Víte, co je autistický meltdown a jak se liší od vztekání se?

Víte, co je autistický meltdown a jak se liší od vztekání se?

ATYP magazín spolupracuje na projektu podcastů s projektem ELtwins. V aktuálním podcastu se zabýváme autistickými meltdowny. Ty jsou pravděpodobně tou navenek nejvýraznější stránkou autismu. Podíváme se na důvody, proč se vyskytují, jak jim předcházet a co dělat, když takový záchvat nebo-li autistická krize přijde. S vysvětlením, že meltdown je autistická krize, přišla komunitní organizace Adventor, která pomáhá lidem na spektru autismu a její členové jsou především lidé s autismem.

„Cílem podcastů je hlavně pomoci lidem, jako jsem byla před rokem já. Čerstvě se našli díky tomu, že jim byla sdělena diagnóza autismu nebo jim dochází, že jsou na spektru, a hledají informace, a nespokojí se s diagnostickými kritérii a neustále dokola omílanými českými texty plnými předsudků nebo černobílého vnímání autistů,“ říká Ella, která projekt vymyslela mezi šitím desítek roušek (text I autisté šijí roušky). Ella projekt pojmenovala tak, že to vypadá, jako kdyby ho tvořily dvě dívky. Ella a Laura. „Laura je vlastně moje maska při vysokém maskování. Moje role. Vysněné já, se kterým jsem přišla před 10 lety,“ vysvětluje Ella maskování, které je typické především u žen na spektru autismu. Záměrem je, aby zamaskovaly to, že jsou jiné, atypické. Je to pro ně natolik vyčerpávající, že někdy sociální maska může dívku/ženu dovést až k autistickému vyhoření. O maskování se také dozvíte v jednom z podcastů. Jen příprava materiálů na podcasty trvá mnoho hodin.

Ella má velmi příjemný hlas i dikci, takže ani u zatím nejdelšího dílu neusnete. Po 17 minutách budete o meltdownech vědět velmi zajímavé věci a hlavně, že je to rozdíl od vzteku, vztekání se a opravdu rady okolí: naplácejte mu, nepomáhají. Meltdown není schválnost. Lidé s autismem se za něj stydí a sami se mu snaží předcházet. Ne vždy se povede, když vzniká i vnějšími okolnostmi a přehlcením z nich, takže to člověk sám nemůže ovlivnit… ale to už vám prozrazujeme moc. Hezký poslech.

V podcastu o problematice meltdownů několikrát odkazujeme na článek v ATYP magazínu, na který se též můžete podívat: Agresivita autistů. Kdy může škola zavolat záchranku?

Věnovali jsme se meltdownům i dalšími články: Učíme děti žít v normě, aby zmizely a například ještě tento text od Márii Autisti sú do agresivity tlačeni. Nevyhladávajú ju.

Podcast ELtwins o Autismu a ADHD můžete sledovat na eltwins.net, ATYP magazín, spotify a iTunes. Popřípadě facebook a twitter stránkách s názvem eltwins nebo na Youtube kanálu ATYP magazínu a Youtube kanál ELtwins.

Podcasty byly podpořeny ATYP magazínem, který získal na některé osvětové a edukativní materiály pro rok 2020 dotaci od Magistrátu hlavního města Prahy.

____________________________

text ATYP magazín / foto a grafika Pixabay.com / podcast Eltwins za supervize ATYP magazínu

Učíme děti žít v normě, aby zmizely 3

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášení