Tábor PAS z.s. pro děti s autismem

Fotoreportáž z táborů spolku PAS pro děti s autismem

Nezisková organizace Poruchy autistického spektra (PAS z.s.) uspořádala letos již poosmé letní tábor pro děti s různým typem postižení a autismem a již pošestnácté psychorelaxační pobyt pro celé rodiny s autistickými dětmi.

V Nekoři v penzionu Lorien strávilo dva týdny 16 dětí s autismem, mentálním, tělesným, kombinovaným postižením, ADHD, Aspergerovým syndromem spolu s 10 asistenty dobrovolníky a zdravotníkem. „Byli jsme na výletě v Žamberku v Muzeu starých stojů a technologií, na rozhledně Rozárka, na zámku a v muzeu řemesel v Letohradu. Prošli jsme si medvědí stezku v Jablonném nad Orlicí. Část táborníků se vydala autem na Zemskou bránu a Suchý vrch,“ vyjmenovává výlety energická Zuzana Poláková, která PAS z.s. vede od jeho založení v roce 2010.

Děti si také užily jízdu vlakem Pastvináčkem kolem Pastvinské přehrady, zažily muzikohraní s Růženou Gally Jadrnou a canisterapie s Kateřinou Tothovou a psími kamarádkami Špagetkou a Dixí.

Tábor PAS z.s. pro děti s autismem 1
Canisterapie s Kateřinou Tothovou a psími kamarádkami Špagetkou a Dixí.

Nechybělo opékání buřtů, karneval, sportovní odpoledne a hledání pokladu, chození do lesa na houby a maliny. Během tábora přijelo na návštěvu pět rodin s dětmi s postižením, některé zůstaly i na několik dní a účastnily se programu. „Děkujeme CZECHOSLOVAK GROUP a panu Petru Novákovi za finanční podporu naší akce. Díky nim si mohly děti zaexperimentovat s hudebními nástroji a mohly pracovat se psy. Asistentům – dobrovolníkům jsme mohli dát drobnou finanční odměnu. Děkujeme jim, že svůj volný čas věnovali péči o děti s postižením a umožnili rodičům odpočívat od náročné péče. Všichni se už těšíme na příští rok,“ uzavírá Zuzana Poláková, která za svou práci získala v dubnu 2017 Čestné uznání při udělování cen APLAUS (NAUTIS).

Tábor PAS z.s. pro děti s autismem 3
Foto: Miroslav Kutík

Psychorelaxační pobyt pro rodiny s autistickými dětmi
Zuzana Poláková, která s autistickými dětmi pracuje už od roku 2002, ještě pořádá dvakrát do roka psychorelaxační pobyt pro celé rodiny. „Je potřeba pomáhat i rodičům autistických dětí. Na pobytu mají možnost individuálních konzultací s psychoterapeutem Přemyslem Mikolášem a také má pro ně připravené dva workshopy. Často to rodiče hodnotí, že si konečně mohou dovolit být sví, mluvit o věcech, kterým běžné okolí nerozumí, už to je pro ně samo o sobě podpůrné,“ odpovídá Zuzana Poláková na otázku, co je přínosem těchto pobytů. „Navíc jejich děti má na starosti asistent. Snažíme se o to, aby na jedno dítě byl jeden asistent, aby si rodiče odpočinuli od věčného „bytí ve střehu“.”

15.-17.9. 2017 proběhl psychorelaxační pobyt v Nekoři. Zúčastnilo se ho 9 rodin s dětmi s autismem, mentálním, tělesným, kombinovaným postižním, ADHD, poruchami učení, chování, Aspergerovým syndromem. „V době rodičovských skupin pod vedením psychologa děti spolu s asistenty tvořily nebo si hrály v herně. Některé se vydaly podívat na nedaleké závody hasičů,“ usmívá se při vyprávění Zuzana Poláková. Páteční večer dětem zpříjemnila muzikohraním s možností vyzkoušet si různé netradiční hudební nástroje Růžena Gally Jadrná.

Tábor PAS z.s. pro děti s autismem 2
Růžena Gally Jadrná zpříjemnila pobyt muzikohraním s možností vyzkoušet si různé netradiční hudební nástroje.

Nedělní dopoledne si děti užily canisterapii. Spolu s Kateřinou Tothovou se naučily je krmit, česat, vést na vodítku a hrát si s nimi. Ve volném čase se rodiny vydaly prozkoumat okolí a navštívily místní dětské hřiště. Některé se vydaly na výlet autem do Letohradu – na zámek či do muzea a za papoušky a klokanem. „V neděli před odjezdem mám radost, že mohu účastníkům předat diplomy za účast a zvládání pobytu a placku s nápisem o autismu pro rodiče, děti či asistenty. Všechny mile překvapilo pěvecké vystoupení Báry Brodníčkové, dívky s Aspergerovým sydromem, která zazpívala několik písní,“ vypráví nadšeně Zuzana Poláková. (Na pár vystoupení Báry Brodníčkové se můžete podívat na Youtube kanálu ATYP magazínu.)

Tábor PAS z.s. pro děti s autismem 4
Foto Miroslav Kutík, vlevo ředitelka PAS, z.s. Zuzana Poláková

„Děkuji asistentům dobrovolníkům za to, že ve volném čase pomohli pečovat o děti s postižením. Rodiče si díky nim mohli odpočinout, sdílet zkušenosti a získat nové nápady, jak rozvíjet své děti. Děkujeme za podporu projektu zaměstnancům, kteří hlasovali pro náš projekt v Pomáháme s Providentem,“ zakončuje rozhovor Zuzana Poláková, protože její 8letý syn Lukáš už vyžaduje maminku chvíli pro sebe.

Tábor PAS z.s. pro děti s autismem 5
Na pobytech jsou i sourozenci autistů. Lukáš (vpravo) je syn Zuzany Polákové. “Na prvním táboře byl se mnou už v šestém měsíci. Myslím si, že je fajn, že děti s handicapy vidí odmalička. On jejich handicapy vůbec nevnímá jako něco jiného nebo dokonce divného. Účastní se většiny mých akcí a pobytů,” říká Zuzana Poláková. 

Můžete si přečíst také reportáže z psychorelaxačního pobytu v květnu 2017 „Asistentem na pobytu s autistickými a ADHD dětmi“ a a v září 2017 „Kde je vaše sebeúcta, když tvrdíte, že neumíme vychovat své děti?“. Rovněž velký rozhovor se speciální pedagožkou Polákovou „Zuzana Poláková namodro“.

Fotoreportáž z táborů spolku PAS pro děti s autismem
Některé z asistentek na psychorelaxačním pobytu.

Pokud máte zájem o pobyty nebo tábor, sledujete info o činnosti PAS z.s. na Facebooku nebo můžete kontaktovat Mgr. Zuzanu Polákovou, DiS. zuzka.zuzu@seznam.cz, 777882337, (FB Poruchy autistického spektra, FB Občanské sdružení Poruchy autistického spektra).
BOX: PAS, z.s. sídlí v Ústí nad Orlicí – pořádá tábory, psychorelaxační pobyty pro rodiny s dětmi, výlety, osvětové akce, setkání rodin s postižením, poradenství…

_______________

text Dagmar Edith Holá a Zuzana Poláková / foto Miroslav Kutík, Dagmar E. Holá

Fotoreportáž z táborů spolku PAS pro děti s autismem 1
Vpravo Honza z DAKO CZ, který na táboře pomáhal jako dobrovolník.
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Jedna odpověď

Komentáře jsou uzavřené.

Přihlášení