Jak to vidí asistentka pedagoga

Jak to vidí asistentka pedagoga

Markéta Velebová je již tři roky asistentkou pedagoga. Sama má desetiletou dceru s Aspergerovým syndromem a ADHD. Podle ní má integrace právě takový smysl, jaký jí dáme především my rodiče, paní učitelka a asistentka pedagoga. Jakou nejdůležitější podmínku pro úspěšnou integraci vnímá, se dočtete více v prvním tištěném a elektronickém magazínu ATYP.

Kateřina Benková nám poslala pro asistentku pedagoga dotaz:

Mohu požadovat po asistence pedagoga, aby mi psala každý den do deníku, jak se synovi ve škole dařilo a jak s ním bylo pracováno?

Syn má ADHD, PAS a špatnou paměť, takže od něj se vůbec nic nedozvím. Je ve druhé třídě a pořád nečte. Učitelka mi říkala, že je proškolená, ale podle mě s Kubíkem neumí vůbec pracovat, ani neví, že nerozumí čtenému textu atd. Proto chci, aby mi asistentka psala, jak a s čím syn ve škole pracoval a co mu dávali na odreagování, když se zrovna nesoustředí. Už jsem ji o to žádala v deníku, který si posíláme, podepsala mi to a nic. Ptala jsem se v SPC a tam mi řekli, že komunikace prostřednictvím deníku stačí jednou za týden. Máte nějakou radu?

Děkuji za odpověď.

Odpověď asistentky pedagoga Markéty Velebové:

Milá Kateřino, na způsobu komunikace by se měli pedagog, asistent a rodič dohodnout předem a může to být zapsáno do Individuálního vzdělávacího plánu. Pokud se tak nestane, nezbývá, než se na všem dohodnout již „za běhu“. IVP jde v průběhu roku doplňovat.

A jak by taková komunikace měla probíhat? V metodickém doporučení ministerstva školství je zmíněna potřeba „krátké a časté“ komunikace asistenta pedagoga směrem k rodičům, avšak bez bližší specifikace. V praxi někdo preferuje krátkou ústní informaci při předávání dítěte.

Putující deník

Tam, kde asistent žáka rodičům nepředává, se často používají zmíněné komunikační sešity. Je užitečné, pokud se používají každý den. V případě dítěte s diagnostikovaným ADHD, by měl notýsek sloužit také jako pojistka proti zapomínání.

Více o putujícím deníku si přečtete v prvním čísle ATYPU.

Otázky na asistentku pedagoga můžete posílat na: redakce@atyp.wpdistro.cz. Zajímavé vybereme a odpovědi uveřejníme na webu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Jedna odpověď

  1. Dobrý den,
    můžu jako asistent pedagoga upozornit žáka s ADHD, když mě chce vyhodit z okna ve 3. patře, že lidé, co dělají takové věci končí ve vězení?
    Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášení