeho veršů Podzimní paní.
___________
text: Mgr. Kateřina Šturmová, Dagmar Edith Holá / foto archiv Pixabay.com