Vánoce a advent na spektru autismu

Vánoce jsou bezpochyby nejkouzelnější částí roku. Všude krásná světýlka, voňavé cukroví, pocit pohody a sounáležitosti a nádherně znějící koledy. Na tento okamžik se chystáme od začátku prosince v období známém jako advent. Je to období plné nervů, shonu, očekávání, ale i překrásných chvil. Díky tomu je celý měsíc prosinec hned po letních prázdninách mým nejoblíbenějším časem v roce. Tento magický měsíc každý vnímá svým specifickým způsobem. Autismus ovlivňuje vnímání Vánoc svým vlastním způsobem. Některé věci jsou díky němu náročnější, ale i kouzelnější.

Rutina Vánoc 

Tak třeba rutina. Vánoce a advent jsou každý rok ve stejnou dobu, trvají stejný počet dní a jsou stálé, mají stejný termín. Doma děláme stejné cukroví, posloucháme stejné album koled od Čechomoru, chodíme na stejné adventní trhy a každý rok kupujeme stejné typy dárků. Nejčastěji jsou to knížky, oblečení a kosmetika. Pro mě je již klasikou, že dostanu nové věci ke cosplayi, tudíž hodně ušetřím. Po Štědrém dnu se chodíme do kostelů dívat na betlémy nebo se jdeme projít po vesnici. A na Silvestra se střídáme – některé ročníky jsme u táty a některé u mámy, protože jsou rozvedení. Na Vánocích se mi nejvíce líbí, že jsou předvídatelné, ale nikdy se z nich nestane nudná rutina, protože jsou jenom jeden měsíc v roce.

Senzitivita smyslů je u každého jiná

Zbožňuju vánoční světýlka. Je to pro mě takový druh vizuálního stimmingu – vždy mě naplní radostí a klidem. Obzvláště když je jich hodně a zdobí nějaké objekty, jako třeba stromy či budovy. Když jsem bývala malá, byla jsem jimi hodně fascinovaná a říkala jsem jim „tetýlka“. Nejvíce se mi líbí barevná světýlka – nejsou tak bijící do očí jako stříbrná či zlatá světýlka a jsou hodně uklidňující. Dost mi připomínají dětství. Nejkrásnější okamžik je, když kráčím po adventních trzích v Brně a všechno se nádherně třpytí a blýská. Proto doporučuji trhy navštěvovat spíše za tmy, jsou mnohem krásnější. Senzitivita smyslů je u každého na spektru jiná, proto pokud nevíte, jak to dotyčný má s vůněmi, světly, zvukem, ptejte se ho a respektujte to, že méně je lepší, aby nebyl přetížený smyslově. U malých dětí  nebo i nonverbálních dospělých na spektru autismu musíte postupně vysledovat, co může být spouštěč přetížení vedoucí ke stresovému chování.

Cukroví je další částí adventu a Vánoc, kterou zbožňuji. Můj oblíbený druh je ten, co je měkký a rozplývá se na jazyku – linecké cukroví, vanilkové rohlíčky. Některé cukroví, jako perníky, používáme jako ozdoby na stromeček. Sestra je obvykle ozdobí polevou. Je ale v pořádku, pokud některý člověk na spektru nechce ani na Vánoce jíst to, na co není zvyklý a chce jen své oblíbené jídlo.

O autistech se tvrdí, že nemají rádi překvapení. Já jsem výjimka – překvapení miluju. Ten pocit nadšení, když rozbaluju balicí papír, je k nezaplacení. Obzvláště pokud doufám, že dostanu něco, co jsem si opravdu přála. Nevím proč, ale prostě mám slovo překvapení spojené s pozitivními věcmi. V případě, že budete trávit Vánoce s člověkem na spektru, je v pořádku když chce dopředu vědět, co dostane, protože nemá rád překvapení a nové věci. Řekněte mu to. Také je v pořádku, pokud člověk na spektru se vás ptá, co chcete vy dostat za dárek. Neznamená to, že je líný vymýšlet dárek, ale chce, aby byl obdarovaný rád za to, co dostal. Nechce ho zklamat.

Co může stresovat

Není ale všechno zlato, co se třpytí (pro doslovné – některé věci nejsou ideální). Davy na vánočních trzích mi vůbec nevyhovují. Byla jsem první den na trzích v Brně a všude byli namačkaní lidé. Z trhů jsem byla nadšená, takže jsem si mluvila nahlas pro sebe, ale mám pocit, že jsem na sebe strhávala pozornost a působila jsem divně. Mrzí mě, že se tento projev bere pořád jako podivný, jelikož když mluvím nahlas, tak si nepovídám s duchem, ale třídím si myšlenky, které by jinak byly nedefinované a lítaly mi v mozku. Nervy také mívám z výběru dárků – jestli mi na ně vyjdou peníze, nebudou klišovité či ty samé jako minulý rok, jestli se trefím do vkusu daného člověka, obzvláště pokud mi nepošle odkaz na konkrétní dárek. Také může stresovat i přemíra pozitivního, nadšení a velké očekávání dárků zejména u menších dětí.
Ale všechny tyto nedostatky překonává pocit magie a harmonie, obzvláště na Štědrý den, kdy si lidé v naší vesnici po představení živého betléma přejí: „Šťastné a veselé!“

Více jsme psali o tom, co lidem na spektru vyhovuje nebo naopak může vadit v adventním a vánočním čase, také v těchto článcích:

Autisté radí, jak zvládnout Vánoce

Neslavit Vánoce je výsostné právo každého z nás

Lidé s PAS odpovídají na otázku: Máte rádi Vánoce?

_________________

text Adéla Neltora / grafika ATYP magazín

Text vznikl s finanční podporou hlavního města Prahy.

Některé články jsou pouze pro předplatitele. Pokud ještě nemáte dárek a preferujete objednán z tepla domova, pak můžete zakoupit předplatné ATYP magazínu jako dárek. Jsou tři druhy: měsíční, půl roční a roční. S každým předplatným získáváte vstup do archivu všech článků pro předplatitele. Můžete si stáhnout i některý z dárkových poukazů. A jako dárek pro vás máme 20% slevu na půlroční a roční. Bonus předplatné23 platí od 19.12. do Tří králů 6. ledna. Myslíme i na ty, kteří zapomenou na dárek a náhle se jede na návštěvu…:-) nebo návštěva přijde k nám:-)

Také se můžete podívat na ATYP produkty, které najdete na eshopu ATYPpress.cz: Karty pro pečující, tištěný ATYP Speciál, domalovánky Slavní autisté a další… I zde máme pro vás bonus na 15% slevu: vanoce22 a platí do konce roku 2022.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

Přihlášení