V Lékořici vystavují děti s ADHD a PAS 1

V Lékořici vystavují děti s ADHD a PAS

Když my, rodiče, u svého dítěte objevíme talent, je to radost. Má-li navíc naše ratolest zájem svůj talent rozvíjet a zdokonalovat, pak se právem dmeme pýchou a jsme schopní udělat nemožné, abychom nadání našeho dítěte podpořili. Vždyť ten náš potomek, naše krev, něco umí, něco dokáže.

Nejinak tomu je pochopitelně i u dětí s „jinakostí“. I děti s ADHD, PAS a různými poruchami chování bývají často velmi nadané. Přesvědčit se o tom můžete, pokud ve dnech od 11. 4. 2017 do 30. 4. 2017 zavítáte do kavárny Lékořice, v areálu Thomayerovy nemocnice v Krči. Dvě učitelky ze ZŠ na Zlíchově v kavárně společně se svými žáky uspořádali pro své učitele, rodiče, spolužáky, přátele, kamarády, ale i širokou veřejnost výstavu svých výtvarných děl s názvem V lese.

Výstava V lese v kavárně Lékořice

Je odpoledne a v prostředí malebné kavárny Lékořice právě začíná vernisáž. Prostorem se nese vůně kávy a atmosféru podtrhuje příjemná klavírní hudba, o kterou se postaral Zdeněk Tománek. Na saxofon ho bravurně doprovází jedna ze dvou učitelek, které mají celou výstavu „na svědomí“. Pokud jste přišli pozdě, pak místo k sezení nenajdete. Kavárna praská ve švech, zájem o malé umělce je opravdu velký. „V loňském školním roce jsem byla v této kavárně na podobné akci školy mé dcery,“ odpovídá učitelka Pavlína Gangnusová na otázku, jak vznikl nápad uspořádat výstavu výtvarných děl žáků jejich školy. „Oslovilo mě to a říkala jsem si, že by bylo báječné využít vstřícnosti kavárny a něco podobného uspořádat i pro naše děti. Domluvily jsme se s kolegyní, s vedením školy, které nás velmi podpořilo, a následně s majiteli kavárny. Pak už následovaly měsíce práce našich dětí,“ vypráví Gangnusová. Jak došly k názvu V lese, vysvětluje druhá učitelka Marie Gebauerová: „Téma ‚zvířátka‘ je pro děti lákavé a zajímavé. Oproti exotickým zvířatům jsou v dnešní době lesní zvířata trošku opomíjená a tak jsme spojili výtvarný projev dětí s učebními osnovami. O lesních zvířatech se děti učí v hodinách Prvouky, prohlížely si obrázky, povídali jsme si o nich.“ Vystavené obrázky jsou vlastně koláže na velkých panelech. „Pro výstavu jsme měli k dispozici právě tyto panely. Zaplnit tak velkou plochu je pro jedno dítě náročné. Takhle dostaly navíc prostor všechny děti, i ty, které jsou méně výtvarně nadané. Přesto a vlastně i právě proto, vznikly krásné obrázky,“ upozorňuje Pavlína Gangnusová.


V Lékořici vystavují děti s ADHD a PAS 2

Děti potřebují zažít úspěch a zájem

ZŠ na Zlíchově je určená pro žáky s ADHD, PAS a se specifickými poruchami chování. Výtvarná činnost je pro tyto děti přínosná, funguje svým způsobem jako terapie. Podle Pavlíny Gangnusové jim tvorba nabízí možnost sebevyjádření a odpoutání se od jejich běžných starostí, třeba i od nepovedeného dne. „Děti se při výtvarné činnosti uklidní, přibrzdí své hyperaktivní tempo,“ vysvětluje dál. „Smysl výstavy byl především v tom, nechat naše děti okusit a zažít úspěch,“ doplňuje kolegyni učitelka Gebauerová. „Děti s psychiatrickými poruchami se v běžném životě setkávají spíše s nepochopením, odsouzením, kritikou. Při podobných akcích mají možnost vidět zájem nejen svých nejbližších, který je pro ně pochopitelně tím nejdůležitějším, ale i zájem naprosto cizích lidí jim jistě zvedne sebevědomí. Děti vidí, že jejich práce nekončí v koši, nebo v lepším případě někde v deskách ve skříni, ale že má smysl. Také jsme jim chtěly nabídnout možnost prožitku slavnostní chvíle a trošku i noblesy,“ s nadšením dodává Pavlína Gangnusová.

Vernisáž je úspěšná, zájem o výstavu je opravdu velký a reakce pozitivní. Proto je již teď jasné, že obě učitelky v budoucnu akci zopakují. „Nebude to ale hned, necháme si trošku odstup, aby podobné akce dětem nezevšedněly a neztratily TO kouzlo,“ uzavírá s úsměvem učitelka Gebauerová.

______________

text a foto Blanka Danešová (Autorka blogu Písmenkování)

Otevírací hodiny kavárny Lékořice. Stejnojmenný projekt vznikl nejen jako příjemné místo pro vychutnávání výtečné kávy, ale zároveň jako projekt podporovaného zaměstnávání zapsaného spolku Lékořice. V současné době je personál kavárny tvořen dvěma skupinami osob: profesionály a osobami, které jsou znevýhodněné na trhu práce.

V Lékořici vystavují děti s ADHD a PAS

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášení