Otevřený dopis šéfredaktorce iDnes.cz Naděždě Petrové 1

Otevřený dopis šéfredaktorce iDnes.cz Naděždě Petrové

Vážená paní šéfredaktorko,

rádi bychom Vás požádali, abyste o lidech s autismem informovali bez stigmatizace. Dne 24. 4. 2018 se na iDnes.cz v titulku u článku o muži z Toronta, který najel vozem do lidí, objevila slova „ajťák s Aspergerem“ zabíjel. Nejen že se jedná o stigmatizaci lidí s Aspergerovým syndromem, ale navíc o nepodloženou informaci, že dotyčný tuto diagnózu má.

V zahraničních médiích nebyl v souvislosti s mužem z Toronta termín Aspergerův syndrom vůbec uveden. V jednom článku se objevila pouze následující zmínka: The Globe and Mail spoke to three of Minassian’s former classmates who described him as being socially awkward, believing he may have suffered from a social or mental disability. (překlad: Globe a Mail hovořili se třemi Minassianovými bývalými spolužáky, kteří ho popsali jako společensky neobratného a předpokládali, že možná trpí nějakým společenským či mentálním handicapem).

I kdyby tuto diagnózu měl, neexistují studie dokládající, že by lidé s autismem vraždili více než neurotypičtí lidé. Víme, že to přímo v článku netvrdíte, ale tím, že neověřenou diagnózu napíšete do nadpisu, jasně implikujete (v rámci lingvistické logiky), že to souvisí a nasazujete čtenářům do hlavy představu, že lidé s Aspergerovým syndromem jsou nebezpeční. Nelze dokázat, že by případná diagnóza AS jakkoli souvisela s provedeným činem. Je to podobné, jako kdyby dotyčný vrah měl místo diagnózy Aspergerova syndromu diabetes, rakovinu, nebo černou pleť. Určitá nepřímá souvislost – pokud by měl dotyčný skutečně diagnózu AS – by tam ale být mohla – až 95% lidí s touto diagnózou totiž zažilo v životě šikanu ve škole, na pracovišti, od okolí. Možná by mělo větší smysl upozorňovat v médiích na tento fenomén – na ponižování, šikanu, velkou nezaměstnanost a izolaci, z níž pramení i výraznější sebevražedné tendence právě u lidí s AS. Na to výzkumy existují. Články, kde bude v nadpisu diagnóza, kterou tento vrah ani nemusel mít, bohužel pouze umocní tendence veřejnosti k šikaně lidí s AS.

Otevřený dopis šéfredaktorce iDnes.cz Naděždě Petrové

Za ATYP magazín, který usiluje o osvětu ohledně poruch autistického spektra (PAS) a lidí s PAS a o destigmatizaci těchto lidí, stejně jako osob s duševním onemocněním, Vás žádáme, abyste se za Vaši redakci omluvili. Jak jsme již uvedli výše, takto formulovaný článek představuje stigmatizaci lidí s autismem. Jedná se o něco, co by v zahraničních médiích nebylo ani myslitelné. Od médií Vašeho typu a profilu bychom uvítali pravý opak, tj. pomoc v osvětě a destigmatizaci. Osvěta je v ČR podle průzkumů NUDZ na velmi špatné úrovni a Češi k lidem se specifickými potřebami přistupují s předsudky nebo se jich bojí. Prezentace v médiích tomu velmi napomáhá a Vámi zveřejněný článek je toho bohužel dokladem.

Do ATYP magazínu píší i lidé s vysokofunčkním autismem, kterých se Váš článek z výše uvedených důvodů velmi dotkl. Troufáme si říci, že i ve Vaší redakci se nějaký člověk na autistickém spektru najde (prevalence je dva lidé ze sta a možná i více). Žádáme proto, abyste jako novináři zodpovědně přistupovali k osvětě a destigmatizaci lidí s PAS. Lidí s autismem není tak málo a nadpisy a články bulvárního charakteru jim ubližují.

Lidé s PAS se také proti stigmatizaci a diskriminaci v souvislosti s mužem z Toronta vymezují sami ve svých článcích: Další bláznivý vrah? a Otevřený dopis médiím, která spojují autismus s kriminálním chováním.

Vážená paní šéfredaktorko, věříme, že se nad žádostí lidí s autismem pozastavíte a zvážíte, jak o nich budete nadále informovat. Ale nejen o nich, ale i o lidech s duševním onemocněním.

 

Děkujeme.

 

Za ATYP mgazín šéfredaktorka Dagmar Holá

redaktorka ATYP magazínu, autistická aktivistka a studentka pedagogiky Aneta Nováková

redaktor ATYP magazínu a autistický aktivista Branko Lacko

autistická aktivistka a bloggerka Monika Malachová

speciální pedagožka a redaktorka ATYP magazínu Hana Brodníčková

a další lidé s autismem, kteří právě kvůli velké stigmatizaci nechtějí být jmenováni.

 

______________

Odkazy na zahraniční média:

CNN The man accused of mowing down Toronto pedestrians is charged with murder

BBC Toronto van attack: What we know about the suspect

The Guardian Toronto suspect named as Alek Minassian after van hits pedestrians – as it happened

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášení