Marek Němec: Aspergera si sebrat nenechám 4

Marek Němec: Aspergera si sebrat nenechám

Marka Němce momentálně můžeme pravidelně vídat na obrazovkách v seriálu Modrý kód jako doktora Davida Hofbauera, který trpí bipolární afektivní poruchou (jiným názvem maniodeprese) a který také vykazuje aspergerovské rysy. V komunitě autistů se dokonce hovoří o tom, že je to nejrealističtěji ztvárněná filmová postava s AS, což redaktorku Anetu navedlo na myšlenku, že by s jeho představitelem ráda udělala rozhovor. Zatímco postava Davida Hofbauera je tajemná, uzavřená a kvůli svým diagnózám působí arogantně, jeho představitel Marek Němec na ni ve skutečnosti zapůsobil naprosto opačně. Připadala vám postava Davida Hofbauera zajímavá právě i kvůli tomu, že má bipolární afektivní poruchu a Aspergerův syndrom? Připadala mi zajímavá právě proto, pro nic víc. Ale je fakt, že v tom byl i kus pragmatismu. Představil jsem si, že budu muset každý den vstávat v 5:30, v šest musím být na place a to bych nějakého chronicky veselého doktora nedal. Tak jsem si řekl, že tohle je bezvadný, protože tyhle „poruchy“ můžou být ve spoustě věcí deviza. Všechny psychické nemoci se vlastně hrozně dobře hrají, protože jakákoliv odchylka z normálnosti, od toho takzvaně zdravého člověka, je strašně zajímavá. Protože poskytují neotřelý způsob, jak třeba řešit nějakou situaci. To určitě ano. Dlouhá odpověď to byla, že jo? Je to super, protože jde vidět, že vás to vážně zajímá. Zajímá! Navíc mi to pomáhá při divadelní režii, psychické nemoci jsou pro mě inspirativní krajiny duše.
Marek Němec: Aspergera si sebrat nenechám
Herec Marek Němec
Postava doktora Davida Hofbauera byla takhle přímo napsaná, nebo jste o tom debatovali? Ve scénáři bylo, že trpí bipolární afektivní poruchou. Aspergerův syndrom jsme si tam přimysleli. To je dílo moje, režiséra a kreativní producentky. Potřebovali bychom ale větší oporu ve scénáři, aby se jinakost/porucha mohla hodně ukazovat i v detailech. Aby se to v situacích zobrazilo a divák si řekl: „nevnímá, nebo je ponořený do nějakého toho svého světa." A to se samozřejmě scénáristům daří občas líp, občas hůř.
Pokračování článku je pouze pro předplatitele s placeným přístupem.
Chcete-li pokračovat ve čtení, vyberte si jednu z variant předplatného zde.
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

2 Responses

  1. Marek je skvělej, jako když je jeden z nás BAP. Sleduji ho a někdy jako bych viděla sebe. Aspergera jsem zatím nezaregistrovala, příznaky a projevy se prolínají. Ze začátku se nám seriál moc nelíbil, ale teď netrpělivě čekáme další díl, kvůli Hofbauerovi. Jakákoliv destigmatizace psychických onemocnění je super a ve spojení se sympatickým, „jiným“ Davidem je povzbuzující. Mimochodem teď na podzim je pro nás dost zlé období, ale když Hof může operovat, my zvládneme vstát …..

  2. Skvělý rozhovor. Postava je výborně zahrána a působí důvěryhodně. Rozhovor je veden profesionálně. Jen tak dál…

Přihlášení