Emma Watson kráska s ADHD

Emma Watson kráska s ADHD

Jen málokdo z nás dnes nezná Emmu Watson. Děvčátko, které si nás získalo postavou Hermiony z Harryho Pottera. Později si zahrála rovněž v jiných, ne tak ikonických filmech. The Bling-Ring (česky Jako VIPky), Ballet Shoes (Baletní střevíčky), The Perks of Being a Wallflower (Charlieho malá tajemství), Colonia (Kolonie)… O Emmě také víme, že aktivně bojuje za práva žen, je to lektorka jógy a milovnice knih. V bulvárních časopisech a na internetu narazíte také na banální informace z jejího života jako například, co měla kdy oblečené, s kým právě „randí“ nebo jakou značku kávy má nejradši…

Má Emma Watson ADHD?

Před několika roky se o Emmě začalo také psát, že právě v době natáčení prvních dílů Harryho Pottera se léčila a bojovala s ADHD. Každý z nás se snaží si uchránit své soukromí ještě o to víc, když ví, že určitá skupina lidí (celkem velká) se o něm snaží dozvědět co nejvíc. Být známou osobností a vzorem pro další generace je nelehká práce a na plný úvazek. To, že je Emma jednou ze známých osobností s ADHD, z ní dělá o to inspirativnějšího člověka pro malá děvčátka i mladé slečny, ale pokud pravdivost této diagnózy nepotvrdí sama údajná nositelka, můžeme se jen dohadovat.

Dnes je z Emmy uznávaná herečka, jejíž aktuální počin právě běží v kinech, a to Beauty and the Beast (Kráska a Zvíře) – muzikál natočený podle předlohy animované Disney pohádky z roku 1991. „Kdykoliv zaslechnu hudbu z Krásky a Zvířete, vybaví se mi ten dětský pocit, že všechno dobře dopadne a že na světě existuje naděje, a cítím, že je všechno tak, jak má být,“ popisuje Emma Watson. Ze všech ženských postav ve filmech společnosti Disney ji vždy nejvíce přitahovala právě Kráska, se kterou se také nejvíce ztotožňovala. „Film Kráska a Zvíře zbožňuji už od svých čtyř let,“ vypráví a hned sděluje dál: „Krásku si pamatuji jako odvážnou mladou ženu, která říkala to, co si myslí, toužila po velkých věcech, byla ohromně nezávislá a toužila poznávat svět. A Zvířeti se ve všech ohledech vyrovnala, co se týče jejich vzájemného vztahu, jejich dynamika mi připadala úžasná a zajímavá a v žádné pohádce jsem předtím nic takového neviděla.“ Emma Watson byla do role Krásky, vesničanky toužící po dobrodružství, první z obsazených postav.

Emma Watson kráska s ADHD 2

Muzikál Kráska a Zvíře

Musím se přiznat, že původní animák jsem nikdy neviděla. Možná o to víc jsem se na promítaní filmu těšila a fascinovala mě podobnost s animovanou předlohou, která byla vyzdvihovaná v trailerech, rozhovorech s herci a na internetu vůbec. Zklamaná jsem určitě nebyla. V jednom z rozhovorů Emma Watson popisuje Krásku a Zvíře jako příběh, který není jen jedním příběhem či filmem. Kráska a Zvíře je v první řadě muzikál, protože každou scénou, každým výstupem postav dostáváte z filmu pocit, že se stává hudebnějším a hudebnějším. V druhé řadě jde o pohádku, protože představuje dobro a představuje zlo v jejich jednoduchosti (Belle je jednoduše dokonalá – laskavá, čistá, nevinná, navíc vzdělaná a uvědomělá; Gaston je egoistický, narcistický, chamtivý, zákeřný a lhář) a především také proto, že má šťastný konec. A potom je to rovněž akční film (scéna s vlky nebo konec filmu, kdy se vesničané rozhodnou zabít Zvíře) a samozřejmě je to romantický film, protože láska je ta nejdůležitější hodnota a jedině ona může všecko a všechny zachránit.

