Projekt MATTRIX odstartoval Matějovu dráhu umělce 3

Projekt MATTRIX odstartoval Matějovu dráhu umělce

V pátek 13. dubna se na pardubickém zámku sešlo více jak 70 účastníků prodejní benefice – závěrečné akce projektu MATTRIX – Matějův svět počítačové grafiky, jejíž počátek se datuje do března loňského roku. Rodinné Integrační Centrum, jehož je Matěj Kroužil klientem, společnými silami podali individuální grantovou žádost do projektu Burza filantropie v Pardubicích. Donátory projekt oslovil a finančně ho podpořili.

Cílem projektu „MATTRIX – Matějův svět počítačové grafiky“ bylo ukázat možnosti uplatnění osob s poruchami autistického spektra, které jsou často výjimečné ve svých znalostech a schopnostech a dokážou dosáhnout úspěchu v různých oborech, nejen technických, ale i uměleckých. Často však lidé s PAS nejsou schopni tuto „výjimečnost“ dostatečně dobře „prodat“. RIC chtěl rovněž široké veřejnosti ukázat, jak vidí a prožívají okolní svět lidé na spektru.

Projekt MATTRIX odstartoval Matějovu dráhu umělce
Zleva ředitelka RIC Hana Janikova, sociální pracovnice Jarka Staňková a Matěj Kroužil.

Během celého projektu bylo vytvořeno 11 obrazů formou počítačové grafiky, které následně zhlédlo mnoho lidí v rámci putovních výstav. Účastníci si mohli zakoupit také trika s Matějovými motivy, která jsou do 13. 5. 2018 stále v prodeji a objednat si je můžete přes internetové stránky Rodinného Integračního Centra.

Benefici doprovodily svým zpěvem Bára Brodníčková a Martina Sikorová, svoji prvotinu do světa vypustil také RIC PIC band složený ze všech zaměstnanců Rodinného Integračního Centra s písní Hlídač krav od Jaromíra Nohavici. Datum 13. dubna nebylo vybráno náhodně, ale v tento den se Matěj před dvaceti lety narodil, byla tato píseň zároveň písní narozeninovou. Cukrářka Renáta Chládková z Lanškrouna vytvořila z Matějových motivů narozeninový dort. Matěj byl dojatý, šťastný a po celý večer hýřil „svým humorem“. Catering připravily Mazané matky. Celou benefici moderovala Stanislava Lavrovič.

Projekt MATTRIX odstartoval Matějovu dráhu umělce 2
Zpěvačka Bára Brodníčková za hudebního doprovodu Adély Syrové.

„Když přemýšlím nad tím, co potřebují lidé na spektru nejvíce, je to pochopení toho, co dělají, milují a v čem jsou dobří, potřebují zkrátka lidská srdce, naše srdce, která je budou opravdu přijímat takové, jací skutečnou jsou. Potřebují to, co umí, sdílet nezištně s ostatními. A to se nám všem určitě podařilo. Matěj byl první kapkou v našem moři naděje a my doufáme, že těch jedinečných kapek budeme nacházet stále více a více,“ vyprávěla sociální pracovnice Rodinného Integračního Centra, Jaromíra Staňková.

Závěrem poděkovala organizaci RIC Matějova matka: „Nebýt vás, tak by nikdy Matěj takhle nádherně svoje dvacetiny neoslavil, protože co víc mohl dostat, než obdiv, potlesk, uznání a ještě v takové megadávce. A zároveň byl obklopen lidmi, kteří ho mají rádi, fandí mu, jsou mu nakloněni a je jich tolik – to je pro něj, který ve svém životě samotaří téměř nepoznaný a fantastický zážitek,“ dojatě sdělila Jana Kroužilová.

Projekt MATTRIX odstartoval Matějovu dráhu umělce 1
Trička a placky s motivy obrazů Matěje Kroužila si můžete objednat na webu RIC.

„Celý večer byl velmi příjemný, plný krásných zážitků a pozitivních emocí. Každý z hostů si večer náležitě užil. Děkuji všem, kteří s námi na této akci byli, vážím si jejich podpory,“ uzavřela benefiční večer ředitelka Rodinného Integračního Centra Hana Janiková.

______________

text a foto RIC

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášení