Přátelství z pohledu autistky

Přátelství z pohledu autistky

Co je to vlastně přátelství? Tuhle otázku jsem si pokládala už od dětství. Dodnes nevím, kdo je můj nejlepší přítel, kdo kamarád a kdo pouze známý. Hodně vztahů vnímám dost jednostranně. Někdo, koho pokládám za nejlepšího přítele, mě může považovat pouze za známého. Často se mi stává, že se upnu na jistou osobu, kterou si začnu idolizovat, což se mi v minulosti několikrát vymstilo. Obvykle je tato osoba něčím výjimečná – je tolerantnější a empatičtější než většina lidí, nosí můj oblíbený styl nebo máme podobné zájmy. Přátelství je pro mě velice matoucím pojmem, jelikož je pro každého něčím jiným, nemá jednotnou definici. Odlišné vnímání světa, komunikační styly a problémy v socializaci jsou taktéž obvyklým kamenem úrazu a mohou člověka na spektru zanechat zmateného, ublíženého, zklamaného, s pocitem, že nikdy nebude dobrým kamarádem a že si nezaslouží přátelství.

Jaký by tedy podle mě měl být ideální kamarád? Měl by být upřímný, říkat věci napřímo, vyvarovat se metafor, vtipů a sarkasmu, hlavně na začátku přátelství. Nedodržení tohoto pravidla ho může zničit hned na počátku. Také by měl být tolerantní, empatický a trpělivý. Důležitým faktorem jsou podobné zájmy a povaha. Na rozdíl od neurotypiků nelpíme na vrstevnických kolektivech a vztazích, spíše se soustředíme na společné zájmy, povahu či intelekt. Často preferujeme výrazně mladší nebo starší lidi. Moje nejbližší kamarádky jsou o 5-7 let mladší než já. Jedna z nich je moje sestra, což mě přivádí do dalšího bodu.

Jako přátele jsem brala, a stále beru, svoji rodinu. Všimla jsem si, že jsem v pubertě měla jiný vztah s rodinou než moji spolužáci, kteří byli často spolu venku a s rodinou jen na svátky či o víkendu. Já jsem na základce byla velký outsider a opravdové kamarády jsem tam neměla, takže mou nejlepší kamarádku byla sestra. Asi to bude tím, že rodina mě zná už dlouho, tudíž je předvídatelná a přijala mě takovou, jaká jsem. Na základce mě nechápali, na střední už to ale bylo lepší. Patřila jsem do party, ale pořád jsem měla pocit, že jsem páté kolo u vozu.

Když jsem začala tvořit cosplaye a chodit na anime festivaly, začalo se vše měnit k lepšímu. Většina lidí tam má společné zájmy a rozumí mi, jelikož jsou také outsideři. Je to jedno z mála míst, kde mohu lidem autenticky ukázat, jaká jsem doopravdy, jelikož jsem obklopená speciálními zájmy, které mi dávají smysl života. Také se mi tam poprvé stalo, že o mě někdo cizí měl zájem. Lidé, co mě jako první někam pozvou, řeknou, že chtějí se mnou být, sami od sebe se se mnou fotí. Je to překrásný pocit, když se konečně nemusím vtírat a ptát se jako první.

Závěrem bych se chtěla podělit o postřeh, který mi dost ujasnil, kdo je opravdu přítel a kdo jen kamarád či známý. Pokud daný člověk s vámi začne mluvit jako první, někam vás sám od sebe pozve a chce s vámi sám od sebe trávit čas, může z toho vzniknout pravé přátelství. Pokud jste to vy, kdo se vždy ozve jako první a ptáte se, jestli s tou osobu můžete být, obzvláště pokud z ní cítíte, že s vámi v podstatě nechce být, tak je jenom známý či kamarád.

Na vztahy bude zaměřena i letošní 3. Autistická konference, kterou pořádá Nadační fond ATYP spolu s ATYP magazínem. Lidé na spektru autismu budou přednášet o partnerství, přátelství, jak komunikovat s autistickým kamarádem, o výchově. Program naleznete na www.Autistickakonference.cz. Včas se registrujte. Zbývají poslední místa. Konference se koná v pátek 16. září 2022 na Staroměstské radnici v Sále architektů. Letos se konference koná díky podpoře mnoha partnerů, a to s finanční podporou hlavního města Prahy, Ministerstva zdravotnictví ČR, Za Sklem o.s., Adventor o.s., Visegrad Fund, projekt Erasmus+ Klíče k sebeobhájství, A Centrum a Beznávodu.sk. Děkujeme všem partnerům za možnost mít již třetí autistickou konferenci, na které přednášejí především autisté.

Přátelství z pohledu autistky 1

Stále ještě máme k prodeji tištěný 2. ATYP Speciál – speciální číslo magazínu, který své texty jinak publikuje převážně online. V čísle pro rok 2022 jsme se zaměřili především na “tvořivé křídlo” autistů nejen prostřednictvím rozhovorů s nimi. Děkujeme všem, díky nimž 2. ATYP Speciál mohl vyjít. Tento projekt byl realizován s finanční podporou hl. m. Prahy, Nadace ČEZ a Skupiny ČEZ, Ministerstva zdravotnictví ČR, Avastu, firmy TIVO, firmy Famtoys, Tiskárně Daniel a mnoha dalším. Vážíme si spolupráce všech, kteří se na ATYP Speciálu podíleli. Díky finanční podpoře Nadace Agrofert jsme také druhé číslo mohli vydat ve větším nákladu a pokrýt tak i zvýšené ceny papíru. První tištěný ATYP měl 130 stran, letošní druhý už má 146.

Bohužel 1. ATYP Speciál je již vyprodán. Pár výtisků ještě má ve svém charitativním pražském obchůdku Autikvariát. 2. ATYP Speciál jsme pokřtili ve Zlíně v rámci slavnostního otevření dalšího patra organizace Za Sklem 22. dubna 2022. Loňská ambasadorka Jana Pastelková předala ambasadorství ATYP magazínu Ellen Makumbirofě. Ta bude moderátorkou 3. Autistické konference. ATYP Speciál číslo 2 si můžete zakoupit na e-shopu vydavatelství ATYPpress.cz.

Letošní ATYP Speciál patří speciálním zájmům a vysoké citlivosti 9Ke 3. Autistické konferenci se nám podařilo vydat i rozšířené vydání domalovánek Slavní autisté.Vše bude také k dostání přímo na konferenci.  Osvětové a edukativní domalovánky SLAVNÍ AUTISTÉ pro vás nakreslili lidé na spektru autismu. Je to ROZŠÍŘENÉ vydaní a namísto 21 stran už na vás čekají omalovánky a komiksy k vymalování na 42 stranách (formát A4). První domalovánky už jsou ale vyprodány. Obrázky k domalování jsou obohaceny texty o autismu a lidech na spektru, o hypersenzitivitě, hyperfokusu u speciálního zájmu, doslovnosti atd. Texty napsali a supervidovali lidé na spektru autismu. Domalovánky jsou vhodné zejména pro práci se žáky na základní škole, ale i doma či kdykoliv při seznamování s inkluzivním přístupem, respektem k neurodiverzitě a neurodivergentním lidem.

Přátelství z pohledu autistky 2

____________

text k přátelství Adéla Malenová / grafika a další text ATYP magazín / foto Pixabay.com

 

 

 

 

 

 

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

Přihlášení