Největší zájem je o schizofrenii 4

Šůstek: Největší zájem je o schizofrenii

Projekt Psychobraní má za cíl destigmatizaci nejen duševních nemocí. O jejich akce je veliký zájem jak z řad odborníků, tak i laické veřejnosti. V roce 2015 ho převzali Štěpán Šůstek a Lucie Sodomková a úplně změnili koncept projektu. Právě proto jsme ŠTĚPÁNA ŠůSTKA vyzpovídali, jak se jim v české společnosti daří informovat lidi o duševně nemocných, když je známo, že po vypuknutí duševní nemoci by přátelství s tímto člověkem ukončilo více než 12 procent Čechů.

Proč jste se pustil do destigmatizace lidí s duševním onemocněním? Máte někoho takového v rodině?
V rodině ani v blízkém okolí jsem neměl nikoho, kdo by měl duševní nemoc. Ten nápad vznikl vlastně úplně spontánně. Uspořádali jsme jednu přednášku, a když jsme viděli, že o ni mělo zájem přes 1500 lidí, opakovali jsme ji. Zájem byl ještě větší, a tak jsme pokračovali dále. Moje osobní motivace dělat Psychobraní je jednoduchá. Baví mě to a především chci, aby se v této společnosti něco změnilo. Je to takový ten malý sen, kdy chcete udělat něco, abyste si za 20, 30 i 40 let řekli, že jste něco dokázali.

Největší zájem je o schizofrenii 1
Štěpán Šůstek z Psychobraní

O čem byla první přednáška, která přitáhla tak velkou pozornost?
O schizofrenii. Ta je dodnes mezi nejvíce navštěvovanými.

Vnímáte ve společnosti změnu v přístupu k lidem, kteří jsou nějak odlišní?
Asi ano, ale v tomhle směru nemůžeme říct, jestli jsou tolerantnější mladí nebo naopak staří. Na přednášky chodí všichni napříč generacemi, a tak je vidět, že zájem jeví všichni. Naše cílová skupina jsou především mladí lidé, protože ti si stále formují svůj názor a my k tomu můžeme přispět.

Kolik lidí už navštívilo přednášky a jak na ně reagují?
Pokud bychom přibližně spočítali, kolik lidí navštívilo naše přednášky, bude to v řádu několika tisíců. To je pro nás sice malá kapka v moři vody, ale pořád je to víc než nic. I za to jsme rádi. Vlastně u nich vidíme změnu v přístupu k lidem s duševním onemocněním, protože se nám zpětně ozývají, děkují za přednášku nebo nám dávají zpětnou vazbu. Několik z nich se nám například ozvalo s tím, že sami mají diagnózu, ale báli se o tom s někým mluvit. A to, že viděli někoho o své nemoci vyprávět před 200 lidmi, je nakoplo zajít za psychologem. Někteří nám píšou s nabídkou o přednášku a někteří děkují za informace, které se často od doktorů nedozví.

Na vaše akce se lidé většinou musí registrovat, protože zájemců jsou třeba dva tisíce a sál pojme jen 200 až 250 posluchačů. Jak si vysvětlujete takový zájem?
To je otázka, kterou mi pokládá hodně lidí. Vysvětluju si to tím, že jsme začali na veřejnosti mluvit o tématech, o kterých naše společnost mluvila jen zřídka nebo vůbec. Ne kvůli nevědomosti, ale spíše kvůli strachu o tom mluvit. Ještě v polovině minulého století se za nemoc brala třeba i homosexualita, což je dnes samozřejmě překonané. Bylo to proto, že se ve společnosti nebrala jako normální a co nebylo normální, toho se lidé báli. Stejně tak to bylo s diagnózami. U duševních onemocnění, jejich léčby a přístupu lékařů se toho také hodně změnilo, ale stále to není ve stavu, jaký bychom chtěli. Doufáme, že se díky reformě psychiatrie posuneme zase o kus dál.

O jaké téma je největší zájem?
Největší zájem byl a stále bývá o přednášku o schizofrenii a bipolární afektivní poruše. V Brně se nám vždy nahlásí kolem 1500 lidí. Letos v dubnu jsme měli už asi pátou nebo šestou reprízu a zájem stále neklesá, takže pokračujeme. Určitě registrujeme o nějaká témata menší zájem, ale nestává se nám, že bychom alespoň z 80 procent nenaplnili kapacitu sálu.

Štěpán Šůstek: Největší zájem je o schizofrenii
V rámci projektu Psychobraní je nejpopulárnější přednáška o schizofrenii.

