U 60 % dětí s ADHD přetrvávají symptomy celý život 3

U 60 % dětí s ADHD přetrvávají symptomy po celý život

ADHD (porucha pozornosti a hyperaktivity) je pravděpodobně nejznámější a nejprozkoumanější vrozená dysfunkce některých mozkových center. Tady v ATYPu jsme ADHD věnovali už několik článků, včetně rozhovorů s psychiatry. Nejčtenější je s MUDr. Hogenbuchovou „Dospělí s ADHD jsou často chybně léčeni„. Přesto stále existují mýty o ADHD, kterým lidé věří a lidem s ADHD ztrpčují život.

1.

Mýtus: ADHD je podvod, vymyšlený za účelem prodeje Ritalinu. Ve skutečnosti ADHD neexistuje.

Pravda: ADHD existuje. Existence ADHD se dá prokázat vyšetřením na funkční magnetické rezonanci a je zmapováno, která mozková centra jsou při ADHD dysfunkční. Je mnoho lidí, kteří Ritalin, ani jiné léky na ADHD neberou, a to z různých důvodů; bojí se, že jsou návykové, chtějí ADHD zvládat bez léků, anebo je nesmí kvůli jiným fyzickým problémům (například kvůli srdečnímu onemocnění). Zároveň mnoho psychiatrů odmítá předepisovat léky na ADHD dospělým lidem.

2.

Mýtus: Z ADHD se vyroste, týká se jen dětí.

Pravda: Statistiky se různí, ale podle některých i v 60 % případů ADHD přetrvává celý život. Obvykle se zmírňuje hyperaktivita a impulzivnost, nadále ale přetrvávají problémy s pečlivostí, trpělivostí a nepozorností.

3.

Mýtus: Děti s ADHD jsou jenom nevychované.

Pravda: Samozřejmě, že mohou být i nevychované, ale rozhodně to nepramení z diagnózy ADHD. Při ADHD jsou větší sklony k impulzivnímu a někdy i agresivnímu chování, ale to se dá usměrnit výchovou, léky, sportem, vlastní vůlí či psychoterapií. Neznamená to, že ADHD je omluva pro nevychovanost.

U 60 % dětí s ADHD přetrvávají symptomy celý život
Nakladatelství Portál vydalo v roce 2019 knihu Co by vaše dítě s ADHD chtělo, abyste věděli.

4.

Mýtus: ADHD je pouze omluvenka pro lenost.

Pravda: Kvůli špatné funkčnosti jistých center v mozku je pro lidi s ADHD mnohem náročnější a vyčerpávající udržet delší dobu pozornost a zůstat ve fyzickém a psychickém klidu. Pracovní paměť je také narušená, proto lidé s ADHD mají potíže s udržením si pořádku například ve věcech do školy. Mohou zapomínat na své povinnosti, nicméně za tím nestojí obyčejná lenost, ale skutečný neurologický problém.

5.

Mýtus: ADHD pozná každý psycholog i psychiatr.

Pravda: Tak jako PAS nebo deprese, ani ADHD nedokáže rozpoznat každý odborník (psycholog, psychiatr). Některé starší ročníky si myslí, že ADHD neexistuje, anebo že se týká jen dětí. Osobně jsem zažila psycholožku (ano, skutečně to byla psycholožka), která nevěděla vůbec, co to ADHD je. Bohužel ne každý odborník se chce dovzdělávat a skutečně pomoct svému klientovi.

6.

Mýtus: Jedná se jen o záležitost u chlapců.

Pravda: I děvčata mívají ADHD, jen je u nich v převaze porucha pozornosti než hyperaktivita jako u chlapců.

U 60 % dětí s ADHD přetrvávají symptomy celý život 1

7.

Mýtus: ADHD se dnes dává každému.

Pravda: Na to se nedá jednoznačně odpovědět. Ano, je možné, že existují rodiče, kteří si vydupou diagnózu ADHD u svého dítěte s domněnkou, že dostane úlevy ve škole, případně se diagnóza ADHD dá člověku, který má projevy spíše ADD (porucha pozornosti bez hyperaktivity), ale nedá se říct, že by dnes diagnózu ADHD dostal každý, kdo si pro ni přijde. Zkušení psychologové dělají diagnostiku opravdu důkladně.

8.

Mýtus: ADHD spadá pod poruchy autistického spektra.

Pravda: I takové mýty se objevují. ADHD je samostatná neurovývojová porucha, ačkoliv za obojím stojí různá kombinace stejných genů, a ačkoliv mnoho autistů má i ADHD, tato porucha rozhodně nespadá pod PAS.

9.

Mýtus: Mezi ADHD a ADD vlastně není rozdíl.

Pravda: U ADD (porucha pozornosti) chybí vnitřní neklid, impulzivita a roztěkanost. Léky, které se používají na ADHD, aby utlumily hyperaktivitu, jsou tudíž pro lidi s ADD kontraproduktivní.

U 60 % dětí s ADHD přetrvávají symptomy celý život 4

10.

Mýtus: Lidé s ADHD jsou hloupí.

Pravda: I s tímto se lze setkat. Lidé s ADHD sice nebývají jedničkáři, mají kvůli problému s roztěkaností a nepozorností problém uspět akademicky i profesně, ale se samotnou inteligencí to nemá nic společného. Je poměrně značné množství lidí s ADHD/ADD, kteří mají i výrazně nadprůměrné IQ. ADHD je naopak spojeno s vyšší kreativitou.

A právě proto, že s ADHD obvykle pojí s vyšší kreativitou, objevuje se mezi mnoha slavnými lidmi. Pojďme si některé vyjmenovat.

Slavní lidé s ADHD/ADD: Justin Bieber (kanadský zpěvák), Emma Watson (britská herečka, známá z Harryho Pottera), Jim Carrey (komik a herec), Adam Levine (zpěvák skupiny Maroon 5), Michael Phelps (olympijský plavec), Justin Timberlake (zpěvák, vítěz Grammy), Jamie Oliver (britský kuchař), Will Smith (zpěvák, herec), Solange Knowles (zpěvačka, sestra Beyoncé), Channing Tatum (herec, tanečník), will.i.am (vítěz Grammy, člen skupiny Black Eyed Peas), Robin Williams (zesnulý herec), Jack Nicholson (americký herec), Stephen Hawking (zesnulý fyzik), Avril Lavigne (poprocková zpěvačka), Ozzy Osbourne (zpěvák), Cher (zpěvačka), Steve a Liv Tylerovi (zpěvák Aerosmith a jeho dcera, herečka), Vince Vaughn (americký herec), Michael Jordan (basketbalista), Kurt Cobain (zpěvák a skladatel, člen skupiny Nirvana), John Lennon (člen Beatles).

_____________

text: Aneta / grafika Naďa Korbářová

(Vzhledem k velké stigmatizaci lidí na autistickém spektru, neuvádíme příjmení u těch, kteří si přejí zůstat v anonymitě.)

U 60 % dětí s ADHD přetrvávají symptomy celý život 2

 

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášení