Slovenští autisté na Kampě

Slovenští autisté na Kampě

5. března se v Divadle Kampa sešli lidé s diagnózou autistického spektra, jejich rodinní příslušníci, přátelé, příznivci Jaroslava Duška a ostatní, aby „v míru“ opět debatovali o věcech nejen veselých, ale také vážných, které život s touto odlišností přináší.

Laskaví a empatičtí průvodci večera Jaroslav Dušek a Michal Roškaňuk nejprve pogratulovali mezi diváky přítomnému režisérovi Miroslavu Jankovi, jehož Normální autistický film byl den předtím oceněn Českým lvem a stal se dokumentem roku. Za ATYP magazín rovněž gratulujeme.

Michal Roškaňuk připomněl, že Řád čestného Aspergera předal na Mezinárodní den Aspergerova syndromu 18. 2. Polly Samuel/Donně Williams, kterou chtěl pozvat, ale bohužel této ženě objevili rakovinu v terminálním stadiu. Přesto dál tvoří a můžete jí být nablízku prostřednictvím jejího blogu. Návštěvníci ji nejméně minutovým potleskem pozdravili na kameru z Divadla Kampa. Tentokrát na pódium divadla byla pozvána Bára Brodníčková s maminkou a později slovenští hosté: půvabná mladá žena Lucia Fabiánová a Branko Lacko, kterého někteří znáte také jako redaktora ATYP magazínu a z jeho Youtube kanálu AutisTV.

Cake na představení Přicházíme v míru
Přicházíme v míru 5.3.2017, zleva: Jaroslav Dušek, Lucia Fabiánová, Branko Lacko, Michal Roškaňuk, foto Dana Kriso

Křehce působící 14 letá Bára svým účinkováním i vyprávěním nelehkého životního příběhu dokázala, jak statečně umí s těžkostmi, které její život s Aspergerovým syndromem přináší, bojovat. Dnes už na to naštěstí není sama jako v dobách, kdy žila v kojeneckých ústavech a dětském domově. Velkou oporu teď má ve své náhradní rodině, hlavně náhradní mamince, která o Báru pečuje s moudrostí rodiče, který ví, že přílišný tlak a přehnané rodičovské ambice tyto děti neustojí. Jejich láskyplný vztah plný podpory byl znát především ve chvíli, kdy Bára znejistěla ohledně nástupu písně, kterou chtěla divákům zazpívat a maminka jí beze slov pouhým pohledem a pokynutím hlavy poskytla klid a jistotu, kterou u ní hledala. Ano, tyto děti možná dobře nechápou mimoslovní komunikaci, ale srdcem chápou vše velmi dobře.

Cake na představení Přicházíme v míru 2
Hudebně nadaná Bára Brodníčková v pořadu Přicházíme v míru 5.3.2017

Hovořilo se také o šikaně, kterou děti s autismem od svých vrstevníků ve škole často zažívají a o školních situacích, kdy jsou kvůli své sociální naivitě zapleteny do různých lumpáren a poté neprávem označeny za hlavní viníky. Bára ji zažila loni a učitelka a škola ji neřešily. Bylo znát, že se jí o tom nelehce mluví. Bára je letos v domácím vzdělávání, aby dozrála, jak sama tomu říká, a připravila se na nástup do nové školy. Bára také přečetla svých Deset pravidel, jak se chovat k aspíkům, které jsme publikovali v ATYP magazínu v prosinci 2016, a Jaroslav Dušek je nazval deklarací. Jedna divačka nabídla Báře, že o ní napíše knihu, ale ta s autistickou bezelstností a upřímností reagovala: „Děkuju, ale o mně už jedna je.“ Její náhradní maminka totiž píše pod pseudonymem Ludmila Janáková.

Cake na představení Přicházíme v míru 1
Zleva: Jaroslav Dušek, Hana Brodníčková/Ludmila Janáková, Bára Brodníčková, foto Dana Kriso

Dalšími hosty byli Lucia Fabiánová a Branko Lacko ze Slovenska. Z vyprávění Lucie, která procestovala pořádný kus světa a nějaký čas pobývala i v indickém ášramu, místy pořádně mrazilo. Mnozí z diváků jistě do té doby netušili, jakými těžkostmi procházejí velmi inteligentní lidé s diagnózou autistického spektra při hledání vlastní integrity. Díky vysoké inteligenci totiž chápou, že nemohou být přijatí většinovou společností takoví, jací skutečně jsou, a tak dříve, než vůbec stačí zjistit, kým jsou, naučí se používat obranné masky. Navázat potom spojení s vlastním „já“ pohřbeným pod nánosem tolika různých masek, navíc někdy s rozbitými introspekčními „navigačními systémy“ je velmi složité. Na rozdíl od většinové společnosti jim velmi záleží na opravdovosti, kterou Lucie nazývá cake (anglicky dortový korpus) a vadí jim přílišný důraz na povrchnost, Lucií označovanou za icing (anglicky tvrdá poleva na dortu).

Během večera zazněla Schubertova Ave Maria, Pie Jesu a další krásná hudba v podání vynikajícího klavíristy Denise Szalbota, kterého znáte z Normálního autistického filmu, za nádherného zpěvu Báry Brodníčkové. Diváci je odměnili obrovským potleskem, z toho dvakrát vestoje. Písně si můžete poslechnout na Youtube kanálu ATYP magazínu.

Cake na představení Přicházíme v míru 3
Bára Brodníčková a Denis Szalbot v pořadu Přicházíme v míru 5.3.2017

„To byl ale dnes pořádný cake a žádný zbytečný icing,“ trefně poznamenala kamarádka při odchodu z divadla. Dávám jí za pravdu.

 

text Markéta Velebová / foto Dana Kriso

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Jedna odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášení