Přijďte 21. března zaplatit básní 1

Přijďte 21. března zaplatit básní

Na první jarní den se opět bude platit básní. Od roku 1999 se 21. března na celém světě slaví Světový den poezie. Mezinárodní iniciativa Zaplať básní opět přivítá poezii v českých kavárnách. Místo penězi se bude platit verši. Hledáme malé i velké básníky s autismem a ADHD, kteří by se zúčastnili.

Jinakost je tématem letošní akce Zaplať básní

Akce Zaplať básní vyznává stejnou myšlenku jako ATYP magazín. Každý z nás je jiný. I když mluvíme jinými jazyky, někde uvnitř nás je silný hlas, který se nikdy v překladu neztratí. Je to hlas našich pocitů, protože v srdci každého z nás je básník. Pojďme ho v sobě probudit. Tak lze charakterizovat téma letošního ročníku iniciativy Zaplať básní (Pay With A Poem). A za náš magazín dodáváme, že každý z nás má také jiné myšlení, jiné vnímání světa, jiné vyjadřování, jiný vnitřní svět. Připomeňme slova nejslavnější autistky Temple Grandin: Jiní… Ne horší. Na poetickém poli se můžeme všichni sejít a svůj vnitřní svět básní zachytit pro druhé.

Ambasadarkou Jitka Čvančarová

Pay With A Poem je jedinečný koncept, který se snaží přinést světu více poezie. Jeho cílem je inspirovat a motivovat lidi napříč zeměmi a kulturami k objevení jejich vlastní kreativity. V loňském roce se do projektu zapojily miliony lidí na celém světě a tisíce v České republice, v českých kavárnách bylo nasbíráno 1370 básní! Hlavní pražskou partnerskou kavárnou je i tento rok Café Louvre, kam svou básní přijdou kávu zaplatit také známé osobnosti kulturního života. Ambasadorkou letošního ročníku se stala herečka Jitka Čvančarová. „Čím více krásných myšlenek budeme proměňovat ve skutečnost,… bude nám líp, budeme šťastní, budeme silní. To není žádný nový objev, to je fakt. Je třeba tomu faktu dát větší důraz. Pojďme komukoli básní sdělit cokoli, co máme na srdci. Pojďme v sobě objevit dosud neobjevené. Pojďme kreativně tvořit, je to povznášející. Pojďme být více spolu. Pojďme spolu kumulovat tvořivou, laskavou energii,” vyjadřuje Jitka svůj motiv, proč se stala ambasadorkou.

Básníci s autismem a ADHD napište své verše

Hledáme básníky s autismem a ADHD, kteří by se 21.3. zúčastnili a zaplatili v jedné z kaváren svou básní. Zapojilo se jich přes dvacet po celé ČR. Než své poetické platidlo odevzdáte, nafoťte ho a pošlete ATYP magazínu. Všechny budeme publikovat na Facebooku ATYP magazínu. Navíc dětské básníky, kteří přijdou do Café Louvre, rádi odměníme i knihou z nakladatelství Triton nebo Albatros. Napište nám na e-mail redakce@atypmagazin, pošleme vám přesnější informace. V loňském roce byly všechny verše zveřejněny na webových stránkách a sociálních sítích kaváren i organizátora, letos by jejich osud měl být ještě zajímavější a prospěšnější, nasbírané básně budou dál pomáhat. Václav Lednický, zástupce organizátora a Managing Director Julius Meinl pro Česko a Slovensko, přibližuje pohled organizátorů: „Díky dědictví vídeňské kavárenské kultury, kreativního a uměleckého prostředí, dobře známe přirozené způsoby, jak poezie může pozitivně ovlivnit naše emoce. Naše odhodlání oslavovat poezii – náš kreativní vnitřní hlas je skutečně cenný a pozitivní nástroj.”

Verše 20 letého autisty

A na závěr trochu poezie z finského dokumentu Můj tajný les (My Secret Forest), který byl minulý týden k vidění v rámci festivalu Jeden svět, v němž 20 letý autista Lauri, který téměř nemůže mluvit, vyjadřuje své myšlenky a pocity přes elektronickou tabulku:

Rozumím jazyku lesa,

les šeptá, je tajemný,

moje duše v něm spočívá.

Mám rád stmívání,

prahnu po lásce,

přesto jsem obklopen nekonečným štěstím…

 

Na fotografii 9 letý Kuba s Aspergerovým syndromem, který zaplatil svými verši loni v Café Louvre v Praze.

text a foto Dagmar Edith Holá

 

——————————————————————————

Hledáme další básníky s autismem a ADHD, kteří by se 21.3. zúčastnili a zaplatili v jedné z kaváren svou básní. Zapojilo se jich přes dvacet po celé ČR, můžete si je sami vyhledat na webu. Než své poetické platidlo odevzdáte, nafoťte ho a pošlete ATYP magazínu. Všechny budeme publikovat na Facebooku ATYP magazínu. Navíc dětské básníky, kteří přijdou do Café Louvre v Praze, rádi odměníme i knihou z nakladatelství Triton nebo Albatros. Napište nám na e-mail redakce@atypmagazin, pošleme vám přesnější informace. Odměníme i vybrané, jejichž básničky nám z kaváren, které se akce účastní, pošlete.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

Přihlášení