Recenze celosvětové hry Zažij autismus 1

(Snad už) poslední recenze hry Zažij autismus

Možná si teď říkáte, proč jen ten Matěj píše recenzi na stejnou hru pořád dokola a dokola. To ho to tak baví? Věřte nevěřte, i mně už to ale leze krkem. Ostatně já na kolektivní hry nikdy moc nebyl… Jelikož se ale (snad) pomalu blíží finální vyhodnocení, bylo by dobré se podívat na to, jak si naše země vede.

Bohužel se ukázalo, že Češi si na autisty dokážou hrát pouze částečně. Abych byl fér, nepřekvapuje mě, že takové Japonsko nebo Jižní Korea jsou na tom o tolik lépe než my. Tyto národy nepoužívají v komunikaci tak často oční kontakt, a díky tomu byly na celou hru lépe připraveny než my Evropané, kteří oční kontakt milujeme natolik, že pouze bujný výstřih nás od něj dokáže odradit.

U očního kontaktu to ale bohužel nezůstalo. Zatímco hru na sociální izolaci Češi ještě brali, řada z nich dál chodila do práce a odmítala hru na nezaměstnanost. Jenomže bez uzavření podniků ztrácí „Zažij autismus“ smysl! Přinejmenším 50 % autistů je nezaměstnaných, takže s chozením do práce jsme zkrátka nemohli dopadnout dobře. Namísto toho byly uzavřeny školy. Jako by snad autisté nemohli chodit do normální školy! V případě škol by přitom pro pravý „autistický“ zážitek stačilo pouze rozjet pořádnou šikanu, aby neurotypické děti věděly, jak se mezi nimi autisté cítí. Jenomže do toho se nikomu nechtělo, a tak zůstaly chudáci děti celé měsíce bez šikany.

Místo toho se vláda rozhodla pro uzavření okresů. To ještě více snížilo sociální kontakty, a díky tomu se situace začala pomalu zlepšovat. Nepochybně zde dopomohl i fakt, že celý duben je jak známo měsícem porozumění autismu, a i my v ATYPu jsme dělali, co jsme jen mohli, abychom zvýšili povědomí o autismu a dopomohli tak k nějakému solidnímu výsledku. Nakonec jsme se rozhodli, že nejlepší bude uspořádat další konferenci. Ne že bychom snad trpěli nějakým nedostatkem konferencí, naše vláda dělá koneckonců jednu za druhou. Lidé jsou už ale z celé hry naprosto zmateni, a tak nám asi holt nezbývá než znovu a znovu vysvětlovat, o čem že to ten autismus doopravdy je.

_________________

text Matěj Kočár / kresba Dodo

Druhý díl hry Zažij autismus

První díl hry Zažij autismus

 

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

Přihlášení