Už počtvrté jsme byli na APLAUS

Už počtvrté jsme byly na APLAUS

V Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR byli v podvečer 3. dubna 2018 předány ceny APLAUS, které NAUTIS uděloval již po šesté. Pro nominaci stačí jeden hlas. Požádali jsme jednu z nominovaných, Zuzanu Polákovou z organizace PAS, aby napsala reportáž z předávání cen.

V úterý 3.4. jsem vyjela se dalšími kolegyněmi, které jako dobrovolnice pomáhají v PAS, do Prahy. Byly jsme pozvány na slavnostní předávání cen NAUTIS. Naše nezisková organizace Poruchy autistického spektra z Ústí nad Orlicí byla mezi nominovanými. Za osobnosti roku v oblasti autismu jsem byla i já nominována a Hana Němcová, která v PAS pracuje jako dobrovolník. Nominovaní jsme byli již počtvrté z šesti ročníků. Dovezly jsme si domů jako pokaždé čestné uznání za pomoc lidem na spektru autismu.

Celá akce, která byla také oslavou Světového dne porozumění autismu, byla laděna v modrých barvách včetně oblečení pozvaných hostů. Tato barva je celosvětově vnímána jako barva pro autismus. Mnozí zejména zahraniční dospělí na spektru autismu ji ale odmítají z toho důvodu, že nesouhlasí s organizací Autism Speaks, která ji pro autismus začala používat.

Už počtvrté jsme byli na APLAUS 1
Zleva Zuzana Poláková, Iva Kaplanová a Hana Němcová

Byly uděleny ceny ve třech kategoriích – Jednotlivci, Organizace a Lidé s autismem. Speciální kategorií se stalo ocenění pro zaměstnavatele osob s autismem.

Záštitu nad akcí přijal poslanec MUDr. Vít Kaňkovský, který předal ocenění firmě, která zaměstnává několik lidí s PAS KNITVA s.r.o. ( Moje- Ponožky.cz , české ponožky Knitva).

Cenu v kategorii jednotlivci převzala učitelka Jana Šrámková z Prahy, která již 40 let pracuje s žáky s PAS. Je třídní učitelkou specializované třídy pro děti s autismem v ZŠ Ružinovská na Praze 4. Spolupodílela se na vybudování funkčního systému vzdělávání žáků s autismem, a tak společně s dalšími pracovníky ZŠ Ružinovská docílili toho, že může být nyní ve škole vzděláváno 33 žáků s poruchou autistického spektra.

Cenu pro osobnost s autismem vyhrál Josef Schovanec, který se však na akci nemohl dostavit, neb cestuje po Africe. Vydal dvě knihy a po celém světě přednáší o autismu. ATYP magazín s ním loni přinesl třídílný rozhovor. V něm také zmiňuje, že čtyři roky byl „léčen“ psychiatrickými léky a málem ho to stálo život.

Fórum pro lidská práva obdrželo cenu v kategorii Organizace. Tři advokáti z této organizace bezplatně pomohli v případu Davida Vratislava, muže s PAS a problémovým chováním. Díky jejich tříletému úsilí Ústavní soud rozhodl, že každý člověk s postižením má právo na nezávislý život a kraje mají být aktivní ve vytváření vhodných sociálních služeb.

Večer byl ozvláštněn ukázkou práce chlapce s Aspergerovým syndromem Jáchyma a jeho canisterapeutického psího přítele Bárnyho, kteří spolu s jeho trenérkou předvedli, co se za měsíc co jsou spolu naučili. V sále se také konala vernisáž obrazů z života dětí na spektru autismu, které byly pořízeny na pobytech a akcích pro děti s PAS. Výstavu fotografií, které byly nafoceny pro charitativní a osvětový kalendář NAUTIS 2018, si můžete prohlédnout do 13. dubna.V závěru bylo pro účastníky akce připraveno malé občerstvení v podobě přípitku vínem či nealko a jednohubek či koláčků.

Na akci jsme také představily nový leták o autismu, který jsme utvořily společně s ATYP magazínem, dalšími neziskovými organizacemi a dospělými lidmi na spektru autismu na podporu osvěty o autismu. Věřím, že je potřeba, abychom daly síly dohromady a navzájem spolupracovaly. A velké poděkování při tvorbě letáku patří Haně Brodníčkové a grafičce Nadě Korbářové. Máme už zpětnou vazbu i od dospělých autistů, že takový leták, který by dobře obsáhl spektrum autismu, ještě neviděli. To nás velmi potěšilo.

Děkujeme těm, kteří si naší práce váží a poslali nám opět nominaci.

text Zuzana Poláková z PAS / foto Iva Hronová z PAS

____________________________

Rozhovor se Zuzanou Polákovou jsem přinesli loni: Zuzana Poláková namodro, také fotoreportáž z táborů, které pořádá a reportáž z Psychorelaxačního pobytu Kde je vaše sebeúcta, když tvrdíte, že neumíme vychovat své děti?

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Přihlášení