Tábor PAS z.s. pro děti s autismem

Fotoreportáž z táborů spolku PAS pro děti s autismem

Nezisková organizace Poruchy autistického spektra (PAS z.s.) uspořádala letos již poosmé letní tábor pro děti s různým typem postižení a autismem a již pošestnácté psychorelaxační pobyt pro celé rodiny s autistickými dětmi.

V Nekoři v penzionu Lorien strávilo dva týdny 16 dětí s autismem, mentálním, tělesným, kombinovaným postižením, ADHD, Aspergerovým syndromem spolu s 10 asistenty dobrovolníky a zdravotníkem. „Byli jsme na výletě v Žamberku v Muzeu starých stojů a technologií, na rozhledně Rozárka, na zámku a v muzeu řemesel v Letohradu. Prošli jsme si medvědí stezku v Jablonném nad Orlicí. Část táborníků se vydala autem na Zemskou bránu a Suchý vrch,“ vyjmenovává výlety energická Zuzana Poláková, která PAS z.s. vede od jeho založení v roce 2010.

Děti si také užily jízdu vlakem Pastvináčkem kolem Pastvinské přehrady, zažily muzikohraní s Růženou Gally Jadrnou a canisterapie s Kateřinou Tothovou a psími kamarádkami Špagetkou a Dixí.

Tábor PAS z.s. pro děti s autismem 1
Canisterapie s Kateřinou Tothovou a psími kamarádkami Špagetkou a Dixí.

Nechybělo opékání buřtů, karneval, sportovní odpoledne a hledání pokladu, chození do lesa na houby a maliny. Během tábora přijelo na návštěvu pět rodin s dětmi s postižením, některé zůstaly i na několik dní a účastnily se programu. „Děkujeme CZECHOSLOVAK GROUP a panu Petru Novákovi za finanční podporu naší akce. Díky nim si mohly děti zaexperimentovat s hudebními nástroji a mohly pracovat se psy. Asistentům – dobrovolníkům jsme mohli dát drobnou finanční odměnu. Děkujeme jim, že svůj volný čas věnovali péči o děti s postižením a umožnili rodičům odpočívat od náročné péče. Všichni se už těšíme na příští rok,“ uzavírá Zuzana Poláková, která za svou práci získala v dubnu 2017 Čestné uznání při udělování cen APLAUS (NAUTIS).

Tábor PAS z.s. pro děti s autismem 3
Foto: Miroslav Kutík

Psychorelaxační pobyt pro rodiny s autistickými dětmi
Zuzana Poláková, která s autistickými dětmi pracuje už od roku 2002, ještě pořádá dvakrát do roka psychorelaxační pobyt pro celé rodiny. „Je potřeba pomáhat i rodičům autistických dětí. Na pobytu mají možnost individuálních konzultací s psychoterapeutem Přemyslem Mikolášem a také má pro ně připravené dva workshopy. Často to rodiče hodnotí, že si konečně mohou dovolit být sví, mluvit o věcech, kterým běžné okolí nerozumí, už to je pro ně samo o sobě podpůrné,“ odpovídá Zuzana Poláková na otázku, co je přínosem těchto pobytů. „Navíc jejich děti má na starosti asistent. Snažíme se o to, aby na jedno dítě byl jeden asistent, aby si rodiče odpočinuli od věčného „bytí ve střehu“.“

15.-17.9. 2017 proběhl psychorelaxační pobyt v Nekoři. Zúčastnilo se ho 9 rodin s dětmi s autismem, mentálním, tělesným, kombinovaným postižním, ADHD, poruchami učení, chování, Aspergerovým syndromem. „V době rodičovských skupin pod vedením psychologa děti spolu s asistenty tvořily nebo si hrály v herně. Některé se vydaly podívat na nedaleké závody hasičů,“ usmívá se při vyprávění Zuzana Poláková. Páteční večer dětem zpříjemnila muzikohraním s možností vyzkoušet si různé netradiční hudební nástroje Růžena Gally Jadrná.

Tábor PAS z.s. pro děti s autismem 2
Růžena Gally Jadrná zpříjemnila pobyt muzikohraním s možností vyzkoušet si různé netradiční hudební nástroje.

Nedělní dopoledne si děti užily canisterapii. Spolu s Kateřinou Tothovou se naučily je krmit, česat, vést na vodítku a hrát si s nimi. Ve volném čase se rodiny vydaly prozkoumat okolí a navštívily místní dětské hřiště. Některé se vydaly na výlet autem do Letohradu – na zámek či do muzea a za papoušky a klokanem. „V neděli před odjezdem mám radost, že mohu účastníkům předat diplomy za účast a zvládání pobytu a placku s nápisem o autismu pro rodiče, děti či asistenty. Všechny mile překvapilo pěvecké vystoupení Báry Brodníčkové, dívky s Aspergerovým sydromem, která zazpívala několik písní,“ vypráví nadšeně Zuzana Poláková. (Na pár vystoupení Báry Brodníčkové se můžete podívat na Youtube kanálu ATYP magazínu.)

Tábor PAS z.s. pro děti s autismem 4
Foto Miroslav Kutík, vlevo ředitelka PAS, z.s. Zuzana Poláková

„Děkuji asistentům dobrovolníkům za to, že ve volném čase pomohli pečovat o děti s postižením. Rodiče si díky nim mohli odpočinout, sdílet zkušenosti a získat nové nápady, jak rozvíjet své děti. Děkujeme za podporu projektu zaměstnancům, kteří hlasovali pro náš projekt v Pomáháme s Providentem,“ zakončuje rozhovor Zuzana Poláková, protože její 8letý syn Lukáš už vyžaduje maminku chvíli pro sebe.

Tábor PAS z.s. pro děti s autismem 5
Na pobytech jsou i sourozenci autistů. Lukáš (vpravo) je syn Zuzany Polákové. „Na prvním táboře byl se mnou už v šestém měsíci. Myslím si, že je fajn, že děti s handicapy vidí odmalička. On jejich handicapy vůbec nevnímá jako něco jiného nebo dokonce divného. Účastní se většiny mých akcí a pobytů,“ říká Zuzana Poláková. 

Můžete si přečíst také reportáže z psychorelaxačního pobytu v květnu 2017 „Asistentem na pobytu s autistickými a ADHD dětmi“ a a v září 2017 „Kde je vaše sebeúcta, když tvrdíte, že neumíme vychovat své děti?“. Rovněž velký rozhovor se speciální pedagožkou Polákovou „Zuzana Poláková namodro“.

Fotoreportáž z táborů spolku PAS pro děti s autismem
Některé z asistentek na psychorelaxačním pobytu.

Pokud máte zájem o pobyty nebo tábor, sledujete info o činnosti PAS z.s. na Facebooku nebo můžete kontaktovat Mgr. Zuzanu Polákovou, DiS. zuzka.zuzu@seznam.cz, 777882337, (FB Poruchy autistického spektra, FB Občanské sdružení Poruchy autistického spektra).
BOX: PAS, z.s. sídlí v Ústí nad Orlicí – pořádá tábory, psychorelaxační pobyty pro rodiny s dětmi, výlety, osvětové akce, setkání rodin s postižením, poradenství…

_______________

text Dagmar Edith Holá a Zuzana Poláková / foto Miroslav Kutík, Dagmar E. Holá

Fotoreportáž z táborů spolku PAS pro děti s autismem 1
Vpravo Honza z DAKO CZ, který na táboře pomáhal jako dobrovolník.
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

Přihlášení