Jdi básnit s Guerilla Poetring

Jděte básnit do ulic s Guerilla Poetring

Na Světový den poezie můžete verši platit v rámci akce Zaplať básní, jak jsme již informovali, ale také verše ukrývat v ulicích. O tom je projekt Guerilla Poetring umělkyně Blanky Fišerové. Takže ti, kteří nemají rádi kavárenský šum, byť zítra literárně tvořivý jako kdysi, tak mohou za svou múzou do ulic.

Kde vzít inspiraci a jak začít veršovat? 

Básnířka Blanka Fišerová se nechává ke svým veršům inspirovat okolím. Její projekt Guerilla Poetring (ukrývání básní v ulicích) vznikl v roce 2013 a na Světový den poezie 21. března chystá akci po celé ČR. Možnost básnění v ulicích totiž může vyzkoušet každý. Blanku Fišerovou můžete potkat během dne vylepovat básně v ulicích Brna. Jak chytnout múzu k veršům? Jak vůbec začít? Máte strach, že vás nic nenapadne? Vezměte si do tašky nebo batohu sbírku básní, notýsek a tužku. Sedněte si na lavičku a pár veršů si nalistujete a přečtěte. Někdy stačí jeden verš a nakopne vás k vlastnímu vnitřnímu poetickému rozletu. Nemáte doma žádnou knížku básní, ani sbírku Zlodějky lžiček od Blanky Fišerové? Pak nahlédněte v mobilu na on-line ukázky jejích veršů z knihy Zlodějky lžiček

Sbírka básní se hodí i do kavárny

Možná vám bude stačit právě to, že konečně člověk jen sedne na lavičku nebo do té kavárny, dá si kávu nebo čaj a prostě spočine v přítomnosti. Ale určitě se i do kafetérie hodí mít v kapse sbírku básní, kdyby náhodou múza létala jen k hostům okolo vás, abyste se při sestavování veršů moc nezapotili. Ale třeba vůbec netušíte, co ve vás nebo vašem dítku dřímá a budete odcházet s nafoceným hymnem na radost, lásku, jinakost nebo jen tak hravou hříčkou o nějakém zvířátku. Originál platidlo zůstává barmanovi. Kavárny i pořadatel Julius Meinl nejlepší poezii dávají na Facebook a letos budou básně pomáhat potřebným. Zaplať básní se v ČR koná již popáté a zapojilo se do ní přes dvacet kaváren.

Letošní ročník Zaplať básní je věnovaný jinakosti

Letošní ročník Zaplať básní je věnovaný jinakosti, Proto jsme vyzvali malé i velké poety s autismem a ADHD k zaslání básní. Někteří s námi jdou do pražské Café Louvre.

Následující básně už nám poslali lidé s autismem, kteří se nemohou akce Zaplať básní zúčastnit, ale možná jejich básničku potkáte guerillově někde vylepenou. Doufám, že je nafotíte nám i pro projekt Guerilla Poetring i s místem, kde se nachází: v MHD, na domech, lavičkách, mostech,… prostě v ulicích. Smyslem Guerilla Poetring je totiž tvůrčím způsobem poezii v ulicích umístit, místa s básněmi vyfotit a v den akce publikovat na stránce projektu, aby je další guerilloví nadšenci mohli cíleně hledat.

Jděte básnit do ulic s Guerilla Poetring

JAK FUNGUJE guerillové básnění?
1. ve vyhlášený den napiš báseň
2. přidej odkaz na guerilla poetring
3. báseň vylep/ukryj/zavěs/přišij/upleť ve veřejném prostoru
4. místo vyfoť
5. fotku postni s popisem místa na FB Guerilla Poetring
6. případně sdílej dál, pozvi přátele, spoj se s guerilláky z Tvého města…

text Dagmar Edith Holá / foto Pixabay.com / foto Báry Brodníčkové Dana Kriso

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

Přihlášení