Potřetí předán Řád čestného Aspergera 4

Potřetí předán Řád čestného Aspergera

Na Mezinárodní den Aspergerova syndromu 18.2. byl předán Řád čestného Aspergera /Order of Aspergerly Honor/. Ocenění již potřetí předalo sdružení Adventor Michala Roškaňuka.

Slavnostní předání proběhlo v krásné Baťově vile ve Zlíně před křtem českého překladu nové knihy Temple Grandin. Řád čestného Aspergera byl poprvé předán 12. června 2014 herci Jaroslavu Duškovi na slavnostní premiéře pořadu Přicházíme v míru v Divadle Kampa. Jaroslav Dušek ho získal za „podporu autistů, za vzorné plnění svých poselství na Zemi a krásnou osvětu autismu, kterou vlastně vykonává už tím, že jim věnuje přízeň,“ píše se k tehdejšímu předání na stránkách Adventoru. Michal Roškaňuk dnes dodává, že Jaroslav Dušek si ho zaslouží za všemožnou neúnavnou podporu autistické komunity. Fotografie jsou pořízeny pouze z videozáznamu z předávání. Omluvte sníženou kvalitu. Video zde

Podruhé získala řád litevská umělkyně žijící v Londýně Lex Kartane, která svými obrazy a texty ukazuje, jak důležitá je tolerance. V srpnu 2016 vystavovala i v Praze v rámci výstavy Léto plné hvězd na Dražickém náměstí. Více o výstavě na stránkách Anahata.cz. Řád čestného Aspergera jí předal osobně předseda Adventoru opět v pořadu Přicházíme v míru 18.6. 2016 za obhajobu práv menšin nejen autistických.  Lex Kartane v roce 2015 vydala knihu s originálním názvem The Girl Who Didn’t Know How To Be. Spolek Adventor hledá peníze pro její překlad do češtiny, práva na něj už mají. Video z předání zde.

Tentokrát ocenění získala Polly Samuel (dříve používala jméno Donna Williams), kterou Michal Roškaňuk chtěl pozvat do svého pořadu Přicházíme v míru v Divadle Kampa. Bohužel Polly objevili rakovinu v terminálním stadiu. Michal Roškaňuk s dojetím přečetl dopis, který i s Řádem poputuje za Polly Samuel do Austrálie. Dopis poté přítomní podepsali.

„Ocenění vlastně vzniklo jako potřeba prokázat poctu a zároveň u toho být aspoň trochu vtipní. Jak moc je to vtipné nevíme, ale každopádně si získalo prestiž a tak přestože to stále považujeme za vtipné, myslíme toto ocenění i velmi vážně. Pokud v tom pořád ještě nemáte jasno, tak my taky ne, ale vůbec nám to nevadí, řekl Michal Roškaňuk s vtipem, který kdo ho zná, pochopí.

5. března se koná další setkání v Divadle Kampa. Tentokrát v pořadu Přicházíme v míru bude Michal Roškaňuk besedovat s Brankem Lackem, který také přispívá svými texty do ATYP magazínu a rozhovor s ním, jste si mohli přečíst v prosinci 2016. Branko bude mluvit nejen o svém životě s Aspergerovým syndromem, ale i o projektech pro autisty, které na Slovensku dělá.

 

text Dagmar Edith Holá

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Přihlášení