Asistentem na pobytu s autistickými dětmi 3

Asistentem na pobytu s autistickými a ADHD dětmi

Od pátku 26. 5. 2017 do neděle 28. 5. 2017 se uskutečnil psychorelaxační pobyt pro rodiny s dětmi s autismem a jinými specifickými poruchami, který organizoval spolek PAS – Poruchy autistického spektra ve středisku Lorien u Nekoře. Celého pobytu se zúčastnilo 8 rodin a z toho 10 dětí s autismem, Aspergerovým syndromem, ADHD a mentálním postižením. Ke každému dítěti byl jeden asistent.

Canisterapie pro děti s autismem

V den příjezdu jsme se postupně adaptovali na prostředí, přičemž jsme se ihned po vybalení zapojili do společenských her. Vzájemně jsme se seznamovali jak rodiče mezi sebou, tak s dětmi a též s asistenty dětí. Ti byli po celou dobu dítěti k dispozici. Rodiče si tak mohli odpočinout, věnovat se sami sobě, chodit na workshopy, případně se kochat okolím a nabrat sílu a vitalitu. Po vzájemném seznámení jsme se všichni odebrali do společenské místnosti. Zde probíhala canisterapie Kateřiny Tothové, kdy prostřednictvím dvou speciálně vedených a cvičených psů – Dixie a Špagetky – měly děti možnost si se psy hrát, komunikovat, dotýkat se jich. Děti byly z toho natolik v euforii, že se pak nemohly od těchto psů odtrhnout, byly veselé, komunikativnější, přátelštější. Poté nás čekala večeře a po ní následovaly hry venku. Část si zvolila fotbal a část pro změnu jízdu na kolečkových bruslích.Asistentem na pobytu s autistickými dětmi

Workshop s Přemyslem Mikolášem

Na druhý den nás přivítala chutná a vydatná snídaně. Po ní se asistenti individuálně věnovali svým svěřencům a rodiče šli na workshop s psychologem Přemyslem Mikolášem. Psychoterapeut přednášel o specifikách poruch autistického spektra. Rodiče se aktivně zapojovali a vzájemně si vyměňovali své zkušenosti, dojmy, postřehy. Bylo to velmi zajímavé a poučné setkání. Nemohu hovořit za všechny, ale domnívám se, že pan Mikoláš obohatil mysl všech zúčastněných osob svými dobře míněnými radami, které vychází z jeho víc jak desetileté praxe u dětí s PAS, ADHD a deprivací, ale i z terapií rodičů těchto dětí. Jeho psychosociální působení na rodiče mělo, dle reakcí, velmi pozitivní dopad na psychiku i dobrou náladu. Po tomto setkání následoval oběd a po něm jsme se všichni vydali na společný výlet na přehradu Pastviny. Pan Mikoláš se rovněž výletu zúčastnil a zvládal při chůzi individuální konzultace. Všichni jsme se kochali krásou místní přírody a došli jsme až k hospůdce s občerstvením a terasou, která se nacházela u přehrady. Tady jsme si odpočinuli a na terase se nadále nechali unášet krásou místního okolí. Pak jsme se vydali na cestu zpět do střediska. Po návratu z výletu jsme opékali buřty a děti si mohly u ohně vyzkoušet muzikoterapii. Za pomocí nejrůznějších hudebních nástrojů se začalo zpívat a tančit. Mezitím probíhaly další individuální konzultace mezi rodičem/rodiči a panem Mikolášem. Po večerce, kdy děti ulehly ke spánku, následovalo závěrečné setkání rodičů a asistentů. Pod taktovkou pana Mikoláše jsme všichni zhodnotili celý pobyt a své dojmy z tohoto víkendového setkání. Poté následovala volná zábava dospělých.

Asistentem na pobytu s autistickými dětmi 1

Pobyty a tábory pro děti s autismem

V neděli, v den odjezdu, nás opět sluneční den přivítal snídaní. Po snídani následoval program pro děti, kdy pro ně Zuzana Poláková připravila sportovní, pohybové a dovedností soutěže. Za to pak získávaly razítka a následně ceny. Poté nás čekal oběd a po něm balení, rozloučení a cesta domů.

Tohoto pobytu jsem se zúčastnil jako asistent a za sebe mohu konstatovat, že to byl velmi krásný a povedený pobyt plný dojmů a zážitků. Zvláštní poděkování patří dvěma lidem. Předsedkyni organizace Poruchy autistického spektra Zuzaně Polákové, která celý pobyt iniciovala a vše potřebné zařizovala. Pak chci poděkovat Dagmar Holé, která mi dala tip na tento pobyt a přesvědčila mě, ať nesedím o víkendu doma. Byl to krásný pobyt plný dojmů a zážitků. Tyto pocity byly umocněny krásnou přírodou Orlických hor. Rekreační středisko Lorien, kde jsme byli ubytování, bylo útulné a personál byl přátelský a ochotný.

V termínu od 29. 7. do 12. 8. 2017 mě na stejném místě čeká další táborový pobyt v roli asistenta pro děti nejen s poruchou autistického spektra. Již se těším na další zážitky a vzrušující okamžiky. Mohu doporučit všem dobrovolníkům, kteří si chtějí vyzkoušet roli asistenta na takovém táboře, aby neváhali se zapojit. Určitě vás to obohatí nejen na těle, ale i na duši. Asistentů není nikdy dost…

Asistentem na pobytu s autistickými dětmi 2
Na psychorelaxačním pobytu spolku PAS byly děti s autismem i jejich zdraví sourozenci. Ke každému dítěti byl asistent. Rodiče si mohli plně odpočinout a věnovat se sami sobě nebo workshopům psychoterapeuta Přemysla Mikoláše. Foto Dagmar Edith Holá

Velký rozhovor se Zuzanou Polákovou vyšel v dubnu: Zuzana Poláková namodro, v něm se dozvíte více o její práci, pobytech, táborech i ocenění.

Pokud se chcete zúčastnit aktivit, pobytů a táborů spolku PAS, více informací získáte na zuzka.zuzu@seznam.cz. Pomáháme autistům poznávat svět PAS z. s. Zuzana Poláková 777882337, FB Poruchy autistického spektra, FB Občanské sdružení autistického spektra, web Proautisty.cz není aktualizován.

V září (15.-17.9) pořádají opět v Nekoři u Pastvin v Orlických horách psychorelaxační pobyty, nově v době táborů 29.7.- 12.8. tzv. letní pobyt pro rodiny s menšími dětmi.

_________________

text Josef Tomáš, asistent pedagoga / foto Miroslav Kutík

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

Přihlášení