Ceny APLAUS již popáté 9

Ceny APLAUS již popáté

V Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR byli v podvečer 3. dubna 2017 oceněni ti, kteří pracují na poli autismu. Slavnostní večer se konal už tradičně u příležitosti Světového dne porozumění autismu. Národní ústav pro autismus – NAUTIS ceny uděloval po páté. Osvětovou akci podpořil poslanec Vít Kaňkovský. 

Speciální cena pro SAP Services

Ceny APLAUS se vyhlašují ve třech kategoriích – Jednotlivci, Organizace a Lidé s autismem. Letos byla udělena i speciální cena. Z rukou poslance Víta Kaňkovského ji převzal SAP Services. O této firmě jsme již psali v článku SAP Services zaměstnává lidi s poruchou autistického spektra a není to pouze charita, ale zaměstnávají je na pozicích, které odpovídají jejich vzdělání a umu. SAP se zavázal celosvětově zaměstnat do roku 2020 jedno procento lidí s autismem. Podařilo se jim v ČR tohoto milníku dosáhnout o tři roky dříve. Z celkového počtu cca 1 100 zaměstnanců SAP Services nyní zaměstnává na běžných pracovních pozicích 11 osob s poruchou autistického spektra. Vzhledem k tomu, že se celosvětově začíná uvádět 1,5 % až 2 % může SAP Services pomáhat dál a získávat ocenění každoročně. Cenu převzala Alexandra Pálková, koordinátorka programu Autismus v práci ve společnosti SAP Services.

Ceny APLAUS již popáté 5
Cenu převzala Alexandra Pálková, koordinátorka programu Autismus v práci ve společnosti SAP Services.

NAUTIS obdržel 28 nominací

Národní ústav pro autismus, který cenu uděluje, obdržel celkem 28 nominací, 14 nominací v kategorii Jednotlivci, 10 nominací v kategorii Organizace a 4 nominace v kategorii Lidé s autismem. Krásné prostředí sněmovny však neumožnilo představit, kdo je kdo. Takže jsme pouze viděli shluk lidí, který se snažili fotografové zachytit. „Nejlepší to bylo v hale, kde v předsálí byly stojany, na kterých byly fotky se jménem a nominací,“ posteskla si žena vedle mě při občerstvení, které bylo připravené. Ke škodě zúčastněných i nás pozvaných bylo předávání cen spíše anonymní. Sice zazněla jména, ale nikdo si je nespojil s člověkem, který v sále někde byl. Takže jsme pouze u prvního místa měli to štěstí.

Cenu APLAUS 2017 v kategorii Jednotlivci získali manželé Třešňákovi, zakladatelé spolku Naděje pro děti úplňku, za jejich snahu o zlepšení dostupnosti a kvality sociálních služeb pro děti a dospělé s poruchou autistického spektra a problémovým chováním. Cenu přebrala jejich dcera Johanka. Jejich dlouho očekávaný dokument Děti Úplňku už je na světě a Česká televize ho bude vysílat v úterý 2.5. 2017 ve 21.00 na ČT2. Reprízy pak budou 3.5 v 15.55 a 8.5.

Ceny APLAUS již popáté 1
Cenu z rukou ředitelky NAUTIS Magdaleny Čáslavské převzala Johanka Třešňáková.

 

Ceny APLAUS již popáté 7
Nominovaní v kategorii Jednotlivci.

V kategorii Organizace získalo ocenění Občanské sdružení ProCit, s.z. Cenu převzala předsedkyně Irena Vítovcová. Bylo to pro ni i její organizaci poděkování za sedmiletou podporu a pomoc rodinám s dětmi s autismem v Plzni a Plzeňském kraji. „ Je to pro nás motivace k další práci, která nás všechny v ProCitu baví,“ řekla ředitelka Irena Vítovcová.

Ceny APLAUS již popáté 2
V kategorii Organizace získalo ocenění Občanské sdružení ProCit, s.z. Cenu převzala předsedkyně Irena Vítovcová.

Cenu pro lidi s autismem si letos odnesli herci divadelního souboru Dr.amAS, a to nejen za své herecké výkony, píli a nadšení, ale také za osvětový přesah svých divadelních představení. Jejich další představení bude možné vidět 17. června.

Ceny APLAUS již popáté 8

Kaňkovský poděkoval všem, i těm, kteří nebyli nominovaní

Poslanec Vít Kaňkovský závěrem připomenul, že si ocenění zaslouží i všichni ti, kteří nebyli nominovaní. „V naší zemi je celá řada lidí, kteří pomáhají lidem s poruchou autistického spektra, o kterých ani možná nevíme a ani nechtějí být nominovaní, a přesto by si cenu zasloužili. Sluší se i jim zatleskat.“ Podle něho si zaslouží i rodiny, které pečují o dítě s autismem, obdiv, a to že jim někdo pomáhá, je pro ně veliká podpora. Poslanec zná ze svého okolí dvě rodiny, které pečují o dítě s těžkou formou autismu. Víta Kaňkovského mrzí, že na půdě poslanecké sněmovny musí říci, že ne vždy se daří zákonodárcům chápat lidi s handicapem a dostatečně jim pomáhat. Lidé s autismem a jejich rodiny jsou podle něho pořád na okraji společnosti a často v izolaci. Proto podporuje osvětové akce, abychom si všichni společně uvědomili, že je třeba těmto rodinám pomáhat tak, aby nebyly vyloučeny ze společnosti. Také na začátku ceremoniálu zahájil výstavu fotografií světově uznávaného reportážního fotografa Jana Šibíka slovy Alberta Schweitzera: Jediné, co bude důležité, až odejdeme, budou stopy lásky, které tu po nás zůstanou. Jeho citát poprvé slyšel, když studoval medicínu a provází ho životem. Podle něho výstava a ceny APLAUS Schweitzerova slova naplňují.

Ceny APLAUS již popáté 3
Poslanec Vít Kaňkovský poděkoval všem, i těm, kteří nebyli nominovaní, a přesto na poli autismu dělají mnoho dobrého.

Na předávání cen APLAUS zahráli Lukáš Sommer a Kateřina Ferlesová, fanfáry vítězům zahráli studenti Konzervatoře Jana Deyla.

Ceny APLAUS již popáté 4

 

 

text Dagmar Edith Holá / foto Dana Kriso
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

Přihlášení