Děti úplňku: Dorotka, Adéla, Míša, Marcela

Děti úplňku: Dorotka, Adéla, Míša, Marcela a další

Jsou agresivní, sebepoškozují se, hází věcmi a dělají nepořádek. Jejich rodiny se o ně starají do úmoru a často zcela bez zájmu státu. Do kin právě vstupuje film Děti úplňku, který ukazuje život čtyř rodin s dítětem s těžkou formou autismu. Vznik dokumentu inicioval novinář Petr Třešňák, aby tak upozornil na jejich zoufalou situaci. Něco o tom sám ví – jeho desetiletá dcera Dorotka má jednu z nejtěžších forem autismu. 

Všichni očekáváme, že se situace chráněných bydlení pro dospělé autisty i díky filmu už začne řešit. 

Dvoudílný rozhovor s Petrem Třešňákem

Velký rozhovor s Petrem Třešňákem, který vedla novinářka Luce Fialová, je na autorizaci. V nebližších dnech si ho budete moci přečíst. Dnes jen krátká ochutnávka.

Kdyby tady teď vaše dcerka byla s námi, co by dělala?

Kdybych ji sem posadil a nevšímal si jí, tak do třiceti vteřin odejde. Tamhle pán má něco dobrýho, tak mu to vypije, nebude chápat, že na silnici jezdí auta, takže klidně půjde tím směrem… Ale kdybych jí koupil pití nebo zmrzlinu, trošku jí s tím pomáhal, bránil jí odcházet, tak by třeba patnáct minut vydržela. Pokud by tedy byla v dobré náladě…

A kdyby nebyla?

Ve chvílích vnitřní nepohody se sebepoškozuje. Během dne je několik – v těch nejsvětlejších dnech třeba dvě – chvil, kdy se začne mlátit nebo kousat. Dneska už naštěstí nejde do úplné psychické dekompenzace, takže se ta situace dá nějak komunikačně vybrat. Nemluví, takže znakujeme, trvá třeba deset, dvacet minut, než se toho dobereme – chceš najíst, napít, potřebuješ něco? Ve veřejném prostoru je to nepříjemné, lidi koukají, ona někdy hodně řve…

Premiéra filmu Děti úplňku

Dnes se v Bio Oko uskuteční jediná kinopremiéra dlouho očekávaného filmu Děti úplňku.

Včera byla o filmu reportáž na ČT v pořadu 168 hodin. Třešňákovi s režisérkou Veronikou Stehlíkovou jsou napjatí, jak se film bude líbit a hlavně, jakou službu udělá pro lidi s autismem. Všichni očekáváme, že se situace chráněných bydlení pro dospělé autisty už začne řešit.

2.5. film uvidíte na ČT2 nebo pak bude ke stažení on-line.

Aktuality k Dětem úplňku můžete sledovat naFB Naděje pro Děti úplňku

Na setkání přátel Nadačního fondu AutTalk jsme měli možnost vidět více ukázek z Dětí úplňku a popovídat si s Třešňákovými. Po ukázkách nikdo nebyl chvíli schopen slova, všemi otřásly silné emoce.

Děti úplňku: Dorotka, Adéla, Míša, Marcela 1
Zleva: Jan Sokol, Petr Třešňák, Petra Třešňáková a Kateřina Sokolová.

foto: první z archivu rodiny Petra Třešňáka, druhá Dagmar E. Holá

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

Přihlášení