Otevřený dopis šéfredaktorce iDnes.cz Naděždě Petrové 1

Otevřený dopis šéfredaktorce iDnes.cz Naděždě Petrové

Vážená paní šéfredaktorko,

rádi bychom Vás požádali, abyste o lidech s autismem informovali bez stigmatizace. Dne 24. 4. 2018 se na iDnes.cz v titulku u článku o muži z Toronta, který najel vozem do lidí, objevila slova „ajťák s Aspergerem“ zabíjel. Nejen že se jedná o stigmatizaci lidí s Aspergerovým syndromem, ale navíc o nepodloženou informaci, že dotyčný tuto diagnózu má.

V zahraničních médiích nebyl v souvislosti s mužem z Toronta termín Aspergerův syndrom vůbec uveden. V jednom článku se objevila pouze následující zmínka: The Globe and Mail spoke to three of Minassian’s former classmates who described him as being socially awkward, believing he may have suffered from a social or mental disability. (překlad: Globe a Mail hovořili se třemi Minassianovými bývalými spolužáky, kteří ho popsali jako společensky neobratného a předpokládali, že možná trpí nějakým společenským či mentálním handicapem).

I kdyby tuto diagnózu měl, neexistují studie dokládající, že by lidé s autismem vraždili více než neurotypičtí lidé. Víme, že to přímo v článku netvrdíte, ale tím, že neověřenou diagnózu napíšete do nadpisu, jasně implikujete (v rámci lingvistické logiky), že to souvisí a nasazujete čtenářům do hlavy představu, že lidé s Aspergerovým syndromem jsou nebezpeční. Nelze dokázat, že by případná diagnóza AS jakkoli souvisela s provedeným činem. Je to podobné, jako kdyby dotyčný vrah měl místo diagnózy Aspergerova syndromu diabetes, rakovinu, nebo černou pleť. Určitá nepřímá souvislost – pokud by měl dotyčný skutečně diagnózu AS – by tam ale být mohla – až 95% lidí s touto diagnózou totiž zažilo v životě šikanu ve škole, na pracovišti, od okolí. Možná by mělo větší smysl upozorňovat v médiích na tento fenomén – na ponižování, šikanu, velkou nezaměstnanost a izolaci, z níž pramení i výraznější sebevražedné tendence právě u lidí s AS. Na to výzkumy existují. Články, kde bude v nadpisu diagnóza, kterou tento vrah ani nemusel mít, bohužel pouze umocní tendence veřejnosti k šikaně lidí s AS.

Otevřený dopis šéfredaktorce iDnes.cz Naděždě Petrové

Za ATYP magazín, který usiluje o osvětu ohledně poruch autistického spektra (PAS) a lidí s PAS a o destigmatizaci těchto lidí, stejně jako osob s duševním onemocněním, Vás žádáme, abyste se za Vaši redakci omluvili. Jak jsme již uvedli výše, takto formulovaný článek představuje stigmatizaci lidí s autismem. Jedná se o něco, co by v zahraničních médiích nebylo ani myslitelné. Od médií Vašeho typu a profilu bychom uvítali pravý opak, tj. pomoc v osvětě a destigmatizaci. Osvěta je v ČR podle průzkumů NUDZ na velmi špatné úrovni a Češi k lidem se specifickými potřebami přistupují s předsudky nebo se jich bojí. Prezentace v médiích tomu velmi napomáhá a Vámi zveřejněný článek je toho bohužel dokladem.

Do ATYP magazínu píší i lidé s vysokofunčkním autismem, kterých se Váš článek z výše uvedených důvodů velmi dotkl. Troufáme si říci, že i ve Vaší redakci se nějaký člověk na autistickém spektru najde (prevalence je dva lidé ze sta a možná i více). Žádáme proto, abyste jako novináři zodpovědně přistupovali k osvětě a destigmatizaci lidí s PAS. Lidí s autismem není tak málo a nadpisy a články bulvárního charakteru jim ubližují.

Lidé s PAS se také proti stigmatizaci a diskriminaci v souvislosti s mužem z Toronta vymezují sami ve svých článcích: Další bláznivý vrah? a Otevřený dopis médiím, která spojují autismus s kriminálním chováním.

Vážená paní šéfredaktorko, věříme, že se nad žádostí lidí s autismem pozastavíte a zvážíte, jak o nich budete nadále informovat. Ale nejen o nich, ale i o lidech s duševním onemocněním.

 

Děkujeme.

 

Za ATYP mgazín šéfredaktorka Dagmar Holá

redaktorka ATYP magazínu, autistická aktivistka a studentka pedagogiky Aneta Nováková

redaktor ATYP magazínu a autistický aktivista Branko Lacko

autistická aktivistka a bloggerka Monika Malachová

speciální pedagožka a redaktorka ATYP magazínu Hana Brodníčková

a další lidé s autismem, kteří právě kvůli velké stigmatizaci nechtějí být jmenováni.

 

______________

Odkazy na zahraniční média:

CNN The man accused of mowing down Toronto pedestrians is charged with murder

BBC Toronto van attack: What we know about the suspect

The Guardian Toronto suspect named as Alek Minassian after van hits pedestrians – as it happened

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

Přihlášení