Psycholog Táborský radí, jak si udělat "Mindful Vánoce"

Psycholog Táborský radí, jak si udělat „Mindful Vánoce“

Vánoce 2020 jsou jiné. Nejsou jiné jako každé jiné Vánoce, kdy pod stromečkem rozbalíme jiné dárky, ale protože do vánoční atmosféry vstupujeme s pachutí dní předcházejících a dost možná s pachutí dní nadcházejících. Jaké budou Vánoce 2021 těžko soudit, ale jasné je, že budou jiné, protože buď se jinakost Vánoc přiblíží do předkoronavirového období, anebo budeme na koronavirové Vánoce více připraveni a atmosféra tak snad doufejme nebude nasáklá odérem nejistoty. Úzkostí a depresí přibylo. Jak nám může pomoci mindfulness se zvládáním vánočních dní?

Jak si odpočinout a uzemnit se během svátečního období?

Během vánočních svátků se snadno může stát, že naše obvyklé rutiny a pravidelnosti vykolejí. Jinými slovy i přesto, že se můžeme věnovat zvykům a rutinám spjatými s Vánoci, tak vystupujeme z rutin a zvyků celoročních. Můžeme se tak cítit neklidně a nijak zvlášť vesele! Pečovat o sebe bychom neměli přestat jen proto, že je tady sváteční čas. Věnovat čas sobě bychom měli i nyní, i když to bude třeba v menší míře než obvykle. Zde je pár nápadů, jak se ze sváteční sezóny překulit do nového roku, a přitom si ušetřit možné odřeniny.
  1. Všímejte si chutí a vůní

Vánoce jsou spjaté s jídlem, svíčkami, vůněmi, zimou, co skýtá velký prostor pro zpřítomňování se, dostávání se do “tady a teď” pomocí smyslů. S tolika výtečnými pochutinami všude kolem nás se během vánočního období může snadno stát, že přestaneme věnovat pozornost tomu, co vkládáme do úst. Všímavost k jídlu nám pomůže zpomalit, ocenit a užít si to, co jíme. Koneckonců v této roční době není třeba spěchat. Všímejte si také svého těla. Přestaňte jíst, když se cítíte plní. Jezte, když máte pocit hladu, ne proto, že musíte nebo že je jídlo všude na stole. Při jídle se zaměřte na vůni, chuť, strukturu, složení. Nenechte se vyrušovat zvuky pozadí - vypněte televizi a užívejte si právě požívané jídlo.
Psycholog Táborský radí, jak si udělat "Mindful Vánoce" 2
Kočky jsou na prvním místě v oblíbených zířatech u lidí s autismem. Buďte vědomí a všímaví jako kočky. Používejte všechny smysly jako ony.
Pokračování článku je pouze pro předplatitele s placeným přístupem.
Chcete-li pokračovat ve čtení, vyberte si jednu z variant předplatného zde.
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

Přihlášení