Asistentem na pobytu s autistickými dětmi 3

Asistentem na pobytu s autistickými a ADHD dětmi

Od pátku 26. 5. 2017 do neděle 28. 5. 2017 se uskutečnil psychorelaxační pobyt pro rodiny s dětmi s autismem a jinými specifickými poruchami, který organizoval spolek PAS – Poruchy autistického spektra ve středisku Lorien u Nekoře. Celého pobytu se zúčastnilo 8 rodin a z toho 10 dětí s autismem, Aspergerovým syndromem, ADHD a mentálním postižením. Ke každému dítěti byl jeden asistent.

Canisterapie pro děti s autismem

V den příjezdu jsme se postupně adaptovali na prostředí, přičemž jsme se ihned po vybalení zapojili do společenských her. Vzájemně jsme se seznamovali jak rodiče mezi sebou, tak s dětmi a též s asistenty dětí. Ti byli po celou dobu dítěti k dispozici. Rodiče si tak mohli odpočinout, věnovat se sami sobě, chodit na workshopy, případně se kochat okolím a nabrat sílu a vitalitu. Po vzájemném seznámení jsme se všichni odebrali do společenské místnosti. Zde probíhala canisterapie Kateřiny Tothové, kdy prostřednictvím dvou speciálně vedených a cvičených psů – Dixie a Špagetky – měly děti možnost si se psy hrát, komunikovat, dotýkat se jich. Děti byly z toho natolik v euforii, že se pak nemohly od těchto psů odtrhnout, byly veselé, komunikativnější, přátelštější. Poté nás čekala večeře a po ní následovaly hry venku. Část si zvolila fotbal a část pro změnu jízdu na kolečkových bruslích.Asistentem na pobytu s autistickými dětmi

Workshop s Přemyslem Mikolášem

Na druhý den nás přivítala chutná a vydatná snídaně. Po ní se asistenti individuálně věnovali svým svěřencům a rodiče šli na workshop s psychologem Přemyslem Mikolášem. Psychoterapeut přednášel o specifikách poruch autistického spektra. Rodiče se aktivně zapojovali a vzájemně si vyměňovali své zkušenosti, dojmy, postřehy. Bylo to velmi zajímavé a poučné setkání. Nemohu hovořit za všechny, ale domnívám se, že pan Mikoláš obohatil mysl všech zúčastněných osob svými dobře míněnými radami, které vychází z jeho víc jak desetileté praxe u dětí s PAS, ADHD a deprivací, ale i z terapií rodičů těchto dětí. Jeho psychosociální působení na rodiče mělo, dle reakcí, velmi pozitivní dopad na psychiku i dobrou náladu. Po tomto setkání následoval oběd a po něm jsme se všichni vydali na společný výlet na přehradu Pastviny. Pan Mikoláš se rovněž výletu zúčastnil a zvládal při chůzi individuální konzultace. Všichni jsme se kochali krásou místní přírody a došli jsme až k hospůdce s občerstvením a terasou, která se nacházela u přehrady. Tady jsme si odpočinuli a na terase se nadále nechali unášet krásou místního okolí. Pak jsme se vydali na cestu zpět do střediska. Po návratu z výletu jsme opékali buřty a děti si mohly u ohně vyzkoušet muzikoterapii. Za pomocí nejrůznějších hudebních nástrojů se začalo zpívat a tančit. Mezitím probíhaly další individuální konzultace mezi rodičem/rodiči a panem Mikolášem. Po večerce, kdy děti ulehly ke spánku, následovalo závěrečné setkání rodičů a asistentů. Pod taktovkou pana Mikoláše jsme všichni zhodnotili celý pobyt a své dojmy z tohoto víkendového setkání. Poté následovala volná zábava dospělých.

Asistentem na pobytu s autistickými dětmi 1

Pobyty a tábory pro děti s autismem

V neděli, v den odjezdu, nás opět sluneční den přivítal snídaní. Po snídani následoval program pro děti, kdy pro ně Zuzana Poláková připravila sportovní, pohybové a dovedností soutěže. Za to pak získávaly razítka a následně ceny. Poté nás čekal oběd a po něm balení, rozloučení a cesta domů.

Tohoto pobytu jsem se zúčastnil jako asistent a za sebe mohu konstatovat, že to byl velmi krásný a povedený pobyt plný dojmů a zážitků. Zvláštní poděkování patří dvěma lidem. Předsedkyni organizace Poruchy autistického spektra Zuzaně Polákové, která celý pobyt iniciovala a vše potřebné zařizovala. Pak chci poděkovat Dagmar Holé, která mi dala tip na tento pobyt a přesvědčila mě, ať nesedím o víkendu doma. Byl to krásný pobyt plný dojmů a zážitků. Tyto pocity byly umocněny krásnou přírodou Orlických hor. Rekreační středisko Lorien, kde jsme byli ubytování, bylo útulné a personál byl přátelský a ochotný.

V termínu od 29. 7. do 12. 8. 2017 mě na stejném místě čeká další táborový pobyt v roli asistenta pro děti nejen s poruchou autistického spektra. Již se těším na další zážitky a vzrušující okamžiky. Mohu doporučit všem dobrovolníkům, kteří si chtějí vyzkoušet roli asistenta na takovém táboře, aby neváhali se zapojit. Určitě vás to obohatí nejen na těle, ale i na duši. Asistentů není nikdy dost…

Asistentem na pobytu s autistickými dětmi 2
Na psychorelaxačním pobytu spolku PAS byly děti s autismem i jejich zdraví sourozenci. Ke každému dítěti byl asistent. Rodiče si mohli plně odpočinout a věnovat se sami sobě nebo workshopům psychoterapeuta Přemysla Mikoláše. Foto Dagmar Edith Holá

Velký rozhovor se Zuzanou Polákovou vyšel v dubnu: Zuzana Poláková namodro, v něm se dozvíte více o její práci, pobytech, táborech i ocenění.

Pokud se chcete zúčastnit aktivit, pobytů a táborů spolku PAS, více informací získáte na zuzka.zuzu@seznam.cz. Pomáháme autistům poznávat svět PAS z. s. Zuzana Poláková 777882337, FB Poruchy autistického spektra, FB Občanské sdružení autistického spektra, web Proautisty.cz není aktualizován.

V září (15.-17.9) pořádají opět v Nekoři u Pastvin v Orlických horách psychorelaxační pobyty, nově v době táborů 29.7.- 12.8. tzv. letní pobyt pro rodiny s menšími dětmi.

_________________

text Josef Tomáš, asistent pedagoga / foto Miroslav Kutík

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Jedna odpověď

Komentáře jsou uzavřené.

Přihlášení