Alpaky - přátelé autistů 4

Alpaky – přátelé autistů

Mnoho studií ukázalo, že zvířecí terapie mohou být prospěšné pro lidi s autismem a ADHD. Když je třeba hladí, uvolňují se jim endorfiny, snižuje se jim stres, tělesné napětí, úzkost a krevní tlak. Určitě znáte canisterapii, felinoterapii a caviaterapii. Slyšeli jste ale o alpakaterapii? Je čím dál více populární a můžete ji zažít i u nás. Redaktorka ATYP magazínu si za alpakami vyjela, aby vyzkoušela jejich vliv na vlastní psychiku.

Na dovolené v Beskydech jsem navštívila statek U Rajmunda. Dvakrát. Z prostého důvodu. Jednak miluju zvířata a cítím se v jejich přítomnosti velice dobře a snad jen s nimi dokážu relaxovat, a hlavně jsem toužila vidět lamy alpaky. Cesta na odlehlý statek byla poněkud divoká, ale moje kamarádka a řidička Ála zvládla všechny výmoly na výbornou.
Kus cesty jsme musely jít pěšky, jenže to už jsme procházely kolem pastvin s nádhernými kravami a býčky, a na jedné pastvině jsem uviděla tři alpaky. Z dálky nás klidně sledovali tři různobarevní sympatičtí čtyřnožci. Jeden odpočíval vleže, dva stáli a občas ukousli zelenou trávu.

Alpaky - přátelé autistůStatek U Rajmunda funguje i pro veřejnost a za mírný poplatek je možné si prohlédnout nejrůznější domácí zvířata, často volně běhající po dvorku nebo přilehlých zelených plochách. Potkáte tu králíčky, kočky, husy, morčátka, slepice, dokonce korely, koně i čuníky. Mě lákaly nejvíc alpaky. Kvůli nim jsem na statek chtěla jet.
Opatrně jsem vešla do jejich ohrady a čekala, co se bude dít. Tou dobou už odešly do stínu lesa, černá zase odpočívala na zemi a šedá a rezavá jen tak čekaly a dívaly se, kdo se to tam objevil. Popošla jsem ještě kousek ke stádečku. Na alpakách je zajímavé, že dobře reagují na autisty. Tuto informaci mám od svého kamaráda, profesora Pavlaty, který působí na Mendelově univerzitě v Brně. Je odborníkem na přežvýkavce. Doporučil mi, abych k lamám přistupovala vždy od hlavy, ne zezadu, a nechala je vybrat, jestli se se mnou chtějí bavit, nebo nechtějí.

Hluboké a laskavé oči alpak

Rezatá alpaka se na mě dlouho dívala, pak přišla a podívala se mi zblízka do očí. Málem mi vyhrkly slzy, protože jsem ucítila něco jako propojení, pochopení, přijetí. Nedokážu to ani vysvětlit, co se v ten moment stalo. Bylo to nečekané a silné. Alpaka se na mě dívala, nechala se hladit a pak přistoupila ještě blíž, natáhla čumáček a dala mi pusu! A ne jednu, takto se se mnou mazlila dost dlouhou dobu. Prožívala jsem radost, lásku, přijetí. Alpaka si mě svobodně zvolila za tvora, kterému může důvěřovat. Působila na mě terapeuticky. Její pohled je něžný, vnímavý a pozorný. Asi tak bych to popsala. Vlna alpak je hebká a příjemná na dotek, je hypoalergenní a neobsahuje lanolin jako vlna ovčí. To se mi líbilo, na ovčí vlnu mám alergii.

Alpakaterapie v ČR

V České republice vzrůstá počet statků a lamacenter, kam je možné se za alpakami vydat. Jedno z nich je například v Brně s názvem Lamacentrum Hády. Výlety tam pořádá i brněnský Paspoint, který pracuje s klienty na spektru. V Lamacentru si všiml, že se lamy a kočky dobře snášejí. „Alpaky kočky rády očichávají a mají s nimi přátelský vztah. Lamy se v některých aspektech kočkám dokonce podobají. Každá kočka je silnou individualitou stejně jako alpaka,“ řekl pro 100+1 doc. Mgr. Lubomír Tichý, Ph.D, duchovní otec projektu Pozemkového spolku Hády. Díky jeho slovům už více chápeme, proč autisté oblibují lamy a naopak. Kočky jsou nejoblíbenějšími zvířátky autistů a lamy se jim podobají.
Další lamy a alpaky samozřejmě můžeme najít v zoologických zahradách a statcích: na Svatém kopečku v Olomouci, v zoo v Praze, v Liberci, v Zooparku v obci Zájezd, na ranči v Bítovanech, na výše zmíněném statku U Rajmunda v Tísňavech.

Pokud stojíte o fyzický kontakt s alpakou je vhodné si předem zjistit, jestli ho umožňují. Potřebné informace dohledáte vždy na internetu nebo telefonicky. Já měla to štěstí, za mě telefonovala kamarádka a nemusela jsem s nikým komunikovat. Některé organizace se přímo věnují alpakaterapii (nebo lamaterapii). Ta už je placená. Většinou za procházku s lamou zaplatíte okolo 500 Kč. Dostanete lamu s ohlávkou, průvodce na koni a jdete na procházku. Nikdy ovšem nejdete sami dva, vždy vás jde víc.
Zoo Olomouc dokonce své alpaky zapůjčuje každý rok do Domova Na Zámku v Nezamyslicích. Podle nich je lamaterapie plnohodnotnou alternativou pro delfinoterapii, navíc při nesrovnatelně nižších nákladech. Domov Na Zámku se stará o sto třicet klientů s mentálním postižením či kombinovanými vadami. Okolo 40 z nich jsou zapojeni do terapie s lamami. Ty nejen ošetřují, ale chodí s nimi i dvakrát denně na procházky.

Alpaky - přátelé autistů 1

Účinky alpakaterapie

Alpaky jsou obzvláště vhodné jako terapeutická zvířata díky své jemné, přátelské povaze a hebké srsti. V posledních letech s nárůstem chovu a popularity alpak byly v zahraničí vyvinuty kognitivní metody učení, které využívají uklidňující povahu alpak pro práci s dětmi a dospělými na spektru. Jelikož jsou alpaky citlivá stvoření, která reagují na strach a agresi, klienti se tak učí, jak kontrolovat své emoce a zároveň se naučí, jak s alpakami zacházet a převzít za ně odpovědnost. Po několika sezeních mají klienti tendenci absorbovat uklidňující auru alpaky, což vede ke zlepšení chování, dokonce i ke snížení počtu autistických krizí. „Někteří autisté podstupující tento program se psychicky natolik vylepšili, že z 5-10 meltdownů denně mají 1-2 týdně. Alpaky navíc mohou fungovat jako „sociální mazivo“, tj. autistům poskytují zdroj konverzace, která může podpořit lepší zapojení,“ píše na svém blogu autistka Aoife.
V zahraničí také při alpakaterapii často učí klienty o ně pečovat. „Práce s alpakami „může naučit děti odpovědnosti, získat vztah a důvěru a respekt. Takže můžete tyto lidi trochu využít k tomu, abyste se opravdu zorientovali v jakémkoli tématu životních dovedností, které potřebujete,“ říká terapeutka alpakaterapie Lacey Burgess z Learning 4 Life Farm, kde vytváří terapeutický program s alpakami pro děti a mládež na autistickém spektru.

Alpaky - přátelé autistů 2

Domácí chov alpak

Pokud se mi jednou zadaří bydlet v domku s dostatečně velkým pozemkem, budou se na něm pást dvě až tři alpaky. Proč takový počet? Nejen že mám ráda prvočísla, ale alpaky jsou sociální zvířata a o samotě se trápí. Pokud byste se rozhodli lamy chovat, pak opravdu není dobré mít jednu lamu. Lama je stádové zvíře, proto je dobré mít alespoň dvě. Zcela bezproblémové je stádo buď samiček, nebo samečků. Naopak smíšená stáda se velmi nedoporučují. Více o jejich chovu v textu Lamy a alpaky v domácím chovu.

Alpakaterapie se mi líbí, ale nevím, co na to říkají alpaky samotné. Chápu, že pokud jsou neustále obklopené lidmi a nemají šanci na odpočinek, musí to být pro ně hodně nepříjemné. Na statku mají lamy na pastvině volně přístupné pro návštěvníky. Všimla jsem si, že si samy dokázaly určit, kdy se ještě chtějí kontaktovat s lidmi a kdy ne. To kočky vědí také dobře.
Rezavá alpaka přesně vycítila moji potřebu blízkosti a na chvíli mě zbavila osamělosti. Těším se, až se za ní zase podívám.

______________

text a foto Zoe

Projekt ATYP magazín je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy. 

ATYP 29

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

Přihlášení