Většinu přednášek děláte na akademické půdě. Jsou vám vysokoškolští pedagogové nakloněni?
V Brně můžeme tvrdit, že nám učitelé na vysoké škole vyšli vstříc. A to především udělováním záštity nad našimi přednáškami. Bez toho bychom totiž nezískali prostor, aniž bychom neplatili nájem. Vyjadřují nám také svoji podporu a poděkování za to, co děláme. V Praze se bohužel se zájmem pedagogů zatím nesetkáváme. Nevím, čím to je. Možná jsme zatím nenarazili na správného pedagoga. Věřím, že se to jednoho dne změní.

Štěpán Šůstek: Největší zájem je o schizofrenii 1
Štěpán Šůstek, Psychobraní

Psychobraní začínalo v Brně, dnes máte také pobočku v Praze. Chystáte se rozšířit i do dalších měst?
Určitě plánujeme rozšíření do dalších měst. V tuto chvíli jsme už oznámili naši novou pobočku v Českých Budějovicích. V jednání je také Olomouc, ale tam zatím není nic jisté. Budu však doufat, že vše vyjde.

Spolupracujete s neziskovými organizacemi, kde si vybíráte lidi, kteří na vašich akcích přednáší. Jakou s těmito lidmi máte zkušenost?
Naprosto skvělou. Vychází nám vstříc a nebojí se mluvit. Díky nim náš projekt funguje a je o něj takový zájem. Nestává se nám, že by nás někdo odmítl s tím, že nechce. Odmítnutí je spíš záležitost časových možností. Nejdéle spolupracujeme s Práh jižní Morava, z.ú. Navázali jsme také spolupráci s organizací Anabell a IFMSA, což jsou studenti medicíny.

Co pro nás s Psychobraním chystáte?
V plánu toho máme hodně, všechno ale určitě neprozradím. To by pak nebylo na co se těšit. V současné době se budeme soustředit na to, abychom o sobě dali vědět ve městech, ve kterých působíme nebo budeme působit. Chystáme se také na něco většího, ale to je vše, co zatím můžu říct.

_________________

Rozhovor vedla Markéta Dohnalová / foto archiv Štěpána Šůstka a Markéty Dohnalové

V Atyp magazínu jsem také psali o přednášce projektu Psychobraní, která byla o Aspergerové syndromu. Na ní hovořila o mýtech v autismu Veronika Šporclová a poté mluvil František, který má AS. Text z přednášky Autismus není móda

Největší zájem je o schizofrenii 3
Přednáška o autismu, konkrétně o Aspergerově syndromu v rámci projektu Psychobraní.

VIZITKA:
Štěpán Šůstek (21 let), studuje třetí ročník Fakulty sociálních studií v Brně, obory žurnalistika a bezpečnostní studia. Původně chtěl studovat psychologii. Nakonec se k ní dostal i jinou cestu. Nejdříve přes pořad ve studentském Radiu R a aktuálně přes Psychobraní. Také působí v PR týmu Radia R, pracuje externě v PR marketingové agentuře Lesensky.cz a také jako PR manažer v Asociaci komunitních služeb. V zimě se občas jede podívat na sjezdovku jako instruktor lyžování.

BOX:
Psychobraní je projekt, který vznikl při Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Jejím cílem je organizování tematických přednášek, filmových večerů a diskuzí v oblasti psychologie nejen pro studenty psychologie a další zájemce z jiných oborů (žurnalistika, sociální práce a další), ale také pro odbornou a laickou veřejnost. Smyslem Psychobraní je poskytnout výuku a přísun informací formou, která není obvykle na akademické půdě i mimo ni dostupná. Především se jedná o tematické přednášky, na kterých vystupují hlavně lidé s osobní zkušeností, odborníci s dlouholetou praxí a kapacity svého oboru. Dalším cílem je rozšířit povědomí o oblastech psychologie (duševní nemoci, kognitivní funkce a další). Na akcích spolupracují s neziskovými organizacemi, odborníky a profesory. Projekt Psychobraní lze zařadit mezi projekty, které mají za cíl destigmatizaci nejen duševních nemocí. O jejich akce je veliký zájem jak z řad odborníků, tak laické veřejnosti. Psychobraní funguje už od roku 2010. V roce 2015 jeho vedení převzali Štěpán Šůstek a Lucie Sodomková.

____________Nobelova cena za Autismus je šlágr 5

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášení