Tipy a rady pro nácvik samostatného cestování hromadnou dopravou pro lidi s autismem

Tipy a rady pro nácvik samostatného cestování hromadnou dopravou pro lidi s autismem

Nácvik cestování je proces učení, jak se dostat z jednoho místa na druhé bez cizí pomoci. Pro lidi s autismem je nácvik cestování kriticky důležitý: je klíčem k nezávislému žití. Avšak v závislosti na místě bydliště a dostupnosti speciálních služeb a zdrojů informací vaše dítě s autismem může dospívat a stát se dospělým, aniž by mělo představu o tom, jak používat či vůbec získat přístup k dopravě mimo jeho bydliště, protože služby pro nácvik cestování pro lidi s PAS u vás nejsou. V mnoha případech jsou to právě rodiče, kteří mají lví podíl na nácviku cestování v okamžiku, kdy je dítě dostatečně zralé, aby si mohlo samo dojet/dojít na denní program či komunitní aktivity, něco si nakoupit, dopravit se do školy nebo aby se v dospělosti umělo dostat do práce. V tomto článku získáte odpovědi na otázky, kdo a jak by měl cvičit cestování, a tipy a zdroje informací pro specifické druhy cestování.

Kdo by měl pomáhat s nácvikem cestování

Ne všichni dospělí autisté mohou cestovat samostatně. Pro ty, kteří jsou schopni chůze, používání hromadné dopravy či dokonce mohou řídit (pozn. red. V ČR dosud není dořešen zákon k oficiální možnosti mít řidičský průkaz a řídit vozidlo), může nácvik cestování vést k posílení sebevědomí, flexibility a samostatnosti. Aby bylo vaše dítě schopné samostatně cestovat jakýmkoliv způsobem, musí – minimálně – splňovat tyto podmínky:
  • Schopnost komunikovat svá přání a potřeby.
  • Schopnost zvládnout své emoce při vypjatých situacích.
  • Schopnost řídit se pravidly a zákazy.
  • Schopnost odpovědět na nečekané otázky cizích lidí.
  • Schopnost požádat o pomoc pomocí telefonu či pomocí interakce s cizími lidmi.
  • Schopnost zvládnout hluk, pachy a jiné senzorické zážitky, které jsou součástí daného prostředí.
  • Samozřejmě, vaše dítě bude muset také zvládat situace jako je dojít na čas odjezdu dopravního prostředku, porozumění jízdnímu řádu či kupování jízdenek. Tyto úkoly ovšem mohou být efektivně zvládnuty pomocí aplikací, budíků a dalších nástrojů.
  • Včas mu zařiďte Průkaz osoby s PAS a poučte ho, v čem mu pomůže.
A nezapomeňte:-) Nejlepší je to zkusit, když má dítě zájem dojet pro něco, co potřebuje, co ho baví, co je jeho specifickým zájem:-)
Tipy a rady pro nácvik samostatného cestování hromadnou dopravou pro lidi s autismem 1

Obecné tipy na nácvik cestování

Různé druhy cestování předkládají různé výzvy a příležitosti. Možná tím nejméně složitým způsobem je chození pěšky v blízkých lokalitách. Avšak některé výzvy a tipy fungují na všechny způsoby cestování. Toto jsou obecné tipy, které jsou dobrým odrazovým můstkem:
Pokračování článku je pouze pro předplatitele s placeným přístupem.
Chcete-li pokračovat ve čtení, vyberte si jednu z variant předplatného zde.
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

Přihlášení