Among Us s Jaroslavem Matýsem 2

Among Us s Jaroslavem Matýsem

KOMENTÁŘ. Na zálibě v hororech, kde lidi postupně nahrazují mimozemští dvojníci, není nic špatného. Bývalý předseda dětské sekce České psychiatrické společnosti ji ale očividně nedokázal oddělit od své profese. Ani fakt, že ho to stálo místo, však nezabránil Miloši Zemanovi, aby ho vyznamenal medailí za zásluhy.

Absence smyslu pro dobro a zlo, ploché, téměř chybějící emoce, a to celé navíc hluboce zakořeněné v DNA jedince, který v podstatě nemůže jednat jinak. Zní vám to jako popis monstra z nějakého hororu? Kdepak, to jen MUDr. Matýs popisuje v rozhovoru pro info.cz švédskou aktivistku Gretu Thunberg. Co už, Gretě to asi může být ukradené (a nikoliv kvůli Aspergerově syndromu, ale jednoduše proto, že má na práci lepší věci), Matýs ale dává najevo, že takto smýšlí o všech lidech s AS.

To bylo před více než rokem (zmiňovaný rozhovor vyšel na konci září 2019) a za jiných okolností by už celá situace upadla v zapomnění, jako už tolik jiných mediálních bouří v českém rybníčku. Někdo řekne něco kontroverzního, pár lidí se proti němu ohradí, komentátoři z obou stran barikády začnou vinit názorové oponenty a Twitter si má na pár dní s čím hrát. Prostě klasika. Tedy alespoň do chvíle, než se do celé věci vložil Miloš Zeman, který se rozhodl Matýsovi udělit při příležitosti 28. října medaili za zásluhy. Jeho výroky se tak opět dostávají do veřejného prostoru, tudíž je dobrý čas připomenout si rozdíly mezi osobou s Aspergerovým syndromem a vraždícím mimozemšťanem, jenž se vydává za člověka. Jako názorná ukázka nám může posloužit populární počítačová hra Among Us, ve které se to mimozemskými dvojníky jen hemží.

Impostors z Palerma

Ve zmíněné počítačové hře Among Us, někdy popisované jako „městečko Palermo ve vesmíru“, se hráči snaží ve svých řadách odhalit mimozemské sabotéry (označované jednoduše Impostors) před tím, než kompletně převezmou kontrolu. Tito sabotéři sice vypadají jako lidé, postrádají ovšem smysl pro morálku, zajímá je jen vlastní přežití a veškeré emoční projevy jsou jen pečlivě kalkulovaným divadlem. Zkrátka něco na způsob Matýsovy představy člověka s AS.

Among Us s Jaroslavem Matýsem 1
Autor nezná jediného člověka s AS, který by byl něčeho takového schopen.

Jakkoliv zde nechci upírat vraždícím, podobu měnícím mimozemšťanům právo na diagnózu Aspergerova syndromu, většina lidí s AS herní Impostors příliš nepřipomíná. Jako první je třeba zmínit jeden drobný, ale podstatný anatomický detail: Diagnóza Aspergrova syndromu rozhodně neznamená, že člověk má v trupu schovaná monstrózní ústa s vystřelovacím jazykem.

Stejně tak si MUDr. Matýs očividně spletl jedince AS s vraždícími mimozemšťany, když jde o emoční prožívání. Impostors z Among Us nebo Věc ze stejnojmenného filmu možná mají jen velmi okleštěné emoce a pouze malý zájem o věci mimo své přežití, ale kupříkladu diskuzní fóra lidí s AS jsou plné často velmi intenzivních emocí. Ty se zde vyskytují snad ve všech variantách a rozhodně se netýkají jen vlastního života. Nehledě na fakt, že Aspergerův syndrom se může projevovat i pohybovou nemotorností, což jakékoliv snahy o vraždění ostatních rdousí hned v zárodku.

Jsou mezi námi?

Nabízí se otázka, jak to, že studovaný psychiatr Jaroslav Matýs tyto základní rozdíly mezi člověkem s AS a vraždicím mimozemským měňavcem nezná. Samozřejmě mohlo z jeho strany jít o politickou záležitost, ovšem nabízí se i mnohem zlověstnější vysvětlení. Jak totiž každý ví, obvykle to bývá zloděj, kdo křičí: „Chyťte zloděje.“ Co když jako každý jen trošku zkušený hráč Among Us chtěl jednoduše odvrátit pozornost od své osoby? A jakmile jeho výroky o Gretě upadly v zapomnění, jednoduše požádal svého spojence, aby je pomocí státního vyznamenání veřejnosti znova připomněl. Můžeme si být jistí, že tohle všechno nebyl jejich záměr, neboli geniální plán vyžadující IQ 900?

Lidé, kteří se chovají a myslí trochu jinak, rozhodně nejsou vraždící mimozemšťané v přestrojení. Můžeme ale to samé říct o bývalém předsedovi dětské psychiatrie nebo Prezidentu ČR?

Článek byl se svolením redakce převzat z webu Houpací Osel.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

Přihlášení