Moji sourozenci zpívali s putujícím autistou

Moji sourozenci zpívali s putujícím autistou

Dorazila jsem 1. dubna plná očekávání na besedu do chomutovské knihovny, kde celé Putování 2017 – Návrat k pramenům, které pořádalo již popáté sdružení Adventor, začínalo. Šla jsem nahoru po schodech s příjemným napětím, že bude plný sál, ale opak byl pravdou. Se zklamaným výrazem jsem zjistila, že na besedu jsem dorazila z celého města jako jediná. Tento fakt jsem ale následně využila jako přednost a užila jsem si dvě hodiny neskutečně zábavného, inspirujícího a obohacujícího „pokecu“ se třemi autisty.

Nervózní jsem byla už z informace, že tam bude Michal Roškaňuk. V mých očích je takovým patronem autistů a nesmírně si ho vážím. Jelikož jsem muzikant, tak úplně u vytržení jsem byla, když jeden z putujících, Radek Čihák, vzal do rukou kytaru a zazpíval několik svých písní. Společně s hlavním putujícím Vojtou Bartošíkem, Radkem i Michalem jsme probírali různá témata. Tok informací byl tak rozmanitý, že jsem se několikrát nachytala, jak pouze zírám s otevřenými ústy. Kluci mi vyprávěli historky z minulých Putování, jak to například autisté dělají, že chodí takové dálky. Michal řekl jednu naprosto logickou větu „To prostě musíš jít a nesmíš přemýšlet nad tím, kolik máš ujít. Jenom jdeš a nemyslíš na nic jiného“.

Po dvou hodinách jsem odcházela s hlavou jako balon, ale s velmi příjemnými pocity. Dozvěděla jsem se spoustu užitečných věcí, které mě utvrdily v tom, že autisti jsou, jak já ráda říkám „prostě boží“. Jsou pokorní, sví, láskyplní. Mohou být talentovaní, charismatičtí, mohou být dobrými řečníky, rádci i přáteli.

Byla jsem na sebe pyšná, že jsem to já, kdo jako jediný z tak velkého města na besedu dorazil. Cítila jsem odpovědnost, že ten další den v Kadani to nesmím tak nechat. Pozvala jsem pár přátel a putujícím slíbila, že nedorazím sama.

Moji sourozenci zpívali s putujícím autistou
Putování 2017: Zleva Michal Roškaňuk, Monika Beránková, Radek Čihák, Vojta Bartošík. Foto archiv Moniky Beránkové.

Moji sourozenci zpívali s putujícím autistou

V Kadani se nás 2. dubna sešlo osm. Všichni, kteří dorazili, byli pozváni mnou nebo od mé maminky. Kdybychom „neobvolaly pár kamarádek“, tak by tam opět nikdo nedorazil a opravdu se strašně stydím za to, jaké to tu u nás v kraji je. Maminka přišla i s mými 9 letými sourozenci, dvojčaty Libuškou a Jiříkem, kteří mají dětský autismus. Ptala se putujících autistů, jak se smířili jejich rodiče s diagnózou. Odpověď Muriel Řepkové zněla, že se s tím nesmířili, ale jí samotné se ulevilo. Najednou věděla, že není sama, kdo je jiný. Písničkář Radek Čihák zaujal nejen mamku, ale i sestru, která „echolálicky“ zpívala a opakovala poslední slova vět v písničce. Obě jsme se divily, že na besedě naši dva autíci vydrželi až do konce. Bráška po zpěvu Radka volal „bravo“ a nadšeně tleskal. Radek přivezl i šperky, které sám vyrábí, a tak jsme sestře jeden náramek koupily. Moc mě zklamala účast. Lidé by se dozvěděli, že autismus není nutné brát jen jako postižení, ale i jako jiný pohled na náš společný svět. Atmosféra byla na besedě emotivní. Probírali jsme vztahy, pocity, sebepřijetí, hudbu a umění, životní postoje a mýty o autismu. Všichni čtyři povídali o svém životě a o tom, jak je těžké mít stálou práci.

Moji sourozenci zpívali s putujícím autistou 1
Putující autisté. Zleva Michal Roškaňuk, Muriel Řepková, Vojtěch Bartošík a Radek Čihák. Foto archiv Adventor

Témat bylo opravdu mnoho a na vše jsme dostali vyčerpávající odpověď. Všichni jsme s úžasem poslouchali. Neexistuje totiž lepší pohled na autismus než od samotného autisty.

Všem putujícím jsme popřáli, aby ve zdraví celou akci zvládli a na jejich besedách se sešlo více lidí než v Chomutově nebo v Kadani. Cesta k cíli není nikdy snadná, obzvlášť pokud se jedná o osvětu autismu. Autisté však ví, kudy jít.

Moji sourozenci zpívali s putujícím autistou 3
Putující autisté: Vojtěch Bartošík a Muriel Řepková. Foto archiv Adventor

____________________

Text Monika Beránková

AUTISMUSIC Fest

Autorka textu Monika Beránková pořádá letos 2. ročník rockového benefičního festivalu AUTISMUSIC Fest na podporu života lidí s autismem. Letos se bude konat 12. 8. 2017 v Chomutově. O problematiku autismu se zajímá už několik let. Studuje hudební management a rozhodla se soustředit energii na pomoc autistům. Cílem Festival AUTISMUSIC Fest je především informování veřejnosti o autismu. „Aby se k lidem dostaly ty pravé informace, aby se vyvrátily mýty. Na festivalu se bude nacházet velká „modrá zóna“, kde návštěvníci naleznou informace o autismu v různých alternativních formách – obrazy, fotografie, velké infotabule, komiksy a tak dále. Festival je rockový a letos jsme se rozhodli zařadit vystoupení interpretů, kteří jsou na spektru. Mezi ně patří i jeden z putujících Radek Čihák, dále Bára Brodníčková a Denis Szalbot,“ vypráví s nadšením Monika Beránková.

O loňském festivalu Autismus Fest si můžete přečíst v chomutovském deníku.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

Přihlášení