10 pravidel, jak se chovat k aspíkům

Barbora Brodníčková, 14letá dívka s Aspergerovým syndromem, sepsala 10 pravidel, jak by se neurotypičtí lidé měli, respektive neměli, chovat k aspíkům. Možná to mnohým z nás pomůže. Možná nám všem dojde, že bychom se tak mohli chovat všichni k sobě navzájem a hlavně ke všem dětem.

Pro čtenáře, kteří nejsou zcela obeznámeni se zkratkami NT, ND a AS: AS je člověk s Aspergerovým syndromem, tj. syndromem patřícím do autistického spektra. ND znamená člověk neurodiverzní, tedy jiný. NT pak označuje toho, kdo je neurotypický, tj. typický, běžný…

Neurotypici (dále jen NT) by se Aspergerům mohli někdy přizpůsobit. Mohli by pochopit, že se AS někdy ve světě žije nedobře, že zažívají nepříjemnosti, ale že také mohou zažívat hodně dobrodružství. Přála bych si, aby NT neskákali AS do řeči, ale více naslouchali tomu, co říkáme, i když se někdy vyjadřujeme odlišně. Pomohlo by, kdybyste AS přestali bránit v tom, co rádi dělají – např. houpat věcmi, hrát si na neživé předměty ap. Prosím, nekřičte na nás, obzvlášť když za něco nemůžeme, neobviňujte nás. Křičení nás fyzicky bolí. NT by mohli být rádi za to, že jsou na světě i AS a že mohou NT někdy i pomoci. Mohou je naučit žít šťastně, prožívat emoce, dělat si život jednodušší a ne zbytečně složitý. Potěšilo by mě, kdyby NT pochopili, že AS mají svá práva. Mají právo dovádět, dělat věci, které jim jsou příjemné. Mají právo se chovat přirozeně – intuitivně. Byla bych ráda, kdyby si AS mohli dělat věci podle potřeby. Přála bych si, aby jim to NT nezakazovali a aby si uvědomili, že by to AS měli dopřát, ne jim v tom bránit. AS jsou hodně citliví. Moc bych si přála, aby NT nebyli v životě nešťastní, úzkostní a aby se v životě tolik netrápili. Protože když se NT trápí, autisté to cítí a jsou pak také nešťastní. Moc bych si přála, aby se NT dokázali usmířit s AS, aby si spolu rozuměli, i když jsou odlišní. Chtěla bych život bez problémů, aby byl spravedlivý i pro AS. Přála bych si, aby si AS mohli v životě užívat, aby se mohli smát a aby si mohli hrát a mluvit s ostatními.

Fotografie z visualhunt.com ke komerčnímu užití.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášení