Budeme chodit do KOPCE nebo na KOPEC? 4

Budeme chodit do KOPCE nebo na KOPEC?

A pak, že autisté nemají smysl pro humor. Vymyslet název pro komunitní centrum KOPEC je dobrou hříčkou. Však taky hlavní partner nového komunitního centra Jaroslav Dušek si s názvem při tiskové konferenci občas pohrál. Projekt KOmunitního, Poradenského a Edukačního Centra je svou koncepcí unikátní v Evropě. 

Jak se sdružení Adventor, který vede známý český Asperger Michal Roškaňuk, povedl takový zázrak, že má komunitní centrum a ještě na tak dobré adrese v centru Prahy blízko metra? Ječná ulice číslo 19. Taková otázka napadla každého, kdo 4. října 2017 přišel na tiskovku k jeho otevření. Matka Michala Roškaňuka odpověděla jednoduše: „Protože je Michal  zázračný.“

Budeme chodit do KOPCE nebo na KOPEC?
Michal Roškaňuk se svou matkou Táňou Kejvalovou a Jaroslavem Duškem

Adventoru se splnil sen

Komunitní centrum pro lidi na spektru autismu byl velké přání Adventoru už dlouho.  „Mohli jsme si vybírat ze spousty dobrých míst,“ s ironickým humorem podotkl Michal Roškaňuk a pobavil tím celý sál. Co vlastně bude komunitní centrum nabízet a již také pár týdnů nabízí? Dramaterapii, muzikoterapii, podpůrnou skupinu, poradenské služby, jiné komunitní a týmové aktivity včetně autistického horolezeckého klubu. Komunitní klub bude poskytovat další služby, které jsou Adventoru vlastní: psychoterapeutické, sociálně právní poradnu, podporované zaměstnávání včetně chráněné dílny a mnohé další..

Budeme chodit do KOPCE nebo na KOPEC? 1
Jaroslav Dušek s kamenem, který získal jako jeden z partnerů komunintího centra Kopce.

Podzemní prostory Evangelické církve metodistické poskytují mimo pobytu v hlavním sále i možnost tvořit v dílně v keramice nebo výtvarně. Kreativní dílnu zde povede další členka Adventoru Lucie Vilímková, která je výtvarnicí a mnoho jejích děl je k vidění na akcích i zde v hlavním sálu. Dva její články jste si mohli přečíst v ATYP magazínu.

V další místnosti se teprve bude upravovat strop a stěny. „Na tuto místnost máme několik projektů, ale výsledný výběr bude záležet na tom, kdy a jakým způsobem bude místnost rekonstruovaná, protože to schvalují i památkáři. Bude to nejspíš multifunkční místnost např. na výstavy,“ říká Michal Roškaňuk. Většina zaměstnanců Adventoru a tedy i komunitního centra Kopec je na spektru autismu.

Budeme chodit do KOPCE nebo na KOPEC? 2
Denis Szalbot zahrál na slavnostním otevření komunitníhco centra Kopec.

Na slavnostním zahájení Kopce zahrál Denis Szalbot, 15letý hudebník a známý aspík z Normálního autistického filmu. A pak ještě zazpíval další autistický písničkář Radek Čihák.

Budeme chodit do KOPCE nebo na KOPEC? 3
Písničkář Radek Čihák na slavnostním otevření komunitníhco centra Kopec.

Michal Roškaňuk všem partnerům komunitního centra, kteří pomohli s jeho rozjezdem, předal jako dárek kámen s malovaným symbolem Adventoru. Tiskovku uzavřel slovy, že v dnešní době si lidé více všímají rozdílů, ale že by si více měli všímat, co nás spojuje a o tom mluvit a rozvíjet. Nezbývá než popřát Kopci, aby lidé na autistickém spektru zde našli své bezpečné místo a nemuseli se už cítit tak, že na Kopec ani nevylezou, že už jim dochází síly. Z Kopce se rozhlédnou, načerpají energii a přijdou posíleni do světa pod Kopcem, kde najdou lépe své místo. Nebo je to jinak? Co symbolizuje Kopec vám?

text a foto Dagmar Edith Holá

Budeme chodit do KOPCE nebo na KOPEC? 5
Hlavní sál komunitního centra Kopec s horolezeckou stěnou.

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášení