Article

Co mě naučilo mé dítě s autismem

Říká se, že děti s PAS nás přišly něčemu naučit. Sedmnáct rodičů nám napsalo, co je jejich „jiné“ dítě učí. Kéž vám dospělým pomohou jejich věty, když si budete potřebovat v některých chvílích dodat sílu a naději. Lidem s PAS a ADHD by mohly výroky zase pomoci v pochybách. Zde si přečtete, co pro nás znamenáte a co se díky vám učíme.
Výroky rodičů sesbírala: Dagmar Edith Holá

Foto: archiv rodin (u pěti snímků ilustrační foto z Visualhunt.com – volně ke komerčnímu užití)
Na první fotografii Barbora a Ernesto Chuecos se synem Ángelem

Ángelka vnímáme jako učitele bezpodmínečné lásky: „Tady jsem a milujte mě takového, jaký jsem!“ Užíváme si jeho jedinečnost a učíme se díky němu, jak být šťastní, přítomní, autentičtí, laskavější a tolerantnější. Věříme, že nás (a nejen nás) přišel změnit a obohatit.

Barbora a Ernesto Chuecos, syn Ángel, 8 let

Autisté jsou katalyzátorem vývoje v rodinách. Jako kdybyste kráčeli po rovině a najednou tam byl velký schod nebo propast a vy už nemohli jít na tom samém levelu: buď postoupíte do jiného duševního levelu a vnímání světa, nebo spadnete dolů.

Jan Sokol, Radovan, 8 let (nízkofunkční autismus)

Autismus neznamená konec života, přijímáme své dítě takové, jaké je.

Silvie Konečná, Jonáš, 8 let (atypický autismus)

Moje „jiné“ děti mě naučily víc přemýšlet. Dnes díky nim vím, že i nedokonalost může být krásná a jedinečná. Každý okamžik, každá chvilka s dítětem s autismem boří všechny zažité standardy. 🙂 Učím se žít tak, aby nám spolu bylo dobře, bez ohledu na to, co si kdo kolem nás myslí nebo říká. I to mě naučil autismus. Díky za to.

Olga Martynková, David, 9 let (ADHD a AS), a Tomáš, 15 let (dětský autismus a střední mentální retardace)

Děti s jakoukoliv poruchou autistického spektra mi přijdou jako andělé, kteří spadli z nebe a zde na zemi hledají cestu zpět. Snaží se tu mezi námi žít, ale pere se to v nich. Cestou z nebe zapomněli, odkud jsou. Hledají cestu zpět. Neví nic z toho, co věděli, a snaží se to tady najít. Proto jsou zde mezi námi a potřebují pomoc. Aniž by to věděli, pomáhají i nám.

Ludmila Porkertová, Richard, 4 roky (PAS)

Nebudu opakovat a rozvíjet fakt, který zná mnoho rodičů autistických dětí, že nás učí: přímočarost, fakta a žádné diplomatické kličky. Někdy hodně zraňující, ale často otevírající oči, kdy si uvědomíme, že nejdůležitější je a vždy zůstane jádro věci. Přidám pouze jeden výrok mé dcery. Když se před nějakou dobou objevila zpráva, že prezident Putin je autista, resp. že má AS, řeklo moje dítko: Maminko, jestliže on je autista, tak je všechno, co říká a dělá, pravda. On nebude lhát, vymlouvat se, honit se za osobní slávou nebo mamonem a toužit stát se oblíbeným. Ten výrok mi vzal řeč. Ano, je to tak.

Martina M., Karolína, 12 let (AS)

Kdyby si NT‘s uvědomili, jaká je s AS sranda, a přestali se smát jim, mohli by se neuvěřitelně nasmát s nimi.

Wanda Štrupová, Lucie, 28 let (AS), Andreas, 7 let (ADHD), a Mathias, 4 roky

Tři přístupy k životu, ve kterých mě můj syn neustále zdokonaluje. V toleranci, respektu a trpělivosti. A lepší kouč než malý milovaný autista opravdu být nemůže. 🙂

Lenka Štěrbová, Míra, 10 let (AS)

Synek mě učí, že se dá myslet vícero způsoby. Myslet jinak, než je vlastní mně. Ale ono je to těžké... Nemohu poctivě říct, že mě to naučilo jen mé dítě, učí mě tomu samotné přemýšlení o autismu jako takovém. Tedy i to, co o něm napsali a řekli jiní autisté. Jinak ale říct, že je to cvičení v rozvíjení trpělivosti a tolerance, mi samozřejmě připadá taky na místě.

Eva Veselá, Matěj, 7 let (dětský autismus, středně funkční)

Díky synovi se učím trpělivosti... A daleko víc si vážím věcí, které se někomu zdají být samozřejmostí.

Jana Blahovská, David Jánoško, 17 let (dětský autismus)

Lásce, toleranci a hledání nové cesty... Když to nejde klasicky, najdeme jinou. Člověk se nesmí uzavřít a brát to jako konec světa.

Romana Bečvářová, Tomáš, 10 let (DA, ADHD, dysfázie)

Dcera mě naučila prožívat chvíle naprostého a úplného štěstí. To jsem dříve neuměla. A mnoho, mnoho dalšího – naši rodinu to proměnilo od základů a v dobrém.

Markéta, dcera, 5 let (atypický autismus)

Náš syn je můj Malý Velký Soukromý Učitel – MVSU.

Agáta, Ondřej, 6 let (vysokofunkční autismus) 

Moje autistické dítě mě naučilo pokoře, vytříbilo mi smysl pro humor, vyškolilo mne v trpělivosti a sebeovládání, donutilo mě osvojit si základy logistiky, zvládání stresových situací, vyrovnání se se spánkovou deprivací. Dovedlo mne k poznání, že i doktoři se mohou mýlit. Naučilo mě brát život, jaký je, z ničeho nedělat vědu, očekávat to horší a doufat v lepší... A hlavně: spolu se svým NT bráškou mi přinesli možnost pohlížet na svět jejich neuvěřitelně nádhernýma a moudrýma očima.

Anna Mlynská, Samuel, 8 let (AS)

Čím dál víc věřím tomu, že autisté nám přišli něco říci. Naučit nás: nemuset, dělat víc jen to, co mě baví, nesoutěžit, nehodnotit, nekritizovat a neřešit tolik, co si o nás myslí druzí a že musíme fungovat podle nich. 🙂

Dagmar Edith Holá, Jakub, 10 let (AS)

Moje dítě s AS mě donutilo méně spěchat. Naučilo mě vnímat kouzlo detailů a vážit si jednoduchých každodenních věcí. Díky němu teď u lidí méně vnímám „nátěr“ a více podstatu. Naučilo mě ještě většímu respektu a toleranci k odlišnostem. Ukázalo mi, že dva lidé, kteří mají výrazně odlišné vnímání světa a rozdílné potřeby, mohou mít spolu krásný a vzájemně respektující vztah.

Hana Brodníčková, dcera Bára, 14 let (AS)

Autismus našeho syna nám pomohl odhalit jiné dimenze lidské duše, než jaké dokážeme vnímat my - „zdraví“ lidé, a naučil nás vnímat „jinakost“ jinak .

Jaroslava Litvanová, Martin 10let (dětský autismus)

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášení