Zátěžové přikrývky pomáhají nejen lidem s autismem

Zátěžové přikrývky pomáhají nejen lidem s autismem

Před více než rokem vyšel v ATYPu článek o Slovence Lucii, která se rozhodla začít vyrábět zátěžové přikrývky. Jedná se o pomůcku, která může výrazně zkvalitnit život nejen dospělých lidí a dětí na autistickém spektru, ale i lidí s dalšími problémy. Přikrývky Lucie Fabiánové si již našly cestu k desítkám zákazníků.

„Nejen od rodičů autistických dětí, ale i od neurotypiků, kteří mají problémy s usínáním, mi přichází mnoho hezkých poděkování. Píší, že jim přikrývka pomáhá. Už si ji u mě objednalo i několik odborníků, kteří ji využívají ve své praxi,“ říká Lucie, která sama je na autistickém spektru. Pozitivní zpětná vazba samozřejmě těší každého výrobce a Lucie v tom rozhodně není výjimkou.
Dostává e-maily i od potenciálních zájemců z České republiky. Když je ale odkazuje na námi již zveřejněný článek ve slovenštině, naráží na problém s neporozuměním obsahu textu. I proto se rozhodla požádat ATYP magazín o zveřejnění článku znovu, tentokrát v českém překladu, aby obsah zpřístupnila i českým zájemcům a budoucím uživatelům. Vzhledem k tomu, že brzy bude první výročí uvedení přikrývky na slovenský a částečně i český trh, můžete se v novém roce těšit na další podrobnější aktualizaci s fotkami a recenzemi.

Zátěžové přikrývky pomáhají nejen lidem s autismem 3

Zátěžové přikrývky pomáhají nejen lidem s autismem

Autistka Lucie (34 let) si všimla, že jí k lepšímu soustředění pomáhá zatěžování některých částí těla. Toto intuitivní pozorování si později potvrdila studiem zahraničních průzkumů, v kterých již bylo potvrzené, že jemné zatěžování těla působí terapeuticky. To ji inspirovalo k tomu, že si pro sebe vyrobila zátěžovou přikrývku. Poskytla nám i fotografie svého výrobku
„Terapeutická zátěžová přikrývka je pomůckou na zklidnění a relaxaci. Funguje na principu jemného hloubkového tlaku, jehož působením je tělo stimulováno k uvolňování serotoninu. Serotonin je hormon přirozený pro naše tělo, napomáhá k emoční pohodě,“ sděluje mladá žena, které před čtyřmi lety diagnostikovali Aspergerův syndrom.

Zátěžová přikrývka navozuje pocit bezpečí a objetí

Působení zátěžových přikrývek bylo v zahraničí ověřené při řadě neurologických vývojových poruch. Pomáhají dětem i dospělým k relaxaci. Zlepšují soustředění a pozornost. A všeobecně – napomáhají k uklidnění při emočním vypětí. „Při zatížení přikrývkou dochází k navození pocitu bezpečí. Lidé mají všeobecně tendenci cítit se bezpečně v objetí. U lidí, kteří jsou nekontaktní nebo ve stavech, kdy nedokáží dotyk přijmout, může zatížení simulovat pocit objetí,“ říká Lucie, která z vlastní zkušenosti ví, že toto jako autistka někdy potřebuje.

Zátěžové přikrývky pomáhají nejen lidem s autismem 1

Využití a přínos zátěžové přikrývky

Podle Lucie je přikrývka vhodná pro využití doma i v zařízeních jako jsou ústavy sociální péče, psychiatrické léčebny, chráněné bydlení pro lidi s MP a PAS, nemocnice a zařízení, která využívají Snoezelen (psychorelaxační a stimulační místnost). Zátěžové přikrývky jsou důležité při bazální stimulaci, stimulaci senzorické integrace a dalších terapeutických přístupech. Prostudovala si zahraniční výzkumy, v kterých bylo ověřeno, že přikrývky lze využívat zejména u klientů s poruchou autistického spektra, s poruchami pozornosti (ADHD, ADD) a s poruchami senzorické integrace. Velmi dobré výsledky se prokázaly i u lidí s DMO, Tourettovým syndromem, epilepsií, bipolární poruchou, schizofrenií, fetálním alkoholovým syndromem, Downovým syndromem, chronickou bolestí, traumatickým poškozením mozku nebo úzkostnými poruchami včetně posttraumatické stresové poruchy. Na západě zátěžovou přikrývku běžně využívají i neurotypičtí lidé, kteří trpí nespavostí nebo mají vysoce stresující životní styl.

Zátěžovou přikrývku je vhodné používat pro děti a dospělé s:

– poruchami autistického spektra
– fetálním alkoholovým syndromem
– ADD/ADHD, hyperaktivitou
– úzkostnými poruchami
– sydromem CAN (syndrom týraného a zneužívaného dítěte)
– posttraumatickou stresovou poruchou
– nespavostí
– všeobecnými projevy rozrušení, neklidu a nestability

Pravidelné používání přikrývky pomáhá

„Při zatížení klienta přikrývkou dochází k uvolňování serotoninu a melatoninu, což vede ke zvýšení celkové pohody. Přikrývka zlepšuje vnímání vlastního těla. To je důležitá schopnost, kterou mají lidé s neurologickými vývojovými poruchami nebo lidé vystavení dlouhodobému stresu, výrazně zredukovanou,“ vysvětluje Lucie.
Podle autorky „zátěžovky“, kterou vytvořila a zkoušela několik měsíců, napomáhá přikrývka rozvoji propriocepce, tedy schopnosti uvědomit si polohu těla v prostoru. Také navozuje schopnost uzemnění, což následně umožňuje lepší soustředění a pozornost. Pomáhá uživateli, aby se uklidnil při emočním vypětí, navozuje pocit bezpečí a klidu. „Výrazně napomáhá relaxaci před spaním a zlepšuje kvalitu spánku,“ říká Lucie a dodává, že ji považuje za nenahraditelnou pomůcku k tomu, aby se člověk mohl naučit sám uklidnit.

Lucie cvičí dlouhé roky jógu, právě s cílem zklidnit nervový systém, ale když se dostane do vysokého vypětí, ani jóga jí nepomůže tak, jak by pomohla u neurotypického člověka s přirozenou schopností propriocepce. V takových situacích se Lucie musí uchýlit k zátěžové přikrývce – ta jediná jí pomůže se uzemnit.

Zátěžové přikrývky pomáhají nejen lidem s autismem 2

Užitečné tipy pro rodiče/vychovatele

Přikrývku je možné kreativně využívat při některých uklidňujících hrách či praktikách. Např. hra na hamburgr nebo sendvič – dítě si lehne na břicho jako spodek hamburgru/sendviče a rodič mu „jako“ přidává na záda další vrstvy – formou lehké masáže. Na závěr se položí zátěžová přikrývka jako vršek hamburgru/sendviče.
u dětí s poruchou attachmentu – připoutání nebo se syndromem CAN je možné přikrývku využívat při hrách zaměřených na uzemnění a vytváření vazby s vychovatelem/pečovatelem – na vytváření bezpečného prostředí (hra na bezpečný domeček, vytvořený z přikrývky, apod.)
také je možné ji využít při uzemnění neklidného či hyperaktivního dítěte při cílených činnostech – jako je např. čtení nebo ústního procvičování učiva
možné je také použít ji k uklidnění dítěte při méně oblíbených úkonech, jako je např. stříhání vlasů, nehtů, česání anebo také u zubaře.

Z čeho se vyrábí zátěžová přikrývka

Tuto přikrývku vyrábí Lucie Fabianová, která má kromě Aspergerova syndromu (poruchy autistického spektra) také problém vnímat hranice vlastního těla. Také trpí hypersenzitivitou, úzkostmi a poruchami spánku. Sama na sobě si ověřila, že v krizových situacích nebo po náročném dni jí tato přikrývka dokáže navodit pocit uzemnění, uklidnění a umožní jí lepší spánek. „Zátěžová přikrývka je vyrobená z pevné tkaniny – směsi bavlny 70% a polyesteru 30%. Přikrývka se nyní vyrábí rovněž v inovovaném provedení – jedna strana je z pevné tkaniny, druhá z hebkého flísu. Je vyplněná PET kuličkami, které představují bezpečný a zároveň mimořádně odolný materiál. V přikrývce jsou rozložené rovnoměrně tak, aby poskytovaly optimální tlak,“ popisuje svůj výrobek Lucia. „Přikrývku jsem záměrně vyrobila v bezpodnětovém provedení, bez vzoru, v jemně krémové barvě. Tak brání přestimulování klientů s poruchou smyslového vnímání. Každý uživatel si tak může zvolit povlečení podle svých vlastních senzorických preferencí,“ uzavírá s úsměvem Lucie Fabianová.
Pro vás čtenáře už jen zbývá dodat, že pokud vás přikrývka oslovila, můžete si ji objednat na adrese: zatazovaprikryvka@gmail.com.

Parametry zátěžové přikrývky:

– všeobecně se váha přikrývky odvozuje od váhy uživatele. Platí vzorec 10 procent váhy klienta + 1kg
– preference uživatelů se mohou lišit
– někoho může uklidnit přikrývka těžší nebo lehčí než by odpovídalo vzorci
– v případě zájmu je přikrývku možno upravit na jinou hmotnost
– dodání: 4-6 týdnů – jedná se o produkt náročný na výrobu
– vyrábí se na zakázku

text Lucie Fabiánová / překlad Hana Brodníčková / foto archiv Lucie Fabianové / grafika Nadia Korbářová

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášení