Poznáte, kdo není autista? 1

Poznáte, kdo je autista?

Slyšeli jste už věty typu, to nemůže být autista, vždyť je to takový hezký hošíček. Nebo mnoho dospělých na autistickém spektru, když přišli k psychiatrovi nebo klinické psycholožce, a chtěli po nich diagnostiku na PAS či přímo už rovnou na Aspergerův syndrom uslyšeli větu: vy nemůžete být autistka, když máte vysokou školu. O mnohých mýtech, na jejichž základě se u nás ordinuje a objevují se u pedagogů a samozřejmě u širší veřejnosti, jsme psali na Silvestra článek Perličky z ordinací.

Už dlouho jsem nenapsala editorial, tak jsem si řekla, že dnes je k tomu správný čas, protože v diktafonu mám mraky rozhovorů, na které se těšíte, protože o nich víte z Facebooku, ale bude potřeba hodně hodin na jejich přepsání a poté úpravu do čtivé podoby. V pondělí jsem měla domluvený rozhovor se dvěma muži s Aspergerovým syndromem. Nakonec z toho v kavárně Coffee Friends House vznikl neohlášený sraz „aspíků“. Nemohla jsem zvolit jinou kavárnu než tu, která má v podtitulu netypická kavárna.

Je autismus na první pohled vidět, nebo není? Poznáte, kdo je autista?

Poznáte, kdo není autista?
Čtyři lidé na fotografii píší pro ATYP magazín. Foto Dana Kriso

Podotýkám, že mnoho z těchto lidí na snímku má vysokou školu. Rozhodně udělat s lidmi, kteří jsou Aspergeři odlehčený rozhovor prostě nejde. Přemýšlí, filozofují, hledají pravdu, mají mnoho otázek…Na druhou stranu už dlouho jsem se tak nezasmála jako mezi nimi. Jejich slova prostě sedí a jejich humor je mi blízký.

Pokud chcete, aby v ATYP magazínu vycházely kvalitní články, abychom vám mohli přinášet reportáže nejen z Prahy, aby mohli dostávat honoráře ti, kteří pro vás ATYP připravují ( z nichž tři lidé jsou s Aspergerovým syndromem), abychom mohli platit poradenství asistentky pedagoga a psychoterapeutů, budeme rádi za každou částku, kterou zašlete na účet Nadačního fondu ATYP, který vznikl mimo jiné na podporu ATYP magazínu – prvního časopisu o autismu a ADHD u nás. Děkujeme.

Náš účet Raiffeisen Bank 9756596001/5500

Podpořte nás

text Dagmar Edith Holá / foto Dana Kriso

Manželé Chuecos: Autisté pomáhají nám, ne my jim 9

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

Přihlášení