Projekt MATTRIX odstartoval Matějovu dráhu umělce 3

Projekt MATTRIX odstartoval Matějovu dráhu umělce

V pátek 13. dubna se na pardubickém zámku sešlo více jak 70 účastníků prodejní benefice – závěrečné akce projektu MATTRIX – Matějův svět počítačové grafiky, jejíž počátek se datuje do března loňského roku. Rodinné Integrační Centrum, jehož je Matěj Kroužil klientem, společnými silami podali individuální grantovou žádost do projektu Burza filantropie v Pardubicích. Donátory projekt oslovil a finančně ho podpořili.

Cílem projektu „MATTRIX – Matějův svět počítačové grafiky“ bylo ukázat možnosti uplatnění osob s poruchami autistického spektra, které jsou často výjimečné ve svých znalostech a schopnostech a dokážou dosáhnout úspěchu v různých oborech, nejen technických, ale i uměleckých. Často však lidé s PAS nejsou schopni tuto „výjimečnost“ dostatečně dobře „prodat“. RIC chtěl rovněž široké veřejnosti ukázat, jak vidí a prožívají okolní svět lidé na spektru.

Projekt MATTRIX odstartoval Matějovu dráhu umělce
Zleva ředitelka RIC Hana Janikova, sociální pracovnice Jarka Staňková a Matěj Kroužil.

Během celého projektu bylo vytvořeno 11 obrazů formou počítačové grafiky, které následně zhlédlo mnoho lidí v rámci putovních výstav. Účastníci si mohli zakoupit také trika s Matějovými motivy, která jsou do 13. 5. 2018 stále v prodeji a objednat si je můžete přes internetové stránky Rodinného Integračního Centra.

Benefici doprovodily svým zpěvem Bára Brodníčková a Martina Sikorová, svoji prvotinu do světa vypustil také RIC PIC band složený ze všech zaměstnanců Rodinného Integračního Centra s písní Hlídač krav od Jaromíra Nohavici. Datum 13. dubna nebylo vybráno náhodně, ale v tento den se Matěj před dvaceti lety narodil, byla tato píseň zároveň písní narozeninovou. Cukrářka Renáta Chládková z Lanškrouna vytvořila z Matějových motivů narozeninový dort. Matěj byl dojatý, šťastný a po celý večer hýřil „svým humorem“. Catering připravily Mazané matky. Celou benefici moderovala Stanislava Lavrovič.

Projekt MATTRIX odstartoval Matějovu dráhu umělce 2
Zpěvačka Bára Brodníčková za hudebního doprovodu Adély Syrové.

„Když přemýšlím nad tím, co potřebují lidé na spektru nejvíce, je to pochopení toho, co dělají, milují a v čem jsou dobří, potřebují zkrátka lidská srdce, naše srdce, která je budou opravdu přijímat takové, jací skutečnou jsou. Potřebují to, co umí, sdílet nezištně s ostatními. A to se nám všem určitě podařilo. Matěj byl první kapkou v našem moři naděje a my doufáme, že těch jedinečných kapek budeme nacházet stále více a více,“ vyprávěla sociální pracovnice Rodinného Integračního Centra, Jaromíra Staňková.

Závěrem poděkovala organizaci RIC Matějova matka: „Nebýt vás, tak by nikdy Matěj takhle nádherně svoje dvacetiny neoslavil, protože co víc mohl dostat, než obdiv, potlesk, uznání a ještě v takové megadávce. A zároveň byl obklopen lidmi, kteří ho mají rádi, fandí mu, jsou mu nakloněni a je jich tolik – to je pro něj, který ve svém životě samotaří téměř nepoznaný a fantastický zážitek,“ dojatě sdělila Jana Kroužilová.

Projekt MATTRIX odstartoval Matějovu dráhu umělce 1
Trička a placky s motivy obrazů Matěje Kroužila si můžete objednat na webu RIC.

„Celý večer byl velmi příjemný, plný krásných zážitků a pozitivních emocí. Každý z hostů si večer náležitě užil. Děkuji všem, kteří s námi na této akci byli, vážím si jejich podpory,“ uzavřela benefiční večer ředitelka Rodinného Integračního Centra Hana Janiková.

______________

text a foto RIC

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

Přihlášení