Víte, co je autistický meltdown a jak se liší od vztekání se?

Víte, co je autistický meltdown a jak se liší od vztekání se?

ATYP magazín spolupracuje na projektu podcastů s projektem ELtwins. V aktuálním podcastu se zabýváme autistickými meltdowny. Ty jsou pravděpodobně tou navenek nejvýraznější stránkou autismu. Podíváme se na důvody, proč se vyskytují, jak jim předcházet a co dělat, když takový záchvat nebo-li autistická krize přijde. S vysvětlením, že meltdown je autistická krize, přišla komunitní organizace Adventor, která pomáhá lidem na spektru autismu a její členové jsou především lidé s autismem.

„Cílem podcastů je hlavně pomoci lidem, jako jsem byla před rokem já. Čerstvě se našli díky tomu, že jim byla sdělena diagnóza autismu nebo jim dochází, že jsou na spektru, a hledají informace, a nespokojí se s diagnostickými kritérii a neustále dokola omílanými českými texty plnými předsudků nebo černobílého vnímání autistů,“ říká Ella, která projekt vymyslela mezi šitím desítek roušek (text I autisté šijí roušky). Ella projekt pojmenovala tak, že to vypadá, jako kdyby ho tvořily dvě dívky. Ella a Laura. „Laura je vlastně moje maska při vysokém maskování. Moje role. Vysněné já, se kterým jsem přišla před 10 lety,“ vysvětluje Ella maskování, které je typické především u žen na spektru autismu. Záměrem je, aby zamaskovaly to, že jsou jiné, atypické. Je to pro ně natolik vyčerpávající, že někdy sociální maska může dívku/ženu dovést až k autistickému vyhoření. O maskování se také dozvíte v jednom z podcastů. Jen příprava materiálů na podcasty trvá mnoho hodin.

Ella má velmi příjemný hlas i dikci, takže ani u zatím nejdelšího dílu neusnete. Po 17 minutách budete o meltdownech vědět velmi zajímavé věci a hlavně, že je to rozdíl od vzteku, vztekání se a opravdu rady okolí: naplácejte mu, nepomáhají. Meltdown není schválnost. Lidé s autismem se za něj stydí a sami se mu snaží předcházet. Ne vždy se povede, když vzniká i vnějšími okolnostmi a přehlcením z nich, takže to člověk sám nemůže ovlivnit… ale to už vám prozrazujeme moc. Hezký poslech.

V podcastu o problematice meltdownů několikrát odkazujeme na článek v ATYP magazínu, na který se též můžete podívat: Agresivita autistů. Kdy může škola zavolat záchranku?

Věnovali jsme se meltdownům i dalšími články: Učíme děti žít v normě, aby zmizely a například ještě tento text od Márii Autisti sú do agresivity tlačeni. Nevyhladávajú ju.

Podcast ELtwins o Autismu a ADHD můžete sledovat na eltwins.net, ATYP magazín, spotify a iTunes. Popřípadě facebook a twitter stránkách s názvem eltwins nebo na Youtube kanálu ATYP magazínu a Youtube kanál ELtwins.

Podcasty byly podpořeny ATYP magazínem, který získal na některé osvětové a edukativní materiály pro rok 2020 dotaci od Magistrátu hlavního města Prahy.

____________________________

text ATYP magazín / foto a grafika Pixabay.com / podcast Eltwins za supervize ATYP magazínu

Učíme děti žít v normě, aby zmizely 3

 

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

Přihlášení