Moji sourozenci zpívali s putujícím autistou

Moji sourozenci zpívali s putujícím autistou

Dorazila jsem 1. dubna plná očekávání na besedu do chomutovské knihovny, kde celé Putování 2017 – Návrat k pramenům, které pořádalo již popáté sdružení Adventor, začínalo. Šla jsem nahoru po schodech s příjemným napětím, že bude plný sál, ale opak byl pravdou. Se zklamaným výrazem jsem zjistila, že na besedu jsem dorazila z celého města jako jediná. Tento fakt jsem ale následně využila jako přednost a užila jsem si dvě hodiny neskutečně zábavného, inspirujícího a obohacujícího „pokecu“ se třemi autisty.

Nervózní jsem byla už z informace, že tam bude Michal Roškaňuk. V mých očích je takovým patronem autistů a nesmírně si ho vážím. Jelikož jsem muzikant, tak úplně u vytržení jsem byla, když jeden z putujících, Radek Čihák, vzal do rukou kytaru a zazpíval několik svých písní. Společně s hlavním putujícím Vojtou Bartošíkem, Radkem i Michalem jsme probírali různá témata. Tok informací byl tak rozmanitý, že jsem se několikrát nachytala, jak pouze zírám s otevřenými ústy. Kluci mi vyprávěli historky z minulých Putování, jak to například autisté dělají, že chodí takové dálky. Michal řekl jednu naprosto logickou větu „To prostě musíš jít a nesmíš přemýšlet nad tím, kolik máš ujít. Jenom jdeš a nemyslíš na nic jiného“.

Po dvou hodinách jsem odcházela s hlavou jako balon, ale s velmi příjemnými pocity. Dozvěděla jsem se spoustu užitečných věcí, které mě utvrdily v tom, že autisti jsou, jak já ráda říkám „prostě boží“. Jsou pokorní, sví, láskyplní. Mohou být talentovaní, charismatičtí, mohou být dobrými řečníky, rádci i přáteli.

Byla jsem na sebe pyšná, že jsem to já, kdo jako jediný z tak velkého města na besedu dorazil. Cítila jsem odpovědnost, že ten další den v Kadani to nesmím tak nechat. Pozvala jsem pár přátel a putujícím slíbila, že nedorazím sama.

Moji sourozenci zpívali s putujícím autistou
Putování 2017: Zleva Michal Roškaňuk, Monika Beránková, Radek Čihák, Vojta Bartošík. Foto archiv Moniky Beránkové.

Moji sourozenci zpívali s putujícím autistou

V Kadani se nás 2. dubna sešlo osm. Všichni, kteří dorazili, byli pozváni mnou nebo od mé maminky. Kdybychom „neobvolaly pár kamarádek“, tak by tam opět nikdo nedorazil a opravdu se strašně stydím za to, jaké to tu u nás v kraji je. Maminka přišla i s mými 9 letými sourozenci, dvojčaty Libuškou a Jiříkem, kteří mají dětský autismus. Ptala se putujících autistů, jak se smířili jejich rodiče s diagnózou. Odpověď Muriel Řepkové zněla, že se s tím nesmířili, ale jí samotné se ulevilo. Najednou věděla, že není sama, kdo je jiný. Písničkář Radek Čihák zaujal nejen mamku, ale i sestru, která „echolálicky“ zpívala a opakovala poslední slova vět v písničce. Obě jsme se divily, že na besedě naši dva autíci vydrželi až do konce. Bráška po zpěvu Radka volal „bravo“ a nadšeně tleskal. Radek přivezl i šperky, které sám vyrábí, a tak jsme sestře jeden náramek koupily. Moc mě zklamala účast. Lidé by se dozvěděli, že autismus není nutné brát jen jako postižení, ale i jako jiný pohled na náš společný svět. Atmosféra byla na besedě emotivní. Probírali jsme vztahy, pocity, sebepřijetí, hudbu a umění, životní postoje a mýty o autismu. Všichni čtyři povídali o svém životě a o tom, jak je těžké mít stálou práci.

Moji sourozenci zpívali s putujícím autistou 1
Putující autisté. Zleva Michal Roškaňuk, Muriel Řepková, Vojtěch Bartošík a Radek Čihák. Foto archiv Adventor

Témat bylo opravdu mnoho a na vše jsme dostali vyčerpávající odpověď. Všichni jsme s úžasem poslouchali. Neexistuje totiž lepší pohled na autismus než od samotného autisty.

Všem putujícím jsme popřáli, aby ve zdraví celou akci zvládli a na jejich besedách se sešlo více lidí než v Chomutově nebo v Kadani. Cesta k cíli není nikdy snadná, obzvlášť pokud se jedná o osvětu autismu. Autisté však ví, kudy jít.

Moji sourozenci zpívali s putujícím autistou 3
Putující autisté: Vojtěch Bartošík a Muriel Řepková. Foto archiv Adventor

____________________

Text Monika Beránková

AUTISMUSIC Fest

Autorka textu Monika Beránková pořádá letos 2. ročník rockového benefičního festivalu AUTISMUSIC Fest na podporu života lidí s autismem. Letos se bude konat 12. 8. 2017 v Chomutově. O problematiku autismu se zajímá už několik let. Studuje hudební management a rozhodla se soustředit energii na pomoc autistům. Cílem Festival AUTISMUSIC Fest je především informování veřejnosti o autismu. „Aby se k lidem dostaly ty pravé informace, aby se vyvrátily mýty. Na festivalu se bude nacházet velká „modrá zóna“, kde návštěvníci naleznou informace o autismu v různých alternativních formách – obrazy, fotografie, velké infotabule, komiksy a tak dále. Festival je rockový a letos jsme se rozhodli zařadit vystoupení interpretů, kteří jsou na spektru. Mezi ně patří i jeden z putujících Radek Čihák, dále Bára Brodníčková a Denis Szalbot,“ vypráví s nadšením Monika Beránková.

O loňském festivalu Autismus Fest si můžete přečíst v chomutovském deníku.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Jedna odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášení