Dospělí s ADHD jsou často chybně léčeni

MUDr. Hogenbuchová: Dospělí s ADHD jsou často chybně léčeni

Pokračování článku je pouze pro předplatitele s placeným přístupem.
Chcete-li pokračovat ve čtení, vyberte si jednu z variant předplatného zde.
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

8 komentářů

  1. Dovolím si nesúhlasiť s jedným bodom – že ADHD neprináša pozitíva. V knihe ADHD očami ADHD, p. Antala, torú som prekladal, je popísaných viacero prejavov ADHD, ktoré sú pozitívne. Začína sa to veľkou rýchlosťou myslenia, pretože mozog pracuje inak – ide o obrazové myslenie. Druhá je tvorivosť – a nielen v umeleckých smerorch, ale aj pri riešení problémov nachádzaníám nových postupov, možností… Je tu aj vysoká empatia, schopnosť vcítiť sa do kože iného, vysoká senzitívnosť, ktorá – hoci býva na škodu a označovaná za ufňukanosť – sa môže uplatniť napr. pri pomoci iným, pri vnímaní ich ťažkej situácie. P: Martin Antal prirovna ADHD k drakovi – niekedy chŕli oheň a ničí okolo seba, no umožní ADHDíkovi dostať sa do výšin, nedostupných iným, vidieť svet z novej perspektívy, zažiť neuveriteľné veci. Je tu nesmierna predstavivosť a fantázia – prirodzená súčasť obrazového myslenia. A napríklad spomalené osobné hodiny – detský vzhľad a správanie ako zdroj posmechu sa mení v mladistvosť a predpoklad dlhého života. Pri troche šťastia aj plodného.

  2. No nevím Pavle zda sám máte ADHD, ale já ano (s převažující poruchou pozornosti) a rozhodně to nepovažuji za nějaké pozitivum. Možná mám rychlejší myšlení, ale to znamená, že se mi toho po hlavě honí hodně a vůbec mi to v profesionálním životě nepomáhá a už vůbec není “obrazové”. Jinak bych chtěla ještě zmínit, že rozhodně nejsem víc kreativní než jiní a spíš jsem si celý život myslela, že to je naopak.

  3. ADHD pozitiva přinásí. V psychiatrii nelze šablonkovat, to není výroba a vyzkoušený recept, kde se jedná o rutinu. Každý člověk je originál, má svoji osobnost a má právo na drobné odlišnosti. Snad právě proto došlo k objevům , vynálezům, a díky fantazii posedlých mistrů máme nádherné obrazy, romány , nové slohy. Nebo je projevem ADHD panelové sídliště? Myslím že ne, panelové sídliště je projev rutiny , pohodlnosti a ” bezpečné ” opatrnosti, Myslím, že jedinci ADHD často tvořili dějiny a bez nich by možná nebylp ani Francouzské revoluce.

  4. Prosím mužů sehnat na vás kontakt? V Královéhradeckém kraji jsem nenašel žádné ho schopné ho. Doktora či lékařku. Díky. Pavel

  5. Ahoj, tento dotaz je spíš směřován k odborníkům: jak častá bývá kombinace AS a ADD(ADHD)?

  6. Bingo vážený, jsem adhďák jak vyšitý od děcka, do svých dněních 32 let. Paneeejoo vy jste to pěkně trefil, prakticky vše co jste popsal na sobě pozoruji. Ta empatie je masakr, pamatuji si snad první myšlenku s dětství jak jsme byli na pouti a tam v houpací kleci byla postižená osoba a vůbec se neuměla houpat, už tehdy jsem ucítil tu bolest.. a dneska ještě horší ale vůbec mi to nevadí, alespoň se cítím jako člověk, nepříjde mi nic divného na tom že nedovedu nechat kámoše chcípnout hladem, ovšem třeba jak jsem se vcítil do dobových záběrů z 2.sv. tak jsem málem omdlel.. jsem snad tehdy procítil tu hrůzu toho dotyčného v peci, napůl shořelého v pozici jak se z ní snaží dostat.. nebo když jsem viděl autentické záběry lobotomie.. a vše ostatní.. Když člověk skutečně projeví bolest, tak to bolí mě možná ještě víc.. Ano rychlost myšlení, proto raději píšu než mluvím. Tvorivost, tu jsem v sobě nedávno probudil, ano ano obrazové myšlení.. Já se to už nějaký pátek snažím nějak pochopit, a mám něco podobného fotografické paměti, né tak vymykané a dokonalé… ale já si třeba na různé věci vzpomínám přes předměty.. př. nemohl jsem si vzpomenout na jméno své doktorky u které jsem dlouho nebyl.. tak jsem se donutil si vzpomenout na ty papíry kde bylo její jméno šup a už jsem to měl..Doslova jsem téměř jak fotku uviděl ten záběr papírů s jejím jménem.. Dále mám IQ celkem dost vysoké, a údajně vynikající logiku.. Přesně tak co slovo to pravda vážený, zrovna právě teď překračuji svůj milník a veškerý svůj “talent” využívám k pomoci druhým nechci žádné peníze nezajímá mě stupidní zábava, můj úkol a to co mě naplňuje a hlavně mi jde, je pomoc druhým. Skutečně to o mě říká úplně každý že dovedu naslouchat a rádi se semnou baví různě psychicky nemocní lidé, jelikož jim prý rozumím a ono ve skutečnosti to tak opravdu je. Už několika chudákům jsem pouze textem zabránil v sebevraždě. Já navíc tuto “odchylku” živil a podporoval.. měl jsem ale obrovské problémy a to všude, rostl ze mě extrémně nebezpečný zločinec..

  7. Valte k psychiatrovi pro medikaci. Tohle nejsou antipsychotika, dají vám stimulanty. Uvidíte co to svámi udělá.. Vím přesně o čem píšete a jak se cítíte, já na tom byl podstatně hůř, začal jsem hulit trávu, a nonstop jsem spal, pak se rozjely nepříjemné nemoci, deprese úzkosti, fóbie, objevil jsem perník, a věděl že toho už se nezbavím. Bylo to jak vysvobození. A taky je. Ovšem je extrémě těžké užívat nízké dávky.. proto říkám jděte za psychiatrem, předepíše vám ritalin či něco podobného, já za ním jdu až teď jelikož hodlám přejít z perníku na něco přijatelnějšího a snazšího, slabšího..Klíčové je ale taky změnit životosprávu.

Komentáře jsou uzavřené.

Přihlášení