Hudbu k filmu složil Alan Menken, který získal dva Oscary

Hned na začátku filmu jsou nám představeny hlavní postavy a i to, jakým životem žijí. Dokážeme posoudit, kdo je spokojený, kdo nespokojený a kdo touží po něčem víc (Belle). Když jde o muzikál, hudební složka je tu velmi důležitá a doprovází nás celým dějem. Je tedy podstatné, aby byly písně chytlavé a přitom diváka neobtěžovaly, což myslím tento film zvládá obstojně. Přiznávám, osobně muzikály nemám v oblibě, ale i takový antimuzikálový typ jako jsem já, dokázal film Kráska a Zvíře očarovat, překvapit či umožnit ztotožnění.

Někteří z nás si možná řeknou, že to, co už je jednou animované, má zůstat animované, když navíc nepřináší ani nijaké ozvláštnění, no už jen z vlastního hlediska ženy mohu s jistotou povědět, že skuteční herci přidávají filmu na autenticitě, takže sžití se s ním a snění je o něco jednodušší. Vždyť kdo by před dvaceti roky řekl, že ty nádherné žluté šaty, které má Belle oblečená po dobu taneční scény, by mohly reálně existovat a být někým nošené? (Vnímám tu závist, milé dámy, a soucítím s vámi.)

Žluté šaty pre Emmu Watson

Jacqueline Durran navrhla vše od kostýmů pro všechny vesničany až po komplikované plesové šaty, které na sobě má celkem 35 mladých dívek na princově plesu, ale jejím největším úkolem bylo vytvoření šatů, které na sobě má Kráska, když tančí se zvířetem v zámeckém tanečním sálu. Protože jsou pro ni v této scéně naprosto neodmyslitelné žluté šaty, byl proces jejich vzniku náročný a zahrnoval množství diskusí o tom, jak by měly šaty vypadat, jakou by měly mít přesnou barvu a jaký materiál by na ně měl být použit. „Snažili jsme se je pojmout částečně po svém, dodat jim zajímavější vzory a vytvořit kostým, který bude působit jako živý,“ říká Durran. Nakonec byly šaty vytvořeny z mnoha vrstev jemné saténové organzy nabarvené nažluto (celkem 55 metrů), měly přibližně kruhový tvar a vyžádaly si použití celkem 900 metrů nití. Vrchní dvě vrstvy byly potištěny vzorem se zlatými lístky, který ladí s rokokovou podlahou tanečního sálu, a vyzdobeny celkem 2160 křišťály Swarovski. V rámci příběhu zlatem šaty vyzdobila šatní skříň Garderobe a použije pro něj zlato ze stropu v ložnici. Šaty, jejichž vytvoření si vyžádalo 12 tisíc hodin a byly vyrobeny v několika kopiích, neobsahují korzet ani výztuhy, aby se v nich mohla Emma Watson lépe pohybovat, protože tato Kráska je aktivnější než Kráska z animovaného filmu.  „Rozhodně šlo o zajímavou výzvu,“ říká Watson. „Ty šaty jsou samy o sobě ohromně ikonické, protože jsou součástí oné romantické scény. Prošly si během vzniku velkým množstvím proměn, ale nakonec jsme se rozhodli, že nejdůležitější je, aby vypadaly ladně při tanci. Chtěli jsme, aby vyvolávaly dojem, že se vznášejí, že by mohly létat.“ A Durran její slova podtrhuje: Nechtěli jsme, aby šlo o jemnou princeznu, ale o aktivní ženskou hrdinku, takže modré šaty se zástěrou, které na sobě má na začátku filmu, byly navrženy s kapsami, do kterých by si mohla dát knihy, a nosit s nimi měla spodky a živůtek.“

Emma Watson kráska s ADHD 1

Jediné, co bych filmu vytkla, je fakt, že i když se snaží jakkoliv podpořit vzdělání a důležitost znalostí či sebedůvěru mladých žen, verše Gastonova společníka LeFou během „hospodské písně“ byly trochu přehnané.

Kráska a Zvíře je film určený celé rodině, který nezklame, pobaví, jeho písně nějaký ten pátek zůstanou v dětských myslích, a ty děti si je budou pozpěvovat do omrzení, a my starší na druhou stranu pochopíme, že filmové umělecké efekty nepatří pouze Marvelu a akčním hrdinům a také to, že Emma Watson přeci jen nezůstane navždy Hermionou Grangerovou.

________________________

text Z. Fecskeová / foto distributor filmu FALCON

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

Jedna odpověď

Přihlášení