Vyber si svou diagnózu aneb z čeho blázníš? 2

Vyber si svou diagnózu aneb z čeho blázníš?

Měsíc bláznovství pořádá organizace Práh jižní Morava pod záštitou Mgr. Marka Šlapala, náměstka hejtmana Jihomoravského kraje, ve spolupráci s Anabell, Psychobraní a Nevypusť duši. Všechny akce, kromě Zdi bláznovství, probíhají v Café Práh, v Galerii Vaňkovka a Ve Vaňkovce. Na pár úvodních slov jsme se zeptali ředitelky organizace Práh jižní Morava PaedDr. Blanky Veškrnové.

Paní ředitelko, kdy se konal Měsíc bláznovství poprvé?

Poprvé jsme se snažili pravdivě informovat o duševních nemocech v roce 2002 a zapojili se tak do kampaně, která již v Praze existovala. Od té doby se situace změnila a destigmatizační kampaň Měsíc bláznovství „držíme“ v ČR sami.

Je to čistě brněnská záležitost, nebo se přidali už i jinde? 

Asi již čtyři roky se snažíme spolupracovat s dalšími poskytovateli služeb, nebo těmi, kteří se snaží měnit pohled na lidi s duševním onemocněním – Nevypusť duši, Psychobraní, projekt Spolu a nově s Centrem Anabell.

Vyber si svou diagnózu aneb z čeho blázníš?
Jaká diagnóza by padla tobě? foto archiv Práh Jižní Morava

Pozorujete mezi lidmi každým rokem větší zájem? Jak je to s návštěvností?

Zájem o některé z akcí je obrovský. Zejména o ty akce, kde představují svůj životní příběh lidé se zkušeností s duševním onemocněním. Já se vždy chodím dívat, protože do sálu se vejde cca 200 lidí.  Zájem ale projeví i 4000 osob, ale sál není nafukovací. Jedná se většinou o mladé lidi, studenty. Při pohledu do sálu si vždy říkám: Dalších 200 lidí nebudou mít takové předsudky vůči lidem s duševním onemocněním, jaké měli jejich rodiče. Ten pocit je neskutečný.

Na co speciálně nás chcete pozvat?

Rozhodně na Zeď bláznovství, kde lidé mohou napsat, z čeho blázníš, také na veřejnou debatu o transformaci psychiatrie i na ty příběhy lidí se zkušeností s duševním onemocněním. Ale, kdybyste měli čas, můžete navštívit všechny akce, i ty relaxační jako vernisáž, nebo koncert.

______________

Rozhovor vedla Markéta Dohnalová / foto archiv Práh Jižní Morava

Vyber si svou diagnózu aneb z čeho blázníš? 1
Lidé mohou do 6. dubna v Brně zapisovat na Zeď bláznovství, foto archiv Práh Jižní Morava

4. 4. – 6. 4. ZEĎ BLÁZNOVSTVÍ / náměstí Svobody – od 9.30 h do 17.00 h
Z čeho blázníte? Co vám pomáhá se nezbláznit? Přijďte se podívat, jak jsou na tom ostatní a pokud něco nenajdete, nebojte se vyjádřit. Ti nejotrlejší si mohou vyzkoušet, jaké to je se zbláznit na vlastní kůži.

4. 4. od 14 h / Půl roku existence CDZ Brno – práce zdravotně – sociálního terénního týmu

4. 4. od 17 h / Veřejná debata o reformě psychiatrie
Zveme vás na veřejnou debatu zaměřenou na procesy reformy psychiatrie. Můžeme společně diskutovat o podstatě změn přinášejících nové prvky podpory pro lidi s diagnózou závažného duševního onemocnění z pohledu psychiatra, lidí s vlastní zkušeností s duševní nemocí, jejich blízkých lidí a zástupců Ministerstva zdravotnictví pro reformu psychiatrie v Jihomoravském kraji.

5. 4. od 18 h / Vernisáž výstavy Martina Vybírala – fotografie
12. 4. od 10 h / Workshop pro SŠ „Jak se pozná, že už jsem se zbláznil”
12. 4. od 18 h / Příběhy lidí se zkušeností s duševním onemocněním
13. 4. od 17 h / Jak poznám, že potřebuji odbornou pomoc – Nevypusť duši
Včasná návštěva odborníka je zásadní pro úspěšnou léčbu duševního onemocnění. Jak ale poznat, že „už je čas“? Na workshopu si ukážeme, čeho si všímat u sebe a u druhých, abychom poznali, že je už třeba vyhledat odbornou pomoc.

16. 4. od 17 h / Jak se mít rád/a – workshop – Anabell
Duševní potíže často souvisí s nízkým sebevědomím. Naučit se mít se rád je nejenom důležitá součást léčby, ale i ta nejlepší prevence duševního onemocnění. Zveme vás na workshop, kde si ukážeme cvičení a techniky, které mohou podpořit pocit sebepřijetí.

19. 4. od 19 h / Koncert pro Práh – Hovaduo, Máta, Naslouchej mandarinkám
25. 4. od 17 h / Třetí meziresortní setkání k podpoře vzdělávání osob s duševním onemocněním
26. 4. od 10 h / Síťování služeb v Brně

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